| MADALINAAAA a întrebat:

E posibil sa raman insarcinata daca: ieri am avut un contact sexual neprotejat, era prima zi de cand mi-a trecut ciclul menstrual, pastilele anticonceptionale nu am continuat sa le mai iau, le-am terminat acum 9 zile, iar el nu si-a dat drumul in mine? el imi spune sa stau linistita ca nu are cum sa raman, pentru ca inca mai exista efectul anticonceptionalelor, dar eu tot sunt agitata.Sa iau pastila de a 2 a zi?

Răspuns Câştigător
| Ancuutsa a răspuns:

Pai eu stiu de la mama ca 3 zile dupa ciclu nu ramai insarcinata...
deci nu ai de ce sa-ti faci griji, si eu am trecut prin asta! Don`t worry. :*

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mai exista efectul anticonceptionalelor, ba dimpotriva, ovarul scapat de sub inhibitia anticonceptionalelor poate ovula multiplu. Asadar, da, exista risc de sarcina. Ma indoiesc ca poti lua pilula de a doua zi la asa de scurt timp de la intreruperea anticonceptionalelor, doar ginecologul iti poate spune cam cat de mare este pericolul de a avea reactii adverse severe.

| Crisu a răspuns:

Da. Dar totusi nu cred ca ai cum, dar pentru sigurantsa ta asa ar fi bine.

| TeoPT a răspuns:

Sanse exista. Mici, ce-i drept, dar exista. Iti recomand un test de sarcina. Nu stiu la cat timp dupa contactul sexual se ia.

Data viitoare protejati-va. Nu cred ca vrei sa ajungi in situatia de a avorta (ai vazut pozele alea?)

7h30

| Cristyn a răspuns:

Pt. a te linisti mai bine faci un test de sarcina.

| mariana_9403 a răspuns:

Daca nu si-a dat drumul in tine nu esti...eu am folosit de vreo 2 ori prezervativele si asta numai de curiozitate iar anticonceptionalele nici nu m-am gandit.bine exista si riscuri nu pot sa zic ca nu.nu vreau sa ambitionez pe nimeni sa nu se protejeze mai ales daca o faci cu diferiti baieti cel mai bine ca sa te linistesti fa-ti un test

| Simonaxstyle1 a răspuns:

Nu, daca nu s`a terminat in tine, poti fi linistita, n`ai nimic, dar pentru siguranta sau linistea personala, fa`ti un test de sarcina.