Întrebare recomandată | stark47 a întrebat:

E prima data cand fac asta, deci va rog sa nu mi spulberatzi toate ideeile care le am despre blog! am sa va povestesc in linii mari cam tot ce mi s-a intamplat in ultimele 6 luni! m am despartzi de o tipa cu care am avut o relatie de 2 ani si jumatate, am fost devastat, am incercat cam vre o 4 luni sa repar lucrurile, insa in perioada asta, mai exact pe data de 22 august, a venit o fosta prietena de-a mea din italia.cu care am in trecut am avut o aventura si tineam in secret foarte mult la ea, insa de vre o un an si ceva nu mai auzisem nimic de ea, era doar o amintire.pe data de mai sus, sa reintors in tara(are 17 ani iar ew 21)cand am auzit ca s-a intors, am incercat sa o gasesc.eram singur, abstinent de ceva timp(evident doream o prezenta feminina langa mine), insa nu pot sa neg ca nu aveam si sentimente romantice pentru ea.de cum am vazut o, am sarutat-o si de acolo a pornit o aventura geniala.ne am indragostit unul de altu in perioada asta, insa ea avea un prieten in Italia de care a zis ca o sa se desparta(sa despartzit).pe 4 septembrie a plecat inapoi in italia.de acolo am continuat sa vbim pe messenger.parintzi ei, mai exact, mama ei cand a vaz ca sufera atat de mult sa hotarat sa ma aduca acolo o perioada.deci pe 19 octomberi am plecat in Italia.ce s-a intamplat acolo. evident nea m indragostit si mai mult unul de altu si am cerut o de sotie, ea a spus ca da.all good.intr o seara nea m certat mai raw ai ei ne au auzit, ew suparat am cerut bilet sa ma intorc acasa.in aceeashi seara noi ne am impacat, insa parinti ei nu au mai vrut sa considere faptul asta si au continuat cu ideea ca eu sa plec.in seara aceea, ea mi a spus ca in curand o sa inceapa munca, mai exact pe 14 ianuarie 2013, si ca o sa ma intorc iinapoi si sa ne mutam aman2 ca sa scapam de ai ei care sunt niste oameni mai infelxibili.insa,nu am plecat in Italia pe data aceea, sa fiu mai acurat, nu am mai plecat deloc.insa,am continuat sa speram ca o sa vina o vreme in care vom fi impreuna.parintzi ei de la zi la zi au inceput sa o prseze p ea sa nu mai fie cu mine.pana cand ea a cedat.si pana acum 4 zile, ea era cea care imi spunea ca va fi bine, ea era cea care ma punea pe picioare.insa acum imi spune ca nu poate avea o relatie cu cineva care nici nu stie cand o sal mai vada+ca toti sunt impotriva.va rog sa mi spuneti:ce credeti, MA IUBIT FATA ASTA? SAU A FOST DOAR O JOACA CAR AKM A DEVENIT PREA GREA SI PREFERA SA O LASE MOARTA?
mentionez ca ew am incercat sa ma despart de ea din motivu asta de vreo 5 6 ori,insa ea mereu imi spunea ca ma iubeste si ca nu poate sta fara mine si ca "o sa fie bine"(varianta ca si a gasit pe altcineva trebuie exclusa,am vbit cu toti prieteni si "dusmani" ei despre asta si toti mi au zis ca pot dormi linistit ca pentru ea ew is singurul)va rog,daca ati avut experintze asemanatoare, pls, dati un sfat.ma dezintegrez singur, ew nu mai sunt om, pls HELP!

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

Se vede clar că te iubește, dar din ceea ce am citit reiese că este stresată psihic, de aceea a cedat nervos. Acum depinde de tine dacă esti un gentelman și încerci să vorbești cu ea sincer și din suflet ca să vă împăcați.

| stark47 explică (pentru Azµre):

Am incercat.am incercat si aseara sa vorbesc cu ea.insa parinti ei sun la fel de opusi.iar ea a cedat cu totul.ma gandesc sa o las o perioada singura, sa-si puna gandurile in ordine

| Azµre a răspuns (pentru stark47):

Nu știu ce să zic dar nu o lăsa prea mult! E urâtă situația asta e. Ce să zic multă baftă!

| stark47 explică (pentru Azµre):

Merci! eu o inteleg ca vrea sa renunte, nu s imbecil.si eu am facut asta de atatea ori.insa nici nu o pot forta sa ramana cu mine, nu ar avea nici un sens.cu parinti ei nu pot vorbi ca nu mi raspund la telefon.asa ca totul depinde de ea... daca ea isi revine, poate va avea o discutie mai serioasa cu parinti ei.insa,situatia e prea pe muchie de cutit ca sa pot dormi linistit.merci de ajutor!

| Azµre a răspuns (pentru stark47):

Îmi pare rău ce să spun. Îți las id-ul meu dacă vrei să mai discuți azure. b126149

| stark47 explică (pentru Azµre):

Merci.

| Azµre a răspuns (pentru stark47):

Nu ai pentru ce, vezi că nu e pauză după punct, așa pune TPU nu știu de ce

| stark47 explică (pentru Azµre):

Am inteles

23 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Imprumuta-te,daca n-ai bani,dar du-te la ea!
Degeaba stai aici si plangi,nu putem sa te ajutam cu ceva.
Daca vei aparea in fata ei,toata influenta pe care au reusit s-o aiba parintii asupra ei,se va spulbera brusc.
Singura ti-a spus ca nu poate avea o relatie cu cineva pe care nu stie cand o sa-l mai vada,asa ca mergi si opreste-te in fata ai,sa te VADA!
E cazul sa alergi si putin dupa ea,e cazul faptelor,nu al vorbelor, nici al lacrimilor!
Ai cerut-o de sotie, atat de usor renunti?
Te rog sa ma ierti, dar in locul tau eram acolo a doua zi dupa discutia in care ea renunta la tine.
Iar tu, deja ai intarziat.

| Lexiiii a răspuns:

Fata te iubeste poti sa stai linistit. Nu orice persoana care vrea sa renunti la ea te intoarce din drum. Si daca nu te iubea nu te-ar fi chemat la ea in Italia sa stai la ea. Numai ca are ea niste parinti care din cate observ sunt mai protectorii, si inteleg asta. Poate ca ar trebuie sa vorbesti serios cu parinti ei si sa ii spui ca ce simti pentru ea este adevarat si ca ai ganduri serioase cu ea. Si ca impotrivirea lor va face rau la relatie. Nu cred ca ar vrea sa isi vada fica ca sufera.
Si cat despre ea, trebuie sa nu te descurajezi ca a avut un moment de slabiciune. Pentru ca este normal sa mai simta ca nu poate sa lupte, dar de asta esti tu acolo nu? Sa o ridic, sa o sustii si sa ii zici tu de data asta ca o sa fie bine. Gandeste-te ca tu ai vrut sa renunti de multe ori si ea nu te-a lasat, asta ar trebui sa faci si tu acum. Daca va iubiti nu ar trebui sa conteze nimic, crede-ma. Succes!

| stark47 explică (pentru Lexiiii):

Merci,e intr-adevar un r aspuns bun, insa:parinti ei cat am stat la ea din baiat harnic cuminte frumos si destept, nu m au scos, acum deodata nu mai sunt bun pentru ea?+maiksa nu mi raspunde la tel.si ai spus ei ca daca o mai aude ca vbeste cu mine o da afara pe usa doar cu hainele de pe ea...nu am scris asta ca era prea mult...insa incerc sa i fiu aproape, incerc sa i spun ca nu e capat de lume si ca vom gasi o cale.insa ea e acum fixata pe ideea asta ca trebuie sa se resemneze.o inteleg, ii inteleg dorinta de a face asta.numai k, eu consider, ca atata timp cat inca te mai iubesc, e o nebunie sa renunt la tine.insa ea nu vede asta

| Lexiiii a răspuns (pentru stark47):

Inteleg! Dar un singur lucru nu inteleg, daca inainte parintii ei nu te scoteau din harnic si asa mai departe. Ce i-a facut sa se schimbe asa de mult?!

| stark47 explică (pentru Lexiiii):

Parinti ei sunt foarte disfunctionali.am incercat sa iau legatura cu mama ei. fara succes.si imi este teama sa mai incerc ca nu cumva sa i complic situatia.ea mi a spus ca ei cred ca eu sunt mofturos si fitos.cat am fost acolo nu am cerut un euro.insa fratele vitreg al ei a fost acolo si maiksa s-a gandit sa-i faca un cadou, si tipu a ales un lant de 500 de euro.deci cum pot fi eu mofturos cand nu am cerut mkr un euro, nu am cerut absolut niciodata nimic mai mult decat ceea ce mi au oferit ei.nu inteleg nici eu si nici ea.

| Lexiiii a răspuns (pentru stark47):

Nu stiu e clar ca unde-va s-a rupt ceva, si asta pot sa te asigur eu. Ceva nu le-a mai convenit sau li-s-a pus pata unde-va. Stii nu poti sa lupti la nesfarsit cu parinti ei, asta e clar, mai ales daca ea nu mai vrea. Trebuie sa vorbesti cu ea cat se poate de serios si sa faceti ceva in privinta asta, degeaba iti dam noi sfaturi daca aici depinde numai de voi 2. Voi stiti cel mai bine ce e intre voi, dar daca va iubiti o sa o scoateti voi la capat.

| iMaDreamer a răspuns:

Deja ti-au spus toti mare parte din ce era de spun. Dar o chestie nu imi e clara. Cand era vorba ca ea sa inceapa munca si sa va mutati impreuna... tu ce ai fi facut? Ai deja un loc de munca, sau ti-ai fi gasit unul? Sau poate esti student? Parintii ei probabil s-au gandit si la asta. Poate nu au incredere ca tu ii vei putea oferi un viitor, intelegi tu.
Oricum, din povestirea ta reiese ca relatia ta cu mama ei s-a stricat in ziua cand te-ai certat cu prietena ta. Poate i-ai spus ceva urat sau poate ai avut un comportament iesit din comun. Unele femei sunt atente la orice. Eu de exemplu, nu tolerez ca prietenul meu sa ridice vocea, sau sa tipe la mine (violenta nici nu ar trebui mentionata). Eu una nu o fac, deci sa nu o faca nici el. Cand ne certam, de fapt, eu amutesc, nu il bag in seama. Abia apoi ne calmam si clarificam pana la ultima pictura happy...
Sfatul meu e sa nu o lasi singura cum ai spus. In sinea ei te vrea inapoi, dar poate nu vrea sa te cheme. Poate vrea sa fii tu cel care se duce singur pe picioarele lui. Stii vorba cu "sacu la moara, nu moara la sac".
Cam atat... Iti urez succes

| lolylolypops a răspuns:

Te iubea si te iubeste dar fiind minora, parintii ei presand-o atat ea saraca a cedat.Tu i-ai tradat asteptarile neducandu-te la ea atunci cand ai promis si problema distantei e destul de grea.De iubit da te iubeste! Incearca sa discuti cu ea si spune-i ca o sa fie bine si du-te acolo daca poti!

| stark47 explică (pentru lolylolypops):

Nu ai inteles.ea mi a promis ca ma va aduce inapoi.si din cauza lu maiksa, a mai multor factori nu ma mai putut chema

| lolylolypops a răspuns (pentru stark47):

Atunci tine-ti legatura pe internet, chiar daca e greu acolo unde este iubire se poate face fata si unei relatii la distanta daca va iubiti infruntati-va parintii! Multa bafta!

| stark47 explică (pentru lolylolypops):

Spune-i asta si ei...

| Auroree a răspuns:

Este foarte eveident ca ea te iubeste mult. dar fiind o distanta intre voi si de asemenea presiuni. a cedat. da nici tu nu trebuie sa pui asa la suflet ce dracu. incearca sa vb cu ea sa va impacati, cam totul tine de tine

| stark47 explică (pentru Auroree):

Crede-ma ca am incercat de foarte multe ori sa i explic sa o fac sa inteleaga ca greseste.insa ea a ramas fixa pe ideea asta, ca daca o sa stea cu mine in continuare, asta nu o sai aduca decat suferinta in schimb.o inteleg, e natural sa simti asta...insa cum ramane cu toate cuvintele care mi le a spus?!

| Auroree a răspuns (pentru stark47):

Dupa cum ti-a zis si lexii te iubeste stai calm. daca asta este problema. eu ti-am zis ea in momentul de fata da inapoi din cauza parintilor in principal si a altor factori

| stark47 explică (pentru Auroree):

Nu vreau sa o pierd! este foarte importanta pentru mine.nu am mai iubit pe nimeni asa(si crede-ma, am avut deeeestule relatii).nu vreau sa inceapa drumu asta

| Auroree a răspuns (pentru stark47):

Exista o singura solutie. ii zici ca te sinucizi daca nu se intoarge la tine laughing) glumesc. tipule chiar nu stiu ce pot sa iti zic. du-te discuta, imploro. inteleg situatia ta si ca esti terminat da na. eu zic sa te dci sa vb si cu parintii ei, ei sunt punctul forte, poate se rezolva ceva daca ii convingi