| ema_2625 a întrebat:

Buna,tuturor! Va scriu iar despre povestea mea care pare ca nu mai ia sfarsit.În tot acest timp am incercat sa îmi pun gandurile in ordine, sa mai imi amintesc inca o data ce s-a întamplat şi de ce s-a ajuns unde sunt astazi.Totul a început acum 3 ani cand l-am cunoscut pe el,dintr-o coincidenta,dupa care a încercat sa ma cucereasca ca sa fim împreuna, sa avem o relatie serioasa.Ne plimbam,vorbeam,dar în acelasi timp învatam si pentru bac,pana într-o seara cand s-a întamplat sa faca cunostinta cu mama:i-am spus ca suntem impreuna si ea a inceput sa îi puna întrebari,sa îi spuna ca a auzit ca este nu stiu cum,el incerca sa îi raspunda la întrebari si aceasta a zis ca mai bine ma lasa în pace.El a plecat si eu l-am oprit sa vorbim, sa nu fie suparat si am cazut la un acord sa fim impreuna chiar daca ceilati nu vor fi de acord ca într-o relatie trebuie sa trecem prin multe si chiar se vedea ca ma iubeste.Eu învatam ca ma astepta un examen si ne si întalneam,dar mama mereu se tinea dupa mine,incat ajunsesem sa ma mut la vara lui,fara a-mi neglija învatatul. Dupa o alta discutie cu el si mama am venit acasa,si baiatul m-a lasat sa îmi iau bacul, doar tineam legatura prin telefon si ne-am vazut dupa examen.Ma înscrisesem la facultate, dar mi-am retras dosarul deoarece nu am avut bani sa-mi platesc taxa.Ma cunoscuse si mama lui,dar ai mei tot se împotriveau,incat am ajuns sa stau o perioada la el.El îsi dorea sa facem dragoste,dar eu eram confuza,deoarece credeam ca dupa ce am relatii cu el ma paraseste.El pleca si ma lasa in casa la el si eu am ajuns la un acord cu el sa ma intorc acasa ca sa nu mai îi faca ai mei scandal si în felul acesta am si lucrat o perioada,sa îmi strang bani de studii.El m-a facut sa cred ca are pe altcineva,deoarece ma iubea si dorea sa fac dragoste cu el, dupa spusele lui si eu ca sa nu îl pierd am facut dragoste cu el.La cateva luni am discutat si el a plecat la familia lui in strainatate,iar eu mi-am continuat studiile,dar ramanand tot impreuna ca asa am vorbit cu el.Tineam legatura la început des,pana cand a venit anul trecut în vacanta de vara,dar a plecat inapoi deoarece mi-a spus ca vrea sa stranga bani sa stam impreuna, am facut dragoste. Dupa ce a plecat am avut niste simptome dupa ce am facut dragoste si am mers la medic.Nu a fost grav dar trebuie sa discut cu el si despre asta.Eu simt ca trebuie sa il astept sa vina cat de curand sa discutam serios despre ce avem de facut.Desi s-au tinut multi baieti dupa mine,eu le-am spus ca am o relatie si am evitat chiar sa mai ies des din casa.Tin legatura cu el dar mai rar si il astept sa vina.Dar pe langa faptul asta mai am si problema cu cei de acasa, nu am de lucru.Ce ma sfatuiti sa fac?

3 răspunsuri:
| laurentiu80 a răspuns:

Pai in acesti 3 ani cred ca il cunosti mai bine decat parintii tai. Dar intotdeauna parintii ne vor binele, cred ca au si ei motivele lor de ingrijorare. Dupa ce ai scris mai sus, el nu pare un baiat rau, munceste in afara si se gandeste la viitorul tau. Alta la mana, cred ca ai tai s-au suparat si mai mult ca tu nu ti-ai continuat studiile, dar puteau sa-ti ofere un ajutor financiar cat de cat. Altceva este ca relatia voastra s-a cam racit, asta se intampla foarte des in relatiile la distanta. Ia si incearca sa faci pace cu ai tai, sa-ti gasesti un job de sezon, si daca eu as fi in locul lui, ti-as trimite bani, stiind ca ai stat la mine in casa si nu ai niciun venit.

| neutrino a răspuns:

O relatie bine inchegata ne face sa zburam. Suntem mai puternici si depasim mai usor greutatile. La tine, nu mai e o relatie chiar daca tu investesti mai departe sentimentele necesare. Esti singura in aceasta poveste, el nu mai e cu tine. Trebuie sa intelegi acest lucru, esti o anexa pentru el. Impaca-te cu familia ta si fa tot posibilul sa-ti continui studiile la stat, fara taxe. Refugiaza-te in studiu si ai sa vezi ca te va ajuta sa treci peste acest obstacol. Bafta!

| Oanaa93 a răspuns:

Povestea ii cam trista dar gandeste-te ca din cauza lui numai probleme ai avut... si nu sunt de acord cu faptul ca evitai sa iesi din casa dc? presupun ca ai vreo 20 de ani esti tanara distreazate, simtete bine, iesi cu prieteni la suc fete baieti indiferent, poate vei cunoaste pe cineva care iti va fi mult mai aproape decat actualul tau prieten...