| ladyinred a întrebat:

Ehi... Buna. Prietena mea cea mai buna mi-a confesat ca ea se masturbeaza... faptul' e ca ea e inca virgina si nu stie daca chestia asta e o problema sau nu. M'a intrebat daca cu masturbarea se poate dezvirgina. sincer nu am stiut ce sa'i rasp. help pls?
An. mi-a spus ca se masturbeaza doar cu degetul! happy

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Virgina va fi pana la primul contact sexual cu un partener. Si este normal sa se masturbeze in adolescenta, atata timp cat nu face exces.

| Derye a răspuns:

Virginitatea nu inseamna prezenta himenului. Himenul se poate rupe total sau partial si prin anumite exercitii fizice, precum spagat. Virginitatea inseamna lipsa sexului. Nu ai facut sex cu un partener, poate sa'si introduca si cozi de matura, ca tot virgina se numeste.
In afara de dependenta, nu este nici un alt risc real al masturbarii, nu are cum sa fie nesatisfacuta de partener, doar decat daca a exagerat cu masturbarea in ziua precedenta sau cu 2-3 zile inainte, in rest poa' sa o faca de 20 de ori pe zi, ca tot virgina se numeste si va fi satisfacuta de partener.
Masturbarea e necesara la adolescenti; astfel ajung sa-si cunoasca corpul mai bine si sa se stapaneasca si sa aiba mai multa experienta.
Decat sa faca sex cu toti necunoscutii mai bine se masturbeaza cu castraveti de 10 ori pe zi.

Norocwinking

| Emeraude a răspuns:

Daca isi introduce degetul in vagin, da, sunt sanse mari sa se dezvirgineze, ceea ce la un moment dat ar putea ajunge frustrant pentru ea, mai ales daca ii va spune viitorului iubit/sot ca si-a pierdut virginitatea... masturbandu-se! Pierde tot farmecul "primei dati".
Problema devine atunci cand e dependenta, s-ar putea ca pe viitor sa aiba probleme dpdv sexual, sa nu mai poata fi satisfacuta de niciun partener din cauza ca are asteptari mari si de aici multe altele, eu zic sa astepte pana cand isi gaseste un iubit si... sa se puna pe treaba, sexul e mai frumos in doi! happy
Succes, pa-pa!

| Alex0194 a răspuns:

Pai daca o sa treaca la castraveti sau sticle de suc sigur se va dezvirgina rolling on the floor Nu stiu ce sa zic, nu-s vreun mare cunoscator (mai ales ce priveste fetele) insa din ce am inteles masturbarea este normala si in cazul fetelor. Ei bine eu n-am habar cu fetele cum sta treaba insa baiestii sigur o fac. Daca e bine sau nu? Ei bine habar n-am insa stiu ca o facem marea majoritate; am auzit si lucruri bune si rele despre acest obicei. Un lucru e sigur ca poate creea dependenta.

| Snow a răspuns:

Din cate stiu a fii virgina inseamna a nu intretine relatii sexuale.Sunt sanse foarte mici de a se dezvirgina cu degetul depinde de organismul fiecaruia. Bafta

| Snow a răspuns:

Din cate stiu eu a fi virgina inseamna sa nu ai contacte sexuale. Cei drept te poti 'devirgina' si cu degetul, depinde.Bafta

| Annie_3559 a răspuns:

Normal ca sunt sanse daca isi introduce degetul in vaginhappySi cred ca ar fi o mare dezamagire sa se dezvirgineze singura si totodata o mare "trauma"happyparerea mea.Eu zic sa mai asteptehappy.winking