| geor9e a întrebat:

Ei bine va multumesc pentru toate raspunsurile la anterioarele mele intrebari! Era vorba de iubita mea cu care ne certasem. Dupa multe sperante pe care le-am avut m-am intors in tara am fost la ea acasa am vorbit cu ea jura ca nu are nimic cu baiatu pentru care ne-am certat fatta de masa ci doar sunt amici, masa care tine foarte mult la mine. Dimineata asta voiam sa las un mesaj aici pe TPU,, cum as putea sa o recastig sa nu cumva sa plece cu baiatu respectiv. Ei bine nu am apucat, am fost la strand. si pe cand am venit acasa ca sa mai uit de doru ei am zis ca ies la o plimbare pana la farmacie ca ma durea maseaua. insa pe cand ajung in apropiere de un parc ceva imi spunea sa intru in parc. Eu aveam alta directie si zic doamne daca vrei sa imi areti ceva te rog vreau sa vad, exact asta am simtit cand am prins-o ca vb cu el pe net. Pe cand ajung pe la jumatea parcului am inceput sa tremur si sa fierb pe dinauntru nu stiu dc! Am vrut sa merg inapoi dar ceva imi spunea nu, continua drumu. si m-am dus si surpriza iubita mea era cu baiatu ala si inca ceva prieteni deai lui! Am ramas socat am stat un minut nu ma observat am vrut sa vad e ceva intre ei si da, ce banuiam sa adeverit s-au sarutat! Apoi a intors capu si ma observat era socata s-a intors repede si-a pus capu pe umaru lui si banuiesc i-a spus lui ca sunt acolo! Mi-a rupt inima in 100 de bucatele si lea calcat in picioare am mers si am plans ca un copil, toata iubirea mea a fost in zadar acum stiu ca totu s-a terminat pana acum speram la inca ceva nu pot sa cred ca e adevart ii multumesc lui dumnezeu ca m-a dus acolo pentru ca eu am avut alta directie. dupa 2 ani de zile uite ce s-a intamplat am facut sacrifici enorme pentru ea find plecat in strainatate s-a terminat tot, doare nu am cuvinte sa spun cat doare.as vrea doar sa ma ajutati cu ceva sfaturi sa trec peste socul acesta sunt terminat psihic de o luna eram terminat acum parca s-a pus capacul va rog ajutati-ma sa trec peste. Va multumesc tare mult!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca imi permiti:

-dumnezeu nu are nici o treaba cu ce patesti tu. si daca ar exista crede-ma ca are altele pe cap decat povestea de dragoste a unui individ dintre cele 9 miliarde care se afla momentan pe planeta. daca biserica te ajuta sa treci mai usor peste asta e ok, dar nu dumnezeu te-a dus in acel parc si nici nu te-a facut sa o banuiesti pe partenera ta de lucruri necurate. ai instincte foarte bune, atata tot. invata sa le dezvolti si profita in continuare de ele.

-oamenii nu se schimba niciodata. ea nu s-a schimbat, problema e ca tu ai judecat-o gresit si ti-ai creat o parere iluzorie despre ea. ea a fost dintotdeauna capabila sa faca ce ti-a facut acum si tu stiai foarte bine asta, din moment ce erai posesiv, doar ca nu erai pregatit sa fii pus in fata faptului implinit.

-durerea e incredibila, intr-adevar. nu stii ce simti, tot corpul iti este paralizat, iti vine sa-ti smulgi parul din cap, te simti tradat, singur, neputincios. in acest moment nu pare ca te vei mai simti bine vreodata si orice ai face te intorci cu gandul la acelasi lucru si revezi scenarii in minte, te gandesti ce a-i schimba, te gandesti cum i-ai pedepsi. felicitari, asa arata prima dezamagire din dragoste. am vesti bune, de acum inainte fiecare relatie ratata va durea din ce in ce mai putin. corpul tau invata acum sa faca fata durerii. o sa mai dureze, te mai asteapta ceva nopti nedormite si o perioada vei vedea in orice fata pe fosta ta si vei crede ca femeile sunt menite doar sa ne raneasca. dar va trece, cu totii am fost acolo.

-baga-ti mintile in cap si alege sa o ignori de acum inainte. intelege ca nu ai nici o sansa sa fii fericit alaturi de ea. nu incerca sa te combini cu ea ca sa te razbuni, te vei atasa din nou si tot tu vei suferi.

-fi barbat! mai usor cu plansul, strange din dinti si priveste inainte. cu totii avem sufletele pline de cicatrici dar trebuie ca doar noi sa stim ca ele exista, lumii trebuie sa-i aratam ca suntem puternici. slabiciunea e grav taxata in zilele de azi.

-in relatie viitoare las-o mai usor cu gelozia. impune niste limite si explica-le dar nu exagera. fii foarte concis in explicatii ca sa nu lasi loc de interpretari gresite dar fi pregatit sa lasi si de la tine, intr-o relatie trebuie sa faci si ce ti se cere. avem impresia ca daca oferim ceva e de ajuns, in realitate, de multe ori, nu oferim ce are si partenerul nevoie.

18 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dale naibii de femei si invata sa te adaptezi singuratatii, toata lumea se plange ca ele le fac capu calendar si apoi pleaca cu altul, cert e ca si tu erai gelos si ai provocato dar asta a fost sa fie... mai prinzi sansa sa pleci in strainatate si iti cumperi o papusa de silicon cu 6000€ nu plangi, nu suferi te asteapta oricand acasa si e numai a ta.

| alessia5158 a răspuns:

"Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plangi"( autor: Gabriel Garcia Marquez )

Ce zici?--- are dreptate autorul citatului?
Mai mult, gandeste-te ca acei pasi care te-au condus in parc au fost de-a dreptul provindentiali pentru tine--- acum stii adevarul! Nu cred ca ti-ar fi placut sa-ti traiesti iubirea in minciuna.

Spre o cat mai rapida revenire din socul momentului, iti sugerz sa-ti schimbi perceptia vis a vis de scena din parc--- este cea mai benefica "chestie" care ti s-a putut intampla! O dovada mai buna, nici ca se putea!

| neutrino a răspuns:

Acum, tu ce te asteptai, ca ea sa stea singura si sa te astepte pe tine, sa vii din cand in cand? E si ea tanara, iar tineretea trebuie traita! Azi, nu maine!

| geor9e explică (pentru neutrino):

Sacrificle care le spuneam se referea la 7 drumuri in Romania de cate 2 saptamani in 2013 plus alte chesti la fel si anul asta 3 drumuri acu m-am intors definitiv!

| neutrino a răspuns (pentru geor9e):

Aceasta este strict problema ta, nu a ei! Hai sa fim seriosi, acest efort l-ai facut in primul rand pentru tine, fara a te gandi prea mult la ce ar fi mai bine si pentru ea.

| sofisis a răspuns:

Nu cred ca afost vorba ca nu te-a putut astepta. S-a combinat cu baiatul stiind ca mai e putin si te intorci acasa.Cred ca tu ai terminat-o pe ea psihic cu toate crizele de gelozie, cu toate "pedepsele" tale. Ea pur si simplu ti-a intors favorul.
Ti-am zis si ma repet : cand te va vedea va avea una din doua reactii, ori iti va sari in brate si te va iubi mai mult ca niciodata, ori va fugi mancand pamantul. A fost a doua si sincer ma asteptam ca asa va fi.
Tu personal trebuie sa inveti din asta ca persoanele nu sunt proprietatea ta si ca daca ai incredere Dumnezeu mereu iti va arata ce se intampla in jurul tau.
Daca mai poti pleca, eu te-as sfatui sa pleci si sa iti faci viata intr-un loc mai bun. Trebuie sa crezi ca asa a fost mai bine. Trebuie sa crezi ca vei intalni si tu o persoana despre care vei stii din prima totul, dintr-o singura privire vei stii ca e EA.
Nu plange dupa fosta. Nu a avut coloana vertebrala incat macar in al doispelea ceas sa recunoasca adevarul. Daca era o persoana care sa merite, iti spunea verde in fata ca nu te mai vrea. Ea si-a cam batut joc.Cu alte cuvinte : ea e neserioasa si imatura, tu esti usor tiranic si paranoic.Nu era destinat sa fie de la bun inceput. Zi mersi ca nu ai pierdut si mai mult timp in compania ei.n Decat intr-o companie proasta, mai bine singur.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Paranoica este acea persoana care isi bazeaza apucaturile pe lucruri inchipuite si suspecteaza pe toata lumea. Craiul nostru nu a fost paranoic, ci inspirat. El chiar a avut dreptate sa nu aiba incredere in ea si a primit si confirmarea. Asta nu mai e paranoia.

Zic si eu...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Povestea mai veche e ca el era foarte gelos si ea nu avea voie sa faca nici un pas in afara cerculetului trasat de el. Nu ma refeream la chestia cu baiatul asta.Aici da, a fost inspirat, a avut intuitie.
Gica contra care esti tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

happy Povestea vietii mele... Cea cu Gica contra, nu cealalta.

Ne-am obisnuit sa tratam aceasta situatie in exact acelasi fel si sa condamnam oamenii gelosi intr-o maniera stereotipica. Poate ar trebui sa acceptam ca exista oameni gelosi (barbati si femei) perfect indreptatiti sa fie gelosi. Unii simt slabiciunea partenerilor pe cand altii stiu ca partenerii au mai calcat stramb. In ultimul timp toata lumea pare de acord la unison ca oamenii posesivi sunt de rahat. Poate ar trebui sa admitem ca uneori oamenii devin posesivi pentru ca pare ultima solutie intr-o relatie cu un partener prea libertin.

Zic doar sa nu ne plafonam privind toate situatiile dintr-un singur punct de vedere.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt de acord cu posesivitatea si gelozia accentuata. NU esti stapanul nimanui si deci nu poti atenta la liberul arbitru. O persoana te poate insela si cu tine de mana. Cu ce ajuta sa ingradesti persoana?
Ok, sunt persoane care involuntar calca stramb, peroane carora asa le e felul. Daca simti ca partenerul/a ta are asemenea inclinatii si tu decizi sa ramai cu el/ea.e stupid sa ai pretentia ca se va schimba vre-odata la 180 de grade. Normal, cand esti cu cineva, iti asumi orice se poate intampla. Iti asumi ca te poate insela, ca te poate minti, ca te poate jigni etc. Cand si daca se intampla decizi daca mai vrei sa traiesti o data experienta alaturi de el/ea sau nu.Dar sa actionezi preventiv ca un/o apucat/a plina de gelozie si de posesivism...e o tampenie.
Asta e parerea mea.Cu toate ca si eu sunt geloasa si posesiva prin natura mea, la mine totul vine din mandrie...dar inteleg la nivel mental ca e o prostie si ca trebuie sa ma pot controla si sa imi pot impune niste reguli. Nu imi permit sa imi tin barbatul in lesa pentru ca nici eu nu as suporta o cusca.Asa ca nu am ce sa fac decat sa ii dau libertate si sa sper ca stie ce are acasa si se intoarce.

| geor9e explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc mult pentru raspunsuri am sperat pana in ultima clipa ca ma insel si ii multumesc lui dumnezeu ca doar el m-a dus acolo eu aveam alta directie cineva, sau ceva imi spunea du-te si am zis doamne daca e sa vad ceva, arat-mi sa ma conving! Mi-a aratat. Da am fost gelos, dar imi dadea motive si pentru asta incepusem sa o controlez oarecum. cred ca daca nu faceam asta, aveam surprize de mult. Nu am dormit toata noaptea normal si dimineata pe la 7 am iesit de nebun in oras si m-am dus la o biserica ca nu mai stiam ce sa fac cu cine sa vorbesc si, poate asta a vrut dumnezeu si daca asa inseamna ca, mi-a facut un bine. Am mers sa ma rog si am plans la biserica. Sunt nenorocit total, sper sa trec peste am incheiat orice discutie cu ea asa durere nu doresc nici celui mai mare dusman! Cat poate sa fie de schimbator omu de la o zi la alta e incredibil! Cum poate sa rupa inima in mine si ea sa nu aiba nici un stres um poate sa uite 2 ani minunati in care ne-am iubit reciproc, cum poate sa dea cu picioru la o relatie pentru un amart cu care nu sti cum poate fi. Nu pot sa realizez asta nu I-as fi facut rau pentru nimic in lume desi a fost ocazi nu una. Am stiut ca e ea acolo ma asteapta! Nu imi bat joc de ea. Ei asta este va multumesc de sfaturi sper sa reusesc sa trec peste. Mersi mult!

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Eu nu vorbeam despre asta. Eu vorbeam despre impunerea unor reguli mai stricte atunci cand stii ca partenerul tau nu e tocmai usa de biserica. Pana la urma nu tii pe nimeni cu forta in relatie, accepta setul de reguli sau fiecare isi vede de viata lui. Un comportament deviant trebuie corectat, asta nu inseamna ca apartii cuiva, inseamna doar ca esti dispus sa faci anumite sacrificii pentru a face o relatie sa mearga.

Vezi tu, cand cineva te insala nu se va intoarce la tine si iti va spune "Te-am inselat si, daca ma ierti, te voi mai insela!". Se jura ca a gresit o singura data, ca nu stie ce s-a intamplat, ca nu se va mai repeta niciodata si ca va face orice sa il/o ierti. De aceea nu se aplica teoria ta, tu nu iti asumi nimic, tu speri ca nu va mai repeta greseala si incerci a aplica niste reguli in speranta ca vor ajuta.

Evident ca daca cineva va vrea sa te insele o va face si cu tine de mana dar cand se ajunge la asta nu mai vorbim despre o relatie. In general oamenii nu se trezesc dimineata cu gandul de a-si insela partenerii. Astfel de lucruri se intampla de fiecare data cand se indeplinesc anumite conditii. Un set de reguli ar putea preveni o parte din aceste conditii, drept urmare, ar preveni si inselatul in sine. De exemplu iesitul in cluburi fara partener, facebook-ul, pastrarea relatiei de prietenie cu un fost/o fosta care inca te mai place si alte lucruri de acest gen duc, in general, la un singur rezultat. Pentru ca oamenii sunt slabi si daca se intampla sa fie slabi exact in momentul in care anumite conditii sunt indeplinite vor ajunge sa faca greseli pe care mai tarziu le vor regreta. Un set de reguli nu inseamna ca cineva iti impune cum trebuie sa-ti traiesti viata.

Nu iau apararea celor posesivi, ofer doar un alt punct de vedere asupra lucrurilor. Asta pentru ca tu insinuezi ca daca ai fost inselat s-a intamplat din vina ta, pentru ca ai acceptat un risc sau nu ai fost destul de inspirat sa realizezi ca ceva nu e in regula. In acelasi timp esti foarte pornita pe cei care incearca sa previna un astfel de comportament. Daca esti posesiv si vei fi inselat e tot vina ta ca ai fost posesiv. Asa ca sfatul tau e sa te complaci si, daca vei fi inselat, e vina ta ca nu ai fost destul inspirat in alegerea partenerului. Liberatea e supraapreciata, daca oamenilor le-ar fi fost permis sa faca tot ce le-ar fi trecut prin cap rasa umana ar fi disparut de mult. Oamenii trebuie sa fie protejati de ei insisi, de aceea avem atatea legi. Hai sa-i spunem statului ca e posesiv pentru ca nu ne permite sa luam heroina. E viata noastra si facem ce vrem cu ea, noua nu ne spune nimeni ce avem voie si ce nu!

Am deviat prea tare? Nu ma indoiesc.

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai deviat, doar ca de data asta let's agree to disagree. Eu am incercat cu "reguli"...mai rau a fost.
Mie sincer mi se pare de bun simt si de respect sa nu ai viata de noapte fara partener, sa nu umblii inca cu fosti si foste si s-o lasi cat poti de moale cu retelele de socializare. Din start daca astea nu sunt, nu prea o mai poti numi relatie. Daca partenerul are viata paralele cu cea cu tine, e clar ca nu ai ce sa faci cu el pe mai departe.

Baiatul zicea ca "Da am fost gelos, dar imi dadea motive si pentru asta incepusem sa o controlez oarecum" - mai bine o lasa sa vada ce face si sa aiba surprize mai din timp decat sa stea 2 ani cu fata si acum sa planga acei 2 ani. Poate daca o lasa de capul ei calca stramb mai repede si se elibera de relatia asta mai repede. Si cine stie, poate cunostea pe cineva acolo unde era plecat, poate nici nu se mai intorcea.Eu mereu cand am cunoscut pe cineva, indiferent de natura relatiei, m-am rugat doar sa mi se arate cat de repede posibil care sunt adevaratele intentii.
Cand ai o relatie care e posibil sa se materializeze intr-o casnicie, lasi libertate. Pentru ca e o cretinitate sa stai mereu sa iti controlezi sotul/sotia.
Mama niciodata de exemplu nu l-a controlat pe tata, nici cand vine, nici cand pleaca, nici unde se duce nici cautat in telefoane sau mai stiu eu ce. Aveau pur si simplu o regula nescrisa : te las liber dar daca ma minti si eu aflu, am terminat-o definitiv.Si le e bine.Nu sunt frustrati, stresati sau mai stiu eu ce.
Am fost si eu paranoica si posesiva in relatie dar mi-am dat seama ca singura persoana care sufera sunt eu. Imi fac singura rau. Daca nu poti avea incredere in omul de langa tine si simti ca trebuie sa stai cu batul pe el, e totul pierdut din start si trebuie sa ai puterea sa iesi din relatie.
Daca nu, iti asumi ca va calca stramb si ca cel mai probabil vei afla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru sofisis):

Oricum noi vorbeam descpre lucruri diferite, eu subliniam anumite situatii pe cand tu vorbesti despre un mod de viata. Am inteles asta de la primul raspuns dar am ales sa ignor ca sa te mai tin de vorba. Mai simti nevoia sa discuti si cu oameni normali din cand in cand...

| sofisis a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing) Deci ne tinem de siretenii? Bravos domnule Killa.
Oricum, imi plac polemicile facute cu cap asa ca ...my pleasure.

| anonim_4396 a răspuns (pentru geor9e):

Daca imi permiti:

-dumnezeu nu are nici o treaba cu ce patesti tu. si daca ar exista crede-ma ca are altele pe cap decat povestea de dragoste a unui individ dintre cele 9 miliarde care se afla momentan pe planeta. daca biserica te ajuta sa treci mai usor peste asta e ok, dar nu dumnezeu te-a dus in acel parc si nici nu te-a facut sa o banuiesti pe partenera ta de lucruri necurate. ai instincte foarte bune, atata tot. invata sa le dezvolti si profita in continuare de ele.

-oamenii nu se schimba niciodata. ea nu s-a schimbat, problema e ca tu ai judecat-o gresit si ti-ai creat o parere iluzorie despre ea. ea a fost dintotdeauna capabila sa faca ce ti-a facut acum si tu stiai foarte bine asta, din moment ce erai posesiv, doar ca nu erai pregatit sa fii pus in fata faptului implinit.

-durerea e incredibila, intr-adevar. nu stii ce simti, tot corpul iti este paralizat, iti vine sa-ti smulgi parul din cap, te simti tradat, singur, neputincios. in acest moment nu pare ca te vei mai simti bine vreodata si orice ai face te intorci cu gandul la acelasi lucru si revezi scenarii in minte, te gandesti ce a-i schimba, te gandesti cum i-ai pedepsi. felicitari, asa arata prima dezamagire din dragoste. am vesti bune, de acum inainte fiecare relatie ratata va durea din ce in ce mai putin. corpul tau invata acum sa faca fata durerii. o sa mai dureze, te mai asteapta ceva nopti nedormite si o perioada vei vedea in orice fata pe fosta ta si vei crede ca femeile sunt menite doar sa ne raneasca. dar va trece, cu totii am fost acolo.

-baga-ti mintile in cap si alege sa o ignori de acum inainte. intelege ca nu ai nici o sansa sa fii fericit alaturi de ea. nu incerca sa te combini cu ea ca sa te razbuni, te vei atasa din nou si tot tu vei suferi.

-fi barbat! mai usor cu plansul, strange din dinti si priveste inainte. cu totii avem sufletele pline de cicatrici dar trebuie ca doar noi sa stim ca ele exista, lumii trebuie sa-i aratam ca suntem puternici. slabiciunea e grav taxata in zilele de azi.

-in relatie viitoare las-o mai usor cu gelozia. impune niste limite si explica-le dar nu exagera. fii foarte concis in explicatii ca sa nu lasi loc de interpretari gresite dar fi pregatit sa lasi si de la tine, intr-o relatie trebuie sa faci si ce ti se cere. avem impresia ca daca oferim ceva e de ajuns, in realitate, de multe ori, nu oferim ce are si partenerul nevoie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As fi putut eu sa-ti spun asta nu trebuia sa mai bati un drum pana in parc. Ce e cu adevarat amuzant e ca inca te poate convinge sa te intorci la ea. Iti baga cateva minciuni, apoi da vina pe tine pentru ce s-a intamplat, iti va spune ca a gresit dar a facut-o doar pentru ca se simtea singura si tu erai posesiv. Dintr-o data nu va mai conta ca ea te-a inselat, v-a conta doar ca tu nu te-ai purtat cu ea cum si-ar fi dorit si se va juca cu mintea ta pana in momentul in care pana si tu vei crede ca a fost indreptatita sa faca ce a facut. In realitate, cand ai probleme cu un om, incetezi a mai avea o relatie cu el, nu il inseli si il minti.

| Hakuouki a răspuns:

Pune mana pe un par si cand ii vezi amandoi...intelegi tu. Man eu zic ca daca lucrezi in strainatate sa pleci acolo si sa-i lasi ei trecutu, lasa amintirile si tot aici, e dureros sa fii tradat, chiar daca fata nu a putut astepta si e de inteles, durerea mereu doare, trebuie sa incerci sa te tii tare, nu ramane in casa, iesi prin oras, mai cunosti o fata, mai una mai alta. Succes.

| Sxx a răspuns:

M-a impresionat povestea ta... credeam ca nu mai exista astfel de baieti cu suflet mare!happy Acum daca apuci o relatie cu cineva mai mult de o luna, esti tare.
Ce pot sa spun nu prea ai ce sa faci. stiu ca doare si doare rau. Insa ai 2 alegeri: Ori te mai vezi cu ea pentru ultima oara si ii spui ce ai de spus si toate lucrurile care crezi ca trebuie sa stie. Ori o lasi "moarta" nu mai conteaza. iesi cu prietenii gaseste-ti alta fatawinking