| BrokenHeartBrokenSoul a întrebat:

TPU,am nevoie de voi! Am mintea tulburata din cauza unui om! Va spun toata povestea de la cap la coada.Toata povestea incepe anul trecut in vara.Am 19 spre 20 ani si caracterul meu este mai bland, mai bun, mai moale.Mergand prin oras m-am oprit la un restaurant cu matusa.Si am vrut sa ies de acolo sa imi iau un snickers de la magazinul de langa.Si cand sa ies pe usa restaurantului am vazut un tigan scund care fuma.El era maturator.Cred ca lucra si el la restaurant.Bine.Si eu ma intorc cu snickersul in mana, matusa statea in restaurant si manca.si nu apuc sa intru pe usa ca acel tigan cu vanzatorul de la restaurant stateau afara si tiganul m-a intrebat daca nu vreau o tigara.Eu am luat una.A zis ca se uita pe geam daca vine matusa si daca vine sa ii dau tigara lui sa creada ca el fumeaza.Matusa stia ca sunt afara dar ei nu ii place sa ma vada fumand.Stau acolo afara si fumez.Omul ma intreaba cum ma cheama.I-am zis numele meu mic si el mi-a zis numele lui.Am dat mana ca si barbatii.Parea a fi om bun din vedere.Am terminat tigara si a zis sa mai bag una.Si asa a fost.Mi-a dat una sa fumez si acasa.A spus ca sunt frumoasa si o zis ca ii place de mine.O zis ca s-a uitat la mine de mai multe ori dar eu nu l-am vazut.Si mi-a cerut si numarul de telefon! Am zis in gandul meu ca e prea de tot si l-am pacalit spunandu-i ca nu am telefon.A ramas surprins cand a auzit.Si a zis ca imi ia el unul mie.Eu am zis neincrezatoare ca nuuuu.Cum sa imi iei? Si apoi el a zis ca "serios, nu mint, jur pe cuvantul meu ca iti iau telefon.Eu ametita de fumul de tigara nu am mai zis nimic.S-a intors o clipa la cineva si apoi la mine.Si a repetat din 2 in 2 minute "deci Andreea, eu iti iau telefon! Eu iti iau telefon, jur sa mor eu!".Eu l-am luat putin peste picior si de neincredere in gluma am zis"de care?".El a zis ca hai sa mergem la magazin sa vedem ce telefoane sunt si iti alegi unul!".Si asta o spun daca din absurd as mai primi un telefon nu mi-ar strica unul de rezerva.Am refuzat imediat si am zis ca nu pot sa merg! A mai zis apoi ca daca mai vin aici poate sa ma duca la un suc cu el si alte prostii.El statea vizavi de mine, cred ca nici un metru distanta.Si iar mi-a mai repetat asta ca imi ia telefon si,ca sa scap de gura lui am zis"bine,bine,te cred!". Apoi a zis ca el vrea sa fim prieteni, sa ne cunoastem, sa fim intr-o relatie.Cand am auzit,eu ametita de la atatea tigari nu am putut sa zic nimic dar in gandul meu am zis "nuuu! niciodata!".Am observat ca in timp ce spunea facea in fata mea, ca eram vizavi de el, ca parca facea in aer(nu m-a atins) un gest care insemna ca si cum m-ar trage in fata lui si m-ar f**e.Am vrut sa plec.Am zis ca ma asteapta matusa in restaurant.Am stat langa ea putin si dupa nici 1 minut vad ca apare in restaurant el uitandu-se atintit la mine.Eu l-am vazut ca se uita dar mi-am intors privirea.era urat ca dracu. Apoi a plecat din restaurant si s-a dus la usa.Prin sticla restaurantului l-am vazut cum ma cheama iar la tigari.Eu i-am fact semn ca stau cu matusa.A mai insistat putin dar m-am prefacut ca nu il vad.Dar ganditi-va,daca as iesi la el,oare ce mi-ar mai face?! Si cand sa plecam din restaurant...ce bine ca nu mai e acel hidos.Dar partea buna la el este ca mi-a dat tigari si ii multumesc de asta dar nu mai mult! Dar arata groaznic,nu imi place deloc de el, plus ca e batran, vreo 50 si ceva de ani.Era mai scund ca mine. Apreciez ca mi-a dat tigari dar nu sa fiu iubita lui.Toate gesturile lui vulgare m-au marcat,nu le pot uita,nici ce mi-a zis! Incerc sa uit, si nu pot sa trec prin zona aceea de groaza lui! Ma sperii cand il vad. Eu am vorbit civilizat cu el, ca si cu un strain.In fiecare minut ma macina gandul cu el ca as fi iubita lui si toate tampeniile
si vorbele care mi le-a bagat in cap.Nu mi le mai pot scoate.Mi s-au imprimat in minte.Nu mai pot TPU,credeti-ma! Mi-a stricat viata si m-a marcat pentru totdeauna! As face orice sa imi iese asta din minte dar nu pot! Il urasc pe el dar apreciez ca mi-a dat tigari deoarece eu nu am bani sa imi iau.Dar omul ma dezgusta, mai ales ca m-a cerut de iubita. Spuneti-mi voi, cum sa scap de acest gand care m-a marcat? Mi-e mintea distrusa si macinata din cauza lui! Gandesc numai negativ! Ajutati-ma va rog si spuneti-mi ce sa fac! Nu mi se mai poate sterge din minte deloc! Dau in depresie! Va rog fara bataie de joc sau raspunsuri rautacioase! Voi stiti ce suflet ranit am? Si va multumesc ca ma ajutati.

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tu probleme reale nu ai? Scoala, serviciu, o gospodarie, un membru al familiei sau un prieten care sa aiba nevoie de ajutor?
Sa-ti spun cum am trecut eu la 17 ani peste o tentativa de viol? Sau cum exista oameni care supravietuiesc dupa ce cineva a incercat sa ii ucida, i-a rapit, i-a torturat? Du-te la un psiholog, iti inventezi probleme ca sa te victimizezi, nimic mai mult.

| BrokenHeartBrokenSoul explică (pentru Brigaela):

Dar este adevarat, nu mint! Dumneavoastra stiti ce este in sufletul meu? Eu nu pun intrebarea numai de dragul de a o pune, chiar este real! Daca nu ma credeti este treaba dumneavoastra, asta nu inseamna ca nu a fost!

| Brigaela a răspuns (pentru BrokenHeartBrokenSoul):

Eu cred ca a fost, dar e un incident minor, pe care il exagerezi inutil.

| Kaℓi a răspuns:

Esti extrem de... sa zicem, naivă, pentru 20 de ani. Tu spui ca esti blanda, buna, moale... nu, esti naivă rau. Cu ce ti-a stricat viata omul ala? A fost obraznic, ok, dar practic nu ti-a facut nimic. Suflet ranit, minte distrusa, pfff! prea dramatic happy
Mi-a placut ca ai apreciat la el ca ti-a dat tigari laughing de doua ori ai spus asta laughing inca o dovada ca fumatul dauneaza!

| T0T a răspuns (pentru Kaℓi):

Poate fuma altceva decât tutun, altfel nu îmi explic.

| Kaℓi a răspuns (pentru T0T):

M-am gandit la asta, dar totusi nu cred happy

| T0T a răspuns:

Ai probleme psihice? Ceva traume în copilărie? Antecedențe?

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ce ziceam de generația fulg de nea. Speranțele mele descresc pe zi ce trece...

| BrokenHeartBrokenSoul explică (pentru T0T):

Nu stiu cum te-ai simti daca ai fi in locul meu! Nu stiu daca ti-ar placea!

| T0T a răspuns (pentru BrokenHeartBrokenSoul):

Cum să mă simt? Indiferent. Alții au probleme cu adevărat grave, nu idioțenii. Du-te la psiholog. Ai probleme destul de grave și problemele nu vin din exterior ci din interior.

| T0T a răspuns (pentru BrokenHeartBrokenSoul):

Brigaela când zice că îți inventezi probleme nu zice că minți ci zice că nu ai probleme că aia nu poate fi considerată o problemă. Stai prost și cu înțelegerea se pare pe lângă hipersensibilitate acută și victimizare.

| Emma30555 a răspuns:

Nu mai vorbi cu necunoscuti sau cu straini mai ales daca ii vezi ca sunt ciudati sau fara educatie. Nu mai lua tigari de la straini, decat de la prieteni. Gestul de a te baga in seama cu un om simplu si fara educatie poate insemna pentru el o incurajare. In al doilea rand nu mai da atata importanta acestei intamplari, nu a fost nimic decat un om simplu care atat gandeste, care e limitat. Ce treaba ai tu sa iti faci atatea scenarii si probleme pentru ceva ce nu exista.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Omul ala cred ca e putin deleglat mintal, uite ce trebuie sa faci, asteapta sa treaca vreo 2 saptamani, sa nu te mai duci pe acolo unde v-ati intalnit si dupa te va uita, omul ala e un pervers dupa felul cum s-a comportat, sigur a mai facut la fel si cu altele, pe tine s-ar putea sa nu te mai bage in seama si sa se uite dupa fundul.alteia.
Nu trebuie sa iti fie teama, daca il vezi prin apropiere, tu doar fugi de el si te faci ca nu l-ai vazut.
Daca situatia o sa devina mai grava, trebuie sa depui plangere la politie.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Exact cum au spus si ceilalti,e doar un incident minor,cazuri mai grave s-au intamplat la televizor,asta e doar o chestie minora, ala o sa te uite dar si tu nu trebuia sa ii accepti tigarile, putea sa iti dea in loc de asta, bratari sau bijuterii, niciodata sa nu accepti ceva de la straini sau sa ii bagi in seama, mai ales pe niste tigani de 50 de ani,aia nu-s sanatosi la cap.
O sa treaca de la sine.
Pe bune,nu trebuie sa te temi, esti majora, te poti apara singura, ai buletin, ai varsta la care poti sa votezi naiba.
Sper ca am fost de ajutor, toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil tu suferi cã te-ai indrãgostit de el, de asta vrei sa-l uiti.

| GoodGirl1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa ma indragostesc de hidosul acela? Daca m-as indragosti de el nu m-as plange aici

| GoodGirl1 a răspuns (pentru GoodGirl1):

Ia auzi.Asa zisesi cand vorbeai cu mine pe privat, BrokenHeartBrokenSoul.Sau ma insel cumva? Dar eu nu ti-am spus sa faci reclamatie la politie sau sa ii spui la maica-ta? Vorbesc in vant? Tu spuneai:Bn dar nu asculti!

| LilPeep a răspuns:

Voi stiti ce suflet ranit am?
Tu habar n-ai ce e suferinta.

| Brigaela a răspuns (pentru LilPeep):

NU ai absolut nici un motiv sa ai sufletul ranit sau sa suferi.
Sa iti rezum ce s-a intamplat: tu ai fost nepoliticoasa si vulgara. Ai intrat in vorba cu un om necunoscut, ai acceptat ceva de la el (tigari) fara sa ii oferi nimic in schimb (desi asa ceva este foarte urat), ai fumat in public, in strada, in fata unei carciumi ca o femeie usoara. Omul respectiv a fost si el obraznic cu tine (mult mai putin decat ai fost tu) si te-a tratat asa cum sunt tratate femeile care se comporta ca tine. Incidentul s-a terminat. Si el a fost la fel de lovit, jignit, maltratat ca tine. Nici unul dintre voi nu are nici un motiv sa sufere dupa ce s-a terminat momentul. Daca tu suferi o faci fie fiindca esti bolnava psihic, fie fiindca te prefaci ca sa atragi atentia. Nu exista alte variante. NU mai exagera aiurea. Du-te la psihiatru, interneaza-te, fa tratatment si revino la normal.

| labis a răspuns:

E fraier tiganul si baga in seama toate trompetele, asa ii trebuie