| anonim_4396 a întrebat:

Ejacularea precoce este ceva psihic? Sau poate fi o boala.

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Cauzele nu sunt pe deplin intelese. Totusi, exista mai multe explicatii pentru ejacularea prematura, de la cele de natura biologica, la cele psihologice.
Unii cercetatori considera ca exista o relatie complexa intre factorii declansatori biologici si psihologici. Cu toate astea, se considera ca factorii psihologici agraveaza sau grabesc ejacularea precoce. Acesta este motivul pentru care tratamentul pentru ejacularea precoce implica in mod special terapiile psihologice.
Factorii psihologici au un rol important in declansarea ejacularii premature. Aceasta poate fi cauzata de depresie temporara, stres, probleme financiare, asteptari nerealiste legate de performanta sexuala, un istoric de represiuni sexuale sau o lipsa generala de incredere.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca, unul din factorii principali care duc la ejacularea precoce, ar fi masturbarea excesiva de la o varsta micuta.

| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul celor de varsta ta NU este vorba de ejaculare precoce ci de o ejacularea produsa pe fondul surescitarii care apare din cauza emotivitatii exagerate si care se produce imediat dupa instalarea excitatiei indiferent de natura acesteia. Ejacularea precoce reala, adevarata, fiziologica care se instaleaza pe baza starii de abstinenta prelungita, dar mai ales in cazul tinerilor de varsta adolescentei, din cauza neinceperii vietii sexuale si implicit a lipsei de... experienta sexuale. Se considera ca NUMAI dupa trecerea unui anumit timp fata de momentul de incepere a vietii sexuale si DOAR in urma intretinerii de contacte sexuale constante, cat mai numeroase si mai ales ca acestea sa fie intretinute cu una si aceeasi persoana se va obtine experienta sexuala necesara pentru a putea coordona, controla si retine ejacularea pe o perioada dorita. Doar daca se procedeaz astfel, in majoritatea cazurilor procesul de ejaculare se stabilizeaza devenind una normala. In prezent nu exista pe piata/comert niciun medicament sau produs/preparat pentru tratarea acestei afectiuni care conform studiilor/cercetatorilor se pare ca afecteaza 1 din 3 barbati. Astfel, pe baza studiilor a reiesit ca in acest moment singurele tratamente de "specialitate" si cu adevarat eficiente se reduc la eventuale sedinte de consiliere psihologica si/sau folosirea unor antidepresive. Insa in cazul tau (particular) in mod garantat o iubita adevarata, unica ar reprezenta tratamentul adecvat fiindca numai prezenta/existenta ei, te va "vindeca" si scapa definitiv de toate necazurile actuale. Multa sanatate!

| teo530 a răspuns:

Nu e o boală, este absolut normal

| Erotes a răspuns:

Nu este o boală. Nu este deloc pe fond psihic.
Exerseaza cu,, Reverse Kegels''
Caută-le pe google. Singura soluție este detonifiera mușchiului bulbospongios (bulbospongiosus muscle) din planșeul pelvin masculin (o grupare de mușchi) prin aceste reverse kegels.
Sigur te-ai masturbat mult la filme porno și, fără să-ți dai seama, făceai,, kegels'' care au hipertonifiat acel mușchi responsabil de ejaculare.
Kegel normal strânge mușchiul (in timp îl tonifiază) iar Reverse Kegel îl întinde (detonifiază).
Spor la citit.