| Superior a întrebat:

Ejaculez si nu stiu de ce. Nu ma masturbez.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ejacularile se produc noaptea in somn, atunci reprezinta asanumitele polutii nocturne, adica ejaculari involuntare, care sunt procese fiziologice perfect normale fiindca se produc probabil in cazul tuturor baietilor mai ales in perioada adolescentei. Factorul principal al producerii acestor polutii nocturne il reprezinta activitatea hormonala foarte intensa din aceasta perioada a vietii, dar mai ales in timpul odihnei din timpul noptii. Impotriva acestor procese care sunt de natura pur fiziologica nu te poti opune indiferent ce ai face si cum ai proceda in perioada de veghe. Din acest motiv conform tuturor specialistilor in domeniu, masturbarea este considerata ca fiind benefica organismului, fiindca prin autosatisfacerea se realizeaza ejacularea intentionata/voita prin care organismul este eliberat de sub tensiunea si asaltul hormonal inevitabil. In schimb daca se produc si ziua s-ar putea sa fie vorba chiar si de o disfunctie sexuala, o afectiune a veziculei seminale si/sau a prostatei, sau sa fie vorba de o activitate exagerat de intensa a organelor reproducatoare care produc o cantitate foarte mare de sperma. Daca continua sa se produca aceste ejaculari involuntare de sperma in timpul zilei, o consultatie medicala ar fi binevenita. Multa sanatate!

15 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

La pubertate, organele genitale se pun in functiune. Activitatea lor este crescuta, organismul le da tot felul de probe de functionare sub forma erectiilor nocturne, matinale, spontane din timpul zilei.

Apare printre altele productia crescuta de sperma. Stim cu totii la ce serveste sperma. Este produsa pentru a fi eliminata si depusa in vagin. In mod normal, la barbatul adult, sperma neejaculata se resoarbe undeva la nivelul prostatei.

Asa se intampla si la tineri, dar pentru ca tanarul are aceasta activitate crescuta a organelor genitale este normal ca o parte din sperma sa fie ejaculata in timpul erectiilor nocturne. Adica, noaptea, in somn.

Interesul crescut al tanarului in aceasta perioada fata de sexualitate, il face sa aiba vise erotice. Nu putini baieti mi-au spus ca viseaza ca au orgasm si dimineata se trezesc cu cearceaful patat. M-au intrebat daca acest lucru este normal.

Cred ca ati inteles in urma a ce-ati citit pana aici ca fenomenul este normal si ca e explicat de activitatea crescuta a organelor genitale specifica pubertatii.

Baietii care se masturbeaza au mai rar polutii. E de inteles, pentru ca desi sperma se produce constant in cantitati mari, ele nu sunt nelimitate si prin masturbare „presiunea" mai scade.

Polutiile vor inceta dupa ce baiatul, barbatul de-acum, va avea o viata sexuala regulata sau oricum, dupa ce a iesit din pubertate, cand activitatea organelor genitale este deja bine reglata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te-ai uitat la porno e destul de normal, sau daca esti excitat

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Nup,nu sunt excitat...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Chiar ciudat laughing

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Cel putin ultima data ma jucam si pur si simplu m-am simtit ud happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Depinde cati ani ai
Daca esti adolescent se mai intampla

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Pai am 14 ani, voi putea scapa de asta? E incomod si?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Atunci nu ma mir ca patesti
O sa scapi dupa un timp

| Superior explică (pentru anonim_4396):

Gen cateva luni scap?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Poate si cateva zile, nu dureaza mult, oricum

| Niklauss a răspuns:

Pai daca te exiciti foarte tare este posibil dar daca esti in perioada de adolescenta este un fenomen chiar normal si nu ai de ce sa iti faci griji.

| Superior explică (pentru Niklauss):

Chiar am zis ca nu-s excitat...

| Niklauss a răspuns (pentru Superior):

Si apoi am zis ca daca esti in perioada de adolescenta... citeste cu atentie.

| Superior explică (pentru Niklauss):

Ok

| Psychothic a răspuns:

Este un fenomen normal in adolescenta!