| andreas210 a întrebat:

Escapelle intarzie ovulatia sau o poate si opri?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, pe urmatoarele 6-12 luni.

| Floridori a răspuns:

Escapelle decaleaza ovulatia cu minim 5 zile, astfel incat spermatozoizii ajunsi accidental in vagin, sa nu mai fie viabili in momentul eliberarii ovulului si acesta sa nu poata fi fecundat.Din acest motiv, pastila are eficacitate numai in conditiile in care a fost administrata inainte de eliberarea ovulului din ovar.Administrata chiar si un minut dupa, pastila nu va mai avea aceeasi eficacitate, putand sa se produca sarcina.

Pastila de a doua zi nu poate determina blocarea totala a ovulatiei, dar poate deregla ciclurile, facand imposibila calcularea perioadelor fertile in urmatoarele luni.

Multa sanatate!