| Alabalaportocalaalina90 a întrebat:

Escapelle poate reduce menstruația cantitativ?! Mi a venit si mi a curs foarte foarte puțin. Am avut durerile specifice. Cheaguri de sânge, nu știu sigur daca a fost menstruație pentru ca era redusă. Mi a venit u 5zile înainte, ce părere aveți?

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In majoritatea cazurilor, dupa administrarea pastilei contraceptive de obicei intr-un interval de 4-7 zile poate avea loc o sangerare destul de slaba cantitativ cu o durata variabila de cateva zile insa aceasta sangerare nu reprezinta adevarata menstruatie. Menstruatia se va produce la data la care trebuia sa debuteze in cazul in care ciclului menstrual nu era perturbat de administrarea pastilei, insa de obicei apare o oarecare dereglare reprezentat prin intarzieri imposibil de previzionat.In cazul tau menstruatia a aparut destul de precis deoarece ai lasat acest raspuns
22 August 2015 08:27 Alabalaportocalaalina90 explică: Am avut menstruație de pe 28 Iulie pana pe 1august (nu e foarte regulat ) luna asta ar trebui sa mi vina pe 25. si ai urmat cu o alta intrebare : "Atunci ce e cu sângerarea de acum care pare a fi menstruație dar in cantitate micuța? Mulțumesc din suflet! Ma pot liniști ca nu e vorba de o sarcina? Din cauza ca ti-ai administrat acea pastila FARA ROST hormonii din continutul ei au dereglat bunul mers al ciclului menstrual ceea ce a provocat un dezechilibru accentuat intre hormonii care in mod normal conlucrau pentru formarea unui endometru NORMAL. Acest dezechilibru hormonal in general favorizeaza formarea unui endometru anemic insuficient de bine dezvoltat ceea ce influenteaza si cantitatea redusa de menstra precum si posibilitatea ca numarul de zile sa scada proportional.In concluzie menstruatia s-a pornit la data normala 24-25 august si a fost cantitativ redusa din cauza motivelor expuse/aratate. Ar fi minunat daca ai invata ceva din prostia si greseala facuta si ai uita pentru restul vietii ca exista aceste pastile. Multa sanatate.

Am avut menstruație de pe 28 Iulie pana pe 1august (nu e foarte regulat ) luna asta ar trebui sa mi vina pe 25.