| Stefania a întrebat:

Este adevarat ca daca ciclul menstruatia mi-a venit pe 9 mai acum o sa vina pe 7 iunie? Adica am auzit de la o prietena ca mereu vine cu 2-3 zile mai repede.Este adevarat?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In mod normal, intervalul dintre doua menstruatii (numarand zilele dintre prima zi de sangerare si ultima zi a urmatoarei sangerari) trebuie sa fie fix, de 28 de zile. Sunt femei care au menstruatiila intervale intre 24 si 35 de zile, dar atata timp cat intervalul e fix, totul e in regula.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Depinde de la caz la caz.
În mod normal trebuie să numeri 28 de zile de la prima zi de sângerare şi în jurul datei viitoare trebuie să-ţi vină ciclul menstrual şi să fii pregătită cu tot ce trebuie pentru o astfel de perioadă.
Pa, pa.

| claudiea79 a răspuns:

Da. multe fete au ciclu neregulat, adica vine mai tirziu de 28 de zile sau mai devreme. stressul; curele de slabire; poluarea; chimicalele din aer sau apa si mincare influienteaza corpul femeii. fetele au inceput sa aiba ciclu la 8 sau 9 ani si sa termine la 39 sau 40 de ani... putine femei sint care le vine ciclu la fix

| madia a răspuns:

Depinde.
Ciclul menstrual pana la o anumita varsta, este neregulat.
In general ciclul are 28 de zile, dar poate varia. 26, 27, 29 sau chiar 30 de zile.
Pe scurt, prietena ta are dreptate.

| nestlebaby a răspuns:

Da, asa e!

| dydo a răspuns:

Depinde de varsta.
in luna asta noteazati data in care iti vine si apoi luna viit la fel. calculeaza numarul de zile intre cicluri.
poate nu iti vine regulat, de obicei este de 28 de zile dar poate fi intre 23-35 de zile. o saptamana este normal sati intarzie. calculeazati numarul de zile intre cicluri si luna viit vreo 3 luni si vezi dca este adevarat si acel nr de zile de ex 28 dca in data de 29 tio venit at calculezi 28 de zile deci luna viit in 27 trebuie sati vina.depinde de organism

| banzicarul a răspuns:

Da este adevarat. Funditaa

| andrey051089 a răspuns:

Pai fata mealaughing cauta pe net pe google. gasesti orice. mult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut sunt raluca am 11 ani si mie mi-a venit ciclul la 9 ani jumate