| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca un baiat nu se masturbeaza o saptamana nivelul de testosteron creste? Daca d, a de ce? E la fel si la fete?

2 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Nu are nici un efect, nivelul tau de testosteron este constant, creste putin cand faci sex apoi revine rapid la nivelul normal.

| doctorandus a răspuns (pentru RoCkKiD):

A fost o singura cercetarea chinezeasca, iar publicatiile stiintifice chinezesti sunt cam de doi bani (de ex. in China niciun tratament nu a fost gasit inutil de catre oamenii de stiinta chinezi, ceea ce e o aberatie).

Iar conform cercetarii respective, dupa a saptea zi de abstinenta scadea testosteronul. Nu stiu ce voluntari erau aia care sa se supuna la astfel de chinuri.