| Kimball a întrebat:

Cum îți poti creste nivelul de testosteron?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Testosteronul este un hormon sexual legat de masculinitate şi virilitate.
Aici poti citi un articol simplu de inteles despre testosteron si cresterea nivelului acesuia:
https://www.csid.ro/......n-15611028

| RAY a răspuns:

Sa vedem, dorinta sexuala creste nivelul, pactic cand vezi imagini cu sexul opus care te atrage sexual nivelul acelui hormon este secretat in sange,cand te termini nivelul lui scade, o dieta bogata in grasimi creste si el nivelul acestui hormon, deci nu eliminarea grasimilor, din contra eliminarea duce la un nivel mai mic, o dieta bogata in zahar duce la un nivel mai mic, oricand pot dovedi ceea ce afirm cu dovezi, studi facute pe subiecti, culturismul + o dieta bogata in proteine si el creste, cel mai mult creste genoflexiunile cu 2 gantere, somnul, apa 2 litri, fructe, legume e ceva obligatoriu, nu e un moft, e ca respiratia

| sierra1 a răspuns:

Ești fată sau băiat?

| Sn4k3 a răspuns:

Scrie si tu intrebarea asta pe google si o sa iti dea o multime de site-uri.
https://www.csid.ro/......n-15611028
https://www.cristianmargarit.ro/2007/10/vrei-testosteron/

| Donsavas a răspuns:

Nu ar trebui să crești prea mult testosteronul fiindca se vor desensibiliza receptorii. Întotdeauna trebuie sa fie in valori normale.

| ziftode a răspuns:

Iei lectii sa devii El Macho
ce e aia El Macho? pai mi-ar lua cel putin o luna sa te fac sa intelegi... big grin

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Prin exercitiu, suplimente pe care le poti lua de la farmacie.

| Sn4k3 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

Adevarul e ca raspunsul tau e mult mai util.

| WhatABeautifulDay a răspuns (pentru Sn4k3):

Amice, i-ai dat un link, nici macar nu te-ai sinchisit sa dai un copy-paste. Si el putea sa caute pe Google si sa dea pe primul link in loc sa puna aici intrebarea.

| Sn4k3 a răspuns (pentru WhatABeautifulDay):

I-am dat doua link-uri cu toate informatiile de care avea nevoie. Si in caz ca mai voia i-am spus cum sa caute, sa stie si pentru alte informatii de care o sa aiba nevoie. Ce rost are sa dau copy paste cand e totul acolo? Si daca stia sa caute pe Google, cauta direct acolo, nu mai punea aici intrebarea. Dar e greu sa gandim.

| Adi88 a răspuns:

Mâncând sănătos care să includă și grăsimi sănătoase și făcând sport în principiu dimineața dacă prinzi și razele soarelui, primăvara, vara etc e și mai bine, asimilezi și vitamina D și e mult mai bine. Asta e modul sănătos de a creste testosteronul. Nu recomand pastile, injecții și alte cele. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Cheptene1Natalia a răspuns:

Eliminarea grasimii si masa musculara fara sa mergi la sala, incredere, putere si determinare, energie si dispozitie de invidiat, sex uimitor, somn perfect si 10 ani de viata castigati… acestea sunt doar o parte din beneficiile promise de reclamele nenumaratelor produse cu testosteron, care au invadat netul.
Terapia de inlocuire a testosteronului (TRT) beneficiaza in ultimii ani de o popularitate uriasa, iar produsele care te fac sa simti acest boost de testosteron se vand ca painea calda, foarte multe persoane ajungand astazi sa foloseasca steroizi. Cu toate acestea, exista foarte multe intrebari fara raspuns pe aceasta tema.
Cat de mult influenteaza testosteronul cresterea masei musculare si eliminarea grasimii? De unde stii ce nivel de testosteron ai? Cat de mult poti influenta nivelul de testosteron natural, prin dieta, exercitii si suplimente si la ce rezultate sa te astepti?

| Tito97 a răspuns:

Prin dieta. Mâncare procesată dacă ești genul cu metabolism și arderi intense, legume fructe piept de pui dacă ai metabolism de melc.