| NikoIsDirectioner a întrebat:

Este adevarat ca o sa puna in programa scolara educatia sexuala sau asa ceva? Ce credeti despre asta? Unde pot vedea si eu niste informatii cu privire la ce se va preda etc? La ce clase? Eu acum trec in clasa a 7 a. O sa o am si eu ca materie?\
(scuze categoria)

Răspuns Câştigător
| scumpikxa a răspuns:

Nu tocmai. Educatia sexuala la noi face parte dintr-o materie optionala numita Educatie pentru sanatate. Materia aia e din clasa I pana intr-a XII-a dar, desigur, abia in clasa a 7-a se intra cu adevarat in subiect. Oricum, eu cred ca sunt slabe sanse sa facem de anul viitor mai ales ca la majoritatea scolilor o ora in plus la engleza sau matematica pare sa fie mult mai importanta. Daca zici ca intrii in clasa a 7-a atunci probabil ca o sa invatati cate ceva despre asta la anatomie (biologie de cls a 7-a), mai exact Functia de reproducere. Si la liceu probabil ca vi se va spune ceva mai mult, dar tot la bio happy Sper ca te-am ajutat kiss

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu as fi curios daca se dau si teme...

| KamyKaze666 a răspuns (pentru regis):

Temele ca teme dar practica

| DeeaMarry a răspuns:

Nu stiu ce s-a intamplat cu raspunsul pe care ti l-am dat, asa ca o sa rescriu.
Eu am facut educatie pentru sanatate(optional) in clasa a 8a, ore la care profesorul ne vorbea despre boli si ne lamurea orice neclaritate.
In clasa a 10 am facut cateva ore de educatie sexuala in locul orelor de dirigentie.

| KamyKaze666 a răspuns:

Materia se numeste Sexologie si se face dar la liceu findca cativa prieteni o fac happy
In ce consta aceasta materie: Sa ne prezinte riscurile pe care ni le asumam dupa o relatie sexuala si inaintea ei
Eu vad materia asta ca pe o materie vitala!
De ce?
Findca pur si simplu tineri din ziua de azi au numai sex in cap nu si altceva si macar asa poate se mai linistesc si ei cat de cat
Nu cred ca se va preda in clasele primare, dar vei invata acum in clasa a 7 a avand anatomia despre sistemul reproducator si veti invata si blonile care se pot lua prin relatiile sexuale neprotejate (Sifilis, HIV adica boli cu transmitere sexuala)

| DarkBlood32 a răspuns:

Dar ce iti trebuie educatie sexuala la scoala? Nu cred ca o sa se puna in programa scolara "Educatie sexuala". Nu se face asa ceva in scoli.
Daca tot ai net invata de pe el. kiss
Sper ca te-am putut ajuta.
Repet..in scoli nu se face educatie sexuala.
Pa pa.

| zTonia a răspuns:

Depin de deprofesoara/profesor. de obicei in clasa a7-a se invata si inva de mult.

| SomePrettehGurl a răspuns:

Se fac ore de educatie sexuala la liceu dar, doar una sau doua maxim. Si asta doar ca sa inveti mai multe despre schimbarile corpului tau pe perioada pubertatii. Si iti mai arata/descrie si cateva metode de contraceptie. Dar depinde si cati ani ai. Eu am facut o ora in clasa a 11-a.

| wuella a răspuns:

In clasa a 7a stiu ca se preda "Educatie pentru. sanatate" si e posibil sa predea ceva si despre educatia sexuala.