| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca poti intretine relatii sexuale dupa ciclu fara sa ramai gravida?
Prietena mea mi-a spus ca asa i-a spus mama sa, ca nu are ovul, si ca pana la ziua ovulatiei nu poti ramane.

PS: avand in vedere un ciclu regulat, etc etc.

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Răspunsul tău aici...Da, este adevarat.

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Imediat dupa menstruatie da, ai o "fereastra" de cateva zile in care sansele sa ramai gravida sunt practic nule. Dar merita sa risti? In plus prezervativul te protejeaza si de BTS-uri de la HIV si hepatite B, C pana la altele mai "traditionale". Iti poti calcula singura perioada fertila care nu e chiar atat de scurta ci de minim 7 zile: http://www.qbebe.ro/......da_fertila

| Pool77 a răspuns (pentru andreia67):

Dar daca ciclul este neregulat, cum calculezi?

| andreia67 a răspuns (pentru Pool77):

Citeste articolul din link, scrie acolo.

| Pool77 a răspuns:

Teoretic este adevarat.
Insa daca ovulatia se produce mai repede?

| 2EXA a răspuns (pentru Pool77):

Da, si asta e drept.

| Pool77 a răspuns (pentru 2EXA):

Parerea mea este ca nu merita sa risti, doar pentru o fantezie aparte.
Las-o asa, mai bine o fantezie neindeplinita decat o sarcina nedorita!