| DariaZ a întrebat:

Este bine sa fac vaccinul hpv? (Împotriva cancerului de Col uterin) menționez ca am 24 de ani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Vaccinul antiHPV se poate face si la varsta ta, chiar daca este recomandat sa fie efectuat la varsta de 11-14 ani.
,, Vaccinul se poate face la orice varsta, indiferent daca s-a inceput sau nu viata sexuala. Cel mai indicat este ca persoanele de sex feminin sa fie vaccinate impotriva cancerului de col uterin incepand cu varsta de 12 ani, astfel incat ele sa fie protejate inainte de a-si incepe viata sexuala. Se recomanda ca vaccinul sa fie administrat in intervalul de varsta de 9 - 26 ani fiindca s-a demonstrat ca raspunsul imun al organismului la administrarea vaccinului este mai crescut in intervalul 9 - 15 ani iar persoanele din intervalul 15 - 26 ani sunt cele mai expuse contactarii HPV prin activitate sexuala.''
Fragmentul prezentat este extras din articolul : '' Prevenirea cancerului de col uterin, vaccin contra infectiei cu Human Papilloma Virus (HPV)''
https://www.cdt-babes.ro/......cinare.php
Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Poți să îl faci la orice vârstă.

| Jardelin a răspuns:

Decat sa te vaccinezi, nu mai bine te mariti si ai relatii cu un singur partener?

| DariaZ explică (pentru Jardelin):

Sunt mai multe cauze care provoacă acest tip de cancer. Nu am spus ca am mai mulți parteneri, așa ca asta e o mare prostie. Ar fi bine dacă lumea ar fi așa "credincioasa" precum se da. Multumesc pentru răspuns!

| Jardelin a răspuns (pentru DariaZ):

Ce legatura are credinta cu ce discutam noi?
Daca sunt mai multe cauze, tu vrei sa le combati cu UN SINGUR vaccin?

| Quatae12 a răspuns:

Da poți să-l faci la orice vârstă.

| LPCTSTR a răspuns:

Nu numai bine, este indicat.