| anonim_3399 a întrebat:

Este dureros sa faci avort? Ma refer daca te doare in timpul interventiei. Cam cat timp dureaza interventia? Si cat costa?

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Dureros cat sa poti suporta. Nu dureaza mult, cam 10-15 minute, dar poti face si prin absorbtie. Costa cam 4-5 mil, dar e f bine si mai putin dureros.

30 răspunsuri:
Alte răspunsuri
| monyk a răspuns:

Buna, din cate am auzit, este foarte dureros, cica iti face chiuretaj, ceea ce e dureros, dar durerea poate fi si psihica nu doar fizica... sfatul meu e:oricine ai fi si orice problema ai avea, nu fa avort, e un mare pacat>>>>

luciana
| luciana a răspuns:

Daca vrei sa faci asa ceva, mai intai clarifica-ti sentimentele si pune in balanta daca e bine sau nu sa intervi...; numai tu sti cel mai bine prin ce treci acum, si daca poti sau nu pastra sarcina... Daca ai ajuns la concluzia ca asta ar fi solutia, trebuie sa intervi cat mai repade ( pana in 2 luni) si sa cauti o clinica f f buna ( stiu, din pacate astea costa )sau la spitalul Elias. mai intai trebuie sa te interesezi ce medici sunt si la care ai opta si daca i putea si obtine ceva referinte despre reusitele si aprecierea lor. Imi pare rau ca altfel nu te pot ajuta dar te rog daca simti nevoia sa mi te destainui, sau sa imi ceri un sfat de la o mama (am doua gemene, dar mari de 31 ani ) m-as bucura sa vb. si sa caut cumva prin prietenele mele sau ale fiicei de aici ( una e casatorita in australia) sa aflu ceea ce te intereseaza si sa stim doar noi ...cred ca in ziua de azi se face anestezie locala si oricum totul nu dureaza decat cateva minute... Iti doresc sa ai linistea dinaintea furtunii care si sa iti aduca rezolvarea dorita, numai bine, Lucien.

Alte răspunsuri
| LaR1sA a răspuns:

Iti face chiuretaj, nu este dureros din punct de vedere fizic pentru ca iti face anestezie locala te doare doar intepatura de ac, e ca o intepatura de tantar. Costul este in jur de 350-370 de lei la cabinetele particulare. Dureaza cam 20 de min, depinde de medic, dar dupa interventie te tine acolo cam inca 20 de min ca sa iti revii din anestezie pentru ca o sa fii ametita si nu o sa te poti tine prea bine pe picioare si trebuie sa ai grija sa nu te apuce vreo hemoragie asa ca stai cat iti spune medicul, nu fa greseala sa te misti din pat mai repede decat trebuie. Dupa interventie cel putin o saptamana fara sex ca sa se cicatrizeze!

Totusi daca nu iti incurca viitorul cu nimic, daca ai parinti care te pot intelege si ajuta, nu fa avort pentru ca treci printr-o trauma psihica groaznica. In plus exista riscul de a nu mai ramane insarcinata pentru ca acea chiuretra e o chestie cu multe lame care pur si simplu iti rashcheteaza interiorul uterului. Ai grija de tine!

Explica-i iubitului tau toate lucrurile astea, vorbiti sincer, luati o decizie impreuna si convinge-l sa fie alaturi de tine pentru ca iti va fi mai usor... daca se poate spune asa! Dupa interventie o sa ti se dea niste antibiotice ca sa nu faci infectii sau hemoragie, la 2 saptamani dupa interventie te cheama la un control de rutina sa vada daca e totul in regula!

Bafta si ai grija de tine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Costul este in jur de 200 lei, depinde de clinica
sursa: http://www.mariestopes.ro/......94-ro.html

Insa avand in vedere durerile, cred ca cele de ordin psihologic sunt mult mai mari.

Forumuri-parerile celor care au trecut printr-o astfel de "operatie"
http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=17&mid=10090

http://www.garbo.ro/......RCINA.html

http://www.anticonceptionale.ro/......help-.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu si eu maine urmez sa merg si imi este foarte greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpul intreventiei nu te doare dar dupa de iesi din anestezie te doare putin. plata depinde si de cate saptamani ani variaza

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi puteti recomanda o clinica buna pentru avort?
am fost la medic, sunt insarcinata in 5 saptamana iar medicul apartine de un spital la stat si nu vreau sa fac la stat... eu sunt deja distrusa psihic, dar chiar nu pot pastra copilul. ajutati-ma va rog

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doare! Eu am facut unu ieri...am simtit tot ce mi-a facut acolo, simteam ca nu se mai termina, ma simt bine fizic dar psihic sunt distrusa plang de ieri intruna, este ft nasol nu doresc la nimeni asa ceva acum regret dar e prea tarziu, era primul meu copil nu stiu ce a fost in capul meu nu recomand la nimeni sa faca asa ceva e un suflet care traieste in voi...nu stiu cum am sa trec peste asta este ft greu copilasu meu avea 2 luni jumate deci era dezvoltat ii batea inimioare si eu l-am omorat regret dar nu pot da vina pe nimeni sunt singura vinovata asa ca le zic tuturor femeilor nu faceti asta! lasati-l sa traiasca nu conteaza daca nu aveti cu ce sa il cresteti Dumnezeu va avea grija de el va pup

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si pana la urma dc o faceti? toata lumea zice :am facut un avort dar acum regret, voi sa nu o faceti dar asta dupa c ai facut o deja! eu cred ca daca nu ai posibilitatea de a intretine un suflet la o varsta destul de tanara mai bine nu o face in felul acesta eviti sa faci un alt suflet sa se chinuie. Le urez mult curaj femeilor care au avortat si sa mearga inainte cu gandul ca au facut poate chiar un bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.iti spun eu este foarte dureros.am facut si eu acum 3 saptamanii am simtit tot mi-a facut anestezie locala am crezut ca mor. interventia a durat 10 minute si ma costat 170lei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu doare! Nu sunt ipocrita sa spun ca e placut, dar nici nu iti sugerez sa devi o martira si sa iti sacrifici viata avand un copil daca nu esti pregatita, trebuie sa fii echilibrata psihic si sigura de decizia pe care o vei lua. Durerea este ultima grija... un fel de durere menstruala nu prea accentuata.Fiti mai responsabile fetelor! Nu ne permitem sa ne distrugem sanatatea prin avorturi omorand copii nevoinovati, absolut nevinovati de faptele noastre! Nu avem dreptul sa luam vieti, ganditi-va de cateva ori inainte ca e mai bine decat dupa... v-am pupat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu astazi am facut avort, si vreau sa va spun ca NU MA DURUT APTOAPE DE LOC.pentru ca atunci cand te duci iti da o injectie in sold pentru curaj si cand intri la doctor iti face o anestezie locala, aia o simti ca o intepatura de tantar, pe urma te dilata cu 2 spatule sa cum se cheama, iar dupa aia incepe chiuretajul.nu simti mai nimic doar o durere ca la menstruatie la burta atunci cand incepe, simti doar putin, putin de tot ca si cum raschaie acolo inauntru.si mai tin sa spun ca nu am fost la clinica privata ci la spital.de platit am platit doar cand mi-a facut trimiterea 250. 000 de mi, si binenteles ca i-am mai bagat doctorului in buzunar 500. 000 mi, pentru ca daca nu bagi in buzunar nici nu esti tratata bine, interventia a durat 10 min.si dupa aia am plecat acasa nu m-am simtit si nu m-a durut nici atunci nici acum de loc.asa ca nu va mai speriati fetelor ca nu doare va spun foarte sincer ca eu am trecut prin asta, mai mare este frica decat durerea.curaj si nu va pierdeti ca chiar nu aveti de ce

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti spun din proprie experienta ca nu simti absolut nimic nici in timpul avortului si nici dupa... cel putin eu nu am avut nicio problema! Se face anestezie generala...vei adormi imediat iar cand te vei trezi vei avea impresia ca nici macar nu a avut loc! Dureaza 5minute-10 maxim! Daca asta iti doresti cu adevarat, fa-o! E viata ta si nimeni nu are dreptul sa iti spuna ce sa faci cu ea! Interventia pe mine m-a costat 1300lei! Multa sanatate!

| anonim_3399 explică:

Am facut prin chiuretaj si nu m-a durut deloc decat foarte putin cand mi s-a marit colul, in schimb am simtit cam tot ce facea acolo dar fara durere! a durat cam 15 min! dupa nu m-a durut deloc, am sangerat foarte, foarte putin in 2 ore mi-am revenit complet fara sangerari, puteam sa merg sa fac orice! aaaa.si a costat 450 lei! Multumesc mult pentru raspunsuri! m-au ajutat!

| miamihaelle a răspuns:

Sa te fereasca Dumnezeu de asa ceva.
Eu din cauza unei condilomatoze vaginale a trebuit sa renunt la sarcina la 17 saptamani.Nu mi s-a facut nici o injectie inainte de curetaj, durerile au fost destul de mari.A durat in jur de 30de minute si din acest timp primele 15 minute am simtit doar ca imi trage de peretii vaginului si in sus si in jos cat putea de tare, si parca se auzea ca taie si ca scoate niste bucati de carne.Astea nu au fost dureri dar ce a urmat nu voi uita niciodata.
15 minute am simtit ca imi pierd puterile, doctorul avea nevoie de liniste iar eu nu ma puteam abtine sa nu plang sau sa mai tip cand simteam durerile.
O asistenta a stat langa mine in tot acest timp, m-a tinut de mana si incerca sa vorbeasca cu mine.
Aceste dureri sunt aproape suportabile dar trebuie sa fi tare si sa strangi din dinti.O sa simti ca iti trage tot ce ai in tine afara.am crezut ca o sa imi scoate stomacul cu tot. 15minute asta a facut, simteam cum apuca cu un cleste si cum ii da drumul, de vreo 10-12 ori.O durere vie am simtit cand a verificat toate colturile la sfarsit tragea foarte ttareee, atunci cand mai avea 2 minute am tacut brusc, m-am simtit pentru 2 secunde amortita,mi-am lasat mainile in jos pe langa acea masa, nu mai aveam nici o putere, nu mai puteam nici sa reactionez la durere.La sfarsit am avut un frison, am inceput sa tremur inttr-un mod exagerat si nu ma puteam opri. Abia dupa mi s-a facut un calciu sa ma linistesc si inca o injectie in una din fese, care este foarte dureroasa timp de cateva minute.Cam asa a fost. acum plang intruna, sunt distrusa, incerc sa-mi revin. Avortul l-am facut zilele trecute la un doctor foarte foarte bun din bucuresti.Nu recomand niciunei femei sa se uite in timpul curetajului daca doctorul vrea sa ii arate ceva.Al meu a vrut sa imi arate ceva, nu stiu ce cand mai avea putin pana sa termine dar am refuzat sa ma uit.Nici dupa cand m-am dus la ecograf nu am vrut sa ma uit.Cum ar fi sa vezi copilul azi, si maine doar un gol.Nu imi doream sa ajung aici niciodata insa din cauza acestei infectii care s-a agravat intre timp nu puteam duce sarcina la capat fara problemesad.
nu recomand

| dydy_8395 a răspuns:

Eu am facut acum o saptamana un avort spontan incomplet si a trebuit sa ma chiureteze ca sa nu se faca infectie,, pentru me a fost dureros psihic.desi cand am auzit ca trebuie sa ma chiureteze mi s a facut rau d frica.credeam ca doare ingrozitor,,, dar nu,, nu simti durere.simti doar chiureta(instrumentu cu care se desprinde fatu' d uter)cum iti atinge peretii uterini.dar nu e durere.mai degraba e discomfort.a durat 10 min la me. dupa nu am sangerat decat o zi f putin.nu am avut dureri dupa aproape deloc.sad

| dydy_8395 a răspuns:

Eu am facut la un medic de stat in spital.ma costat 225 de lei,, nu m a durut absolut deloc.si s a purtat si f frumos cu me. poate si pentru ca eu am pierdut sarcina si era nevoie de chiuretaj. dupa mi s a facut rau de suparare cred,, si de teama p care am avut o d chiuretaj, mi a facut o perfuzie glucoza+calciu.si in 2h am plecat acasa ca noua.dar imi lipsea ceva sad nu m a durut dar nu recomand...provoaca o durere sufleteasca mult mai mare decat cea trupeasca

| anonim_9287 a răspuns:

Buna fetelor, am 18 ani si sunt insarcinata in 6 sapt...nu prea ma o situatie materiala f buna, dar nici prin gand nu mi-a trecut sa fac avort.asa ca succes tuturor femeiilor insarcinate si inainte sa faceti pasul asta ganditi-va f bine un copil nu este o pacoste este cel mai frumos dar de la dmz.

| nutzyb a răspuns:

Daca consideri ca e absolut necesar sa faci pasul asta pregateste-te bine, DOARE.nu e de ajuns ca fizic ai dureri, te omoara durerea sufleteasca. Dureaza cam o jumatate de ora si costa intre 200 si 400 ron. la mine a fost 350 ron.ma repet.gandeste-te bine!

| cornflake a răspuns:

nu mai bagati in seama toate vorbele. fa ce simti tu! 1 daca iti face anestezie generala nu doare absolut deloc daca e locala. ai dureri dar nu mari. faci ecografia stabileste in ce luna esti gravida apoi te pofteste sa te schimbi iti pune branula. te pofteste in sala cu pricina iti pune anestezicu si somn de voie. interventia duupreaza 15 20 de minute apoi 30 de min sa te trezesti si sa poti pleca fresh acasa. ecografia variaza de la 60 la 100 de lei noi iar avortul de asemenea. mai rar in ziua de azi cu chiureta deci fiind prin aspirare. costurile sunt mai mari. eu am dat 7- lei noi la ecograf si 600 la avort luna a6ea

| Alinaga a răspuns (pentru cornflake):

Ai facut avort in luna a 6 a? de ce atat de tarziu? si mai ales ce doctor s-a bagat la asa ceva? si tu? si eu am facut eram in 7 saptamani si mi smulg parul din cap si plang.serios nu te supara nu judec pe nimeni repet si eu am facut asta dar otusi la 6 luni dupa ce l-ai simtitcum iti misca in burtica? nu cred asa ceva

| cornflake a răspuns:

P.s eu am fost la clinica marie stopes.v-o recomand. doamnele de acolo se poarta exemplar

| Ly_Gio_1984 a răspuns:

Ieri 21/08/2017 am facut primul meu avort. A fost avort terapeutic si anumite persoane m-au convins ca pot rezista durerii daca optez pentru anestezie locala. Am facut o mare greseala sa ma las convinsa. Am crezut ca voi muri pe masa, de durere. Nu puteam nici sa plang ca sa nu ma misc. Am lesinat cand sa ma dau jos. Mi-am revenit intr-o ora dar chiar am crezut ca am murit. Anestezia locala consta in injectie cu xilina, egala cu 0. Simti tot. Eu am pierdut prima sarcina la 5 saptamani, din a doua sarcina am o fetita de 4 ani iar din 2016 sunt pe tratament cu interferon, nu am voie sa am copii cativa ani desi imi mai doresc si eu si sotul... Nu credeti ce se spune, ca nu doare. Doare ingrozitor!

| cristina000 a răspuns:

Am avut un avort spontan, sarcina oprita in evolutie la 6 saptamani si mi s-a facut chiuretaj dar durerile au fost groaznice, nu mai vreau sa trec niciodata prin asa ceva, cred ca nu am fost anesteziata sau nu si-a facut efectul, pentru.ca am simtit totul... un adevarat chin...Sunt mirata sa aflu ca pe altele nu le-a durut...

| elektratwice a răspuns:

E groaznic de dureros sa pierzi un copil...si asta din puncte de vedere psihic. eu nu am facut avort provocat si nici nu as face vreodata, dar am pierdut un copil la 13 saptamani de sarcina. Luna trecuta am facut avort spontan si credeti-ma ca nu e mai mare durere decat sa stii ca acea viata din tine a murit. de chiuretaj am scapat, doctorita mi-a spus ca nu e nevoie, ca l-am eliminat complet. Durerea fizica e nimic in comparatie cu cea psihica, si stiu ca o sa ma doara toata viata.

| anonim_6951 a răspuns:

Si eu trec prin asa cev ama doare cand stiu ca trebuie sa fac un avort amor un suflet. nu stiu daca doare dar pe mine ma doare sufletl am noroc ca prietenul meu ii lanaga mine.

| Lucya25 a răspuns:

Nu este dureros daca te duci la cabinet privat, putin dureaza nu stiu exact, depinde de fiecare cabinet