| marga09 a întrebat:

V-ati facut vreodata detartraj? cum e? simti ceva dureros sau neplacut? cam cat timp dureaza si cat costa? mersi:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai dintii sanatosi, nu simti nimic, daca ai dinti sensibili se poate face anestezie locala. Costa in jur de 100-180 de RON, depinde de cabinet. Ce pot sa iti mai spun, este ca o data pe an este obligatoriu sa faci un detartraj, pentru sanatatea dintilor si a gingiilor tale.

| BruneTTe a răspuns:

Mi-am facut eu anul trecut. a fost 250 ron. cat a durat nu mai stiu[nu mult oricum]. Nu doare. doar ca vreo 2 zile iti simti gingiile moi si poate aparea o usoara sangerare la periaj. dar nu e nimic de care sa iti fie frica:) dintii vor fi mai frumosi si mai sanatosi :x
uita`te si aici http://www.mydentaloffice.ro/catalog/Detartraj/88/pagina-1/ :P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca-l faci cu ultrasunete nu doare deloc. E scump si variaza in functie de cabinet.Mergi si intreaba la fata locului.Eu stiu cabinete unde o plomba costa 1, 5 milioane si altele unde ACEEASI plomba costa 7, 2 milioane.Asa ca, intereseaza-te la medicul respectiv.