| Alinutsaaa a întrebat:

Este foarte important am nevoie de un raspuns neaparat! Am inceput tratamentul Roaccutane pentru acnee de 8 zile si inca nu sunt lamurita daca pot fuma.Imi puteti raspunde la intrebare? Multumesc anticipat, o zi buna.

2 răspunsuri:
| mdaria a răspuns:

Buna,Alinutsaaa. Si eu am luat acest tratament cu multi ani in urma, si din pacate, nu il recomand. Este un tratament prea puternic care iti distruge metabolismul. Exista alternative care te pot ajuta. Eu eram prea mica, pe vremea aceea nu existau atatea informatii ca in prezent. Am luat 3 luni de zile (erau exagerat de scumpe la acea vreme) si aveam buzele foarte uscate (ajunsesem de imi muscam pielita de pe buze, ata de uscate erau). Cand am inceput acest tratament mi s-a spus ca timp de 2 ani de zile nu este indicat sa raman insarcinata pentru ca daca voi naste, copilul poate avea malformatii - iti spun asta ca sa iti dai seama de efectele acestu tratament.

Este alegerea ta, insa din tot sufletul iti recomand sa nu urmezi acest tratament. Si ca sa iti si raspund, in orice problema de sanatate este indicat sa te lasi de fumat. Mai ales in problema ta.

Toate bune iti doresc.

| junk1sta a răspuns:

De la fumul de tigare vei avea probleme cu tenul oricum, va imbatrani prematur, iti vor iesi alte cosuri, etc. Medical vorbind, e pur si simplu alegerea ta, nu va influenta tratamentul, dar in orice caz e rau pentru tine si nu ma refer doar la problemele pielii.