| niko_3882 a întrebat:

Este gresit daca o fata isi incepe viata sexuala la varsta de 13 ani?

30 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pui problema greşit. Nu există ceva "greşit" sau "bun", "moral" sau "imoral" decât în viziunea îndoctrinaţilor religios. Atât.
În rest, câtă vreme nu răneşti pe nimeni, totul este normal, corect, bun, etc. etc.
Ăsta e un aspect.
Pe de altă parte, viaţa sexuală este ceva foarte serios şi necesită pentru începerea ei o anumită maturitate psihică pe care unii o au la 13 ani, majoritatea nu. Ei bine, dacă acea maturitate psihică nu există, apar triliarde de probleme pornind de la contactarea unei boli cu transmitere sexuală până la, cel mai grav din punctul meu de vedere, sarcină.
Şi mai este un aspect: Maturitatea fizică. Aici e mult de discutat.
În genere băieţii sunt din punct de vedere sexual maturi mult mai repede decât fetele şi când un băiat îşi începe viaţa sexuală la 14 ani şi se protejează, nu sunt probleme în principiu deloc.
La fete, e altă poveste, foarte rar fete sub 16 ani care să aibă o maturitate fizică suficientă cât să poată întreţine raporturi sexuale.
Prin urmare, nu este greşit ci mai degrabă nerecomandat!
Salut!

| ღ..*Addelly*ღ.! a răspuns:

Doamne dumnezeule logic ca nu e binestraight face la varsta aia inca ma jucam cu papusile nu stiam eu de sex...doamne...

| elyssa20 a răspuns:

nu e reglementat prin niciun act care ar fi varsta pentru inceperea vietii sexuale! Dar trebuie sa fi matura, responsabila, sa stii ca sexul inseamna si responsabilitati.Pe de alta parte, ideal ar fi sa fi cat mai dezvoltata din punct de vedere fizic!
Una peste alta, varsta ar fi 18+. bafta si pupici.

| 2696 a răspuns:

Nu chiar ...asta zic majoritatea oamenilor ca ar fi o tragedie dar daca o iei ca pe un lucru normal e in regulawinking alti factori conteaza in locul varstei : dezvoltarea fizica s psihica, contraceptia, partenerul...

| swet girl 22 a răspuns:

Da e gresit dar in ziua de azi fetele incep sa fac sex la 11 ani asa ca de ce sa ne mai batem capul

| Lost In Your Smoke™ a răspuns:

Dastraight face.Normal.Nu-mi spune ca ti-a zis prietenul tau ca daca nu faci sex cu el se desparte de tinestraight face. Daca ti-a facut asa ii zici tu frumos paaawave si iti traiesti copilaria. Iauzi ma, sex la 13 anismugFrm nu?
gossip girl ™

| Lost In Your Smoke™ a răspuns:

Hoopa. Observ ca toate raspunsurile gen al meu sau al lui szandi sunt punctate ca stupide.De ce? Astia care au spus ca-s stupide. ce vreti ma? La 13 ani sa faca sex? mai aveti putin si spuneti ca la 16 sa faca un copil.2..3.ca la liceu se mai duce masa.Grow up frate.Cum sa-ti incepi viata sexuala la 13 ani?
P. S : papusa daca nu ne crezi. du-te la mamica ta si intreab-o.Mama,tu la ce varsta ai facut prima data sex? Sa vezi ce-ti raspundewinking

Răspuns utilizator avertizat
| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Dupa casatorie.
Fiindcă plata păcatului este moartea,
Romani 6:23

http://www.gotquestions.org/sex-before-marriage.html

| Ada... a răspuns:

Bunawinking! Da, este greșitstraight face. O sa-i para rău mai târziu pentru ce a făcut acum, ar trebui sa va gândiți când faceți asa ceva, este o responsabilitate foarte maresad.

| NDY a răspuns:

Desigur ca e gresit.cu kit mai devreme incepi, cu atit mai devreme termini =)

| niko_3882 explică:

Pai acum am 14 dar am inceputo la 13 si n-am avut niciun fel de problema si am facut-o si o mai fac cu aceeasi pers cu care am inceput.sunt foarte dezvolt multi mi-au spus ca nu arat de 13 sau 14 ci de 16 sau 17,, dar mersi de rasp

| szandi a răspuns:

Este foarte gresit! happy si nu cred numai eu asta happy
ai tot timpu` sa afci asa ceva. nu fi incapatanata si curioasa oh go on nu pierzi mare lucru happy asteapta!
inca nu sti sa iei dezicii. si o sa te coste. pe parcurs happy
nu fi ca toate din ziua de azi happy [ majoritatea
:*

| geo_1909 a răspuns:

Da. ca ea nu are organele sexsoale forte bine dezvoltate si este mica tu cati ani ai? si sar pute sa o lasi gravida la o varsta fragila. tu crezi ca e bine sa inceapa de acum viata sexoala?
eu nu prea

| Kaya_1133 a răspuns:

Nu o sa inteleg niciodata de ce va grabiti sa va incepeti viata sexuala in loc sa mai copilariti dar in fine. Din punctul meu de vedere e foarte gresit.

| Anda1197 a răspuns:

Ei bine da si nu prea. Din punctul meu de vedere nu este bine sa-ti incepi viata sexuala la 13 ani pentru ca pe parcurs pot aparea complicatii. Ar trebui sa mai astepti macar pana la 16 ani!

| bulzz a răspuns:

Ce tot ziceti ma ca ii grsitlaughing si eu tot la 13 ani mi-am inceput viata sexuala si nu am nimicoh go on

| ioana_5009 a răspuns:

Cam da... dar altii incep si de la 11

| Danyella94 a răspuns:

Da e gresit deoarece la 13 ani nu esti matura si nu stii riscurile actului sexual(sarcina, bts etc) si daca se intampla sa ramai insarcinata ce faci cu copilul?

| DDM a răspuns:

Este gresit. Nu numai ca nu esti destul de dezvoltata, dar vei si regreta mai apoi. Asteapta persoana potrivita. Cele mai multe fete care le cunosc si care si-au pierdut virginitatea la o varsta mica regreta si acum. Dupa parerea mea, nu devii cu nimic mai speciala daca scapi de himen. Serios acum, te doare la mers himenul de trebuie sa scapi de el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

For crying out loud! La 13 ani un copil trebuie sa faca singurul lucru pe care stie sa-l faca - SA COPILAREASCA! O sa isi dea cu pumnii in cap si cu capul de zid mai tarziu. Mai tarziu peste 10-20 ani. Sexul nu e o joaca, o chestie pe care o faci de plictiseala pentru ca te-ai obisnuit cu toate lucrurile de pana atunci, ci e o decizie foarte importanta pe care o iei ca un om MATUR alaturi de persoana de langa tine. Stii, sexul inseamna, cunoastere, responsabilitate, renuntarea la pudoare! Mi-e tot mai greu sa vad ca in ziua de azi copiii (!) nu inteleg toate lucrurile astea. Gandeste-te bine, ce baiat isi doreste o... posta? Cat dureaza asa-zisele relatii de la 13-14 ani? Sperante sunt multe... dar hai sa revenim pe pamant.
Mai e un lucru de mentionat - sexul implica schimbari hormonale, schimbari pe care corpul unei fete de 13 ani nu stiu cat este de apt sa le accepte. Sexul la varste fragede creste riscul cancerului de col uterin mai tarziu. Cat discernamant o avea un copil de 13 ani? Sa fim seriosi. Nici adolescent nu e ca sa zici ca are probleme cu...neregasirea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 13 ani esti un aparat de care se tine cojones al tau ca sa exerseze, nici n-ai idee ce inseamna dragoste. In ce lume trista traim...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am inceput viata sexuala de la 12 ani si acum am 13 si nu am nici o problema, numai a eu cand m-am dezvirginat nu mi-a curs sange happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hmmm, cam tarziu la 13 ani...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da.pentru ca trebuie sa-ti astepti sortitul.in ce lume traim? bine ca nu va apucati de la 8 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaaaaa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu fete care si-au inceput viata sexuala chiar mai devreme.Nu stiu daca e gresit sau nu dar poate stii si tu o asemenea persoana. Priveste-o si daca nu vrei sa ajungi ca ea atunci nu face ca ea. In majoritatea cazurilor fetele care isi incep viata sehuala devreme ajung sa aiba probleme mari (de sanatate, sociale, cu scoala, in familie sau chiar le vezi la televizor ca mamici minore). Iar sfaturile ar fi bine sa le cauti in familie. Mamicilor aici este greseala voastra! Fetele voastre sunt mereu prea mici si prea cuminti sa vorbiti cu ele despre sex si despre placerea sexuala.
Si ati vazut ce sfaturi primesc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este gresit

| allleeeee a răspuns:

Este prea devreme!
Corpul de abia se dezvolta la varsta aceea.Ar fi o greseala enorma!

| Luke a răspuns:

Pai asta depinde numai de tine, daca te simti pregatita...