| anonim_4396 a întrebat:

Este ilegal cumva daca un baiat de 21 de ani se culca cu o fata de 13 ani dar sunt amandoi de comun acord? Deci baiatul face puscarie nu, chiar daca e la prima abatere nu?

Răspuns Câştigător
| Diddy a răspuns:

Daca parintii fetei sau chia fata nu denunta baiatul, nu se intampla nimic. Dar... 13 ani e o varsta mult prea frageda pentru a face acest pas! La 13 ani nu esti dezvoltat nici fizic, nici mental si probabil acea persoana va avea sechele toata viata.winking Dar, daca se ajunge la politie, etc etc, e putin mai complicat. Trebuie facute diferite teste care sa demonstreze ca baiatul a dezvirginat fata, si da, chiar daca ar fi prima abatere se ajunge la puscarie, pentru ca fata e minora.
Take care!winking

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O fata de 13 ani nu are discernamant, deci nu poate fi de acord. da, baiatul face inchisoare, fiindca se considera viol, care este o infractiune grava, nu conteaza daca are sau nu cazier.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Conform legii, o fata de 13 ani nu are discernamant, adica nu face corect diferenta intre bine si rau.
Orice adult normal este de acord ca daca o fata de 13 ani gandeste cat de cat, nu isi incepe viata sexuala stiind riscurile la care se expune. Daca o face, in ciuda riscurilor, este o dovada clara ca nu are discernamant.

| Elena1234456 a răspuns:

Da,se pedepseste comform legii : puscarie.

| ExistaMosCraciun a răspuns:

Iarasi, iarasi barbatul e porc si femeia nevinovata. Vinovati sunt parintii ei, ca nu stiu sa o educe, ca sa nu-i mai stea mintea la maciuca la 13 ani, ci la carte.
Si da, infunda puscaria.

| hackey a răspuns:

Viol nu este dar poti fi incadrat la corupere de mininori.
De la 15(sau 16 nu stiu exact) statul considera ca are discernamant pana atunci fiind prea mica

| Prezidentul a răspuns:

@Brigaela "O fata de 13 ani nu are discernamant", dar daca si ea vrea? La 13 ani cred ca poate sa gandeasca...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este TOTAL ilegal! Tipul este idiot, iar ea este inconstienta de urmari.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@vladuk'say, esti pedofil sau doar idiot? Daca nu cunosti legea, nu-ti mai da cu parerea!

| maryus_8595 a răspuns:

Pai poate sa se culce ce treaba au somn usor laughinglaughinglaughing