| potatodespotatonr12345 a întrebat:

Este normal ca un barbat sa se masturbeze?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Bineinteles ca este chiar indicat fiind si foarte normal, ca in anumite situatii/momente orice barbat sa se masturbeze in limite moderate fiindca autosatisfacerea sexuala reprezinta o activitate normala fara urmari negative, ba din contra chiar benefica pentru echilibrarea activitatii hormonale din organism. Astfel ca se poate aprecia/considera ca masturbarea reprezinta o activitate prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume aflata la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine paceri si satisfactii in lipsa unui partener/e sau ori de cate ori actul sexual este "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Potrivit studiilor publicate care prezinta rezultatele cercetarilor stiintifice si medicale, rezulta faptul ca masturbarea si pregatirea orgasmului de dupa ejacularea spermei, determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni cum ar fi : endorfinele, dopamina si oxitocina, asa numitii hormoni ai dragostei. (de care preotii nici nu au auzit in viata lor :)) ) Producerea acestor hormoni induce starea de placere, fericire, buna dispozitie si totodata duce la scaderea cortizonului care este hormonul responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand urmatoarele materiale (nu le gasesti in biblie) Multa sanatate! : https://:///......asturbarii precum si : http://www. click.ro/......asturbarii

| potatodespotatonr12345 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi mi-ai fost de ajutor.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este normal, atat vreme cat nu nu o face foarte des, sau nu face o obsesie din asta.

| N0xEterniS a răspuns:

Da, e normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da este normal.