| IrenneDrt a întrebat:

Este normal sa ai dureri de sani pana in menstruatie si in timpul acesteia? [dau funda] multumesc!

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Înainte indică sindrom premenstrual, în timpul sângerării durerea trebuie să cedeze nu să persiste.
Mare grijă şi la ce fel de sutien porţi şi hainele să nu fie exagerat de strâmte în zona sânilor, presarea duce la durere.
Consultă şi un endocrinolog pentru dozările hormonale şi o ecografie mamară.
Pa, pa.

| SweetCandy a răspuns:

La menstruaţie sunt normale

Peste o treime din femei au dureri de sâni lună de lună, înaintea şi în timpul menstruaţiei. Aceste dureri sunt cauzate de modificarea balanţei dintre hormonii estrogen şi progesteron ce are loc în organismul femeii în perioada premenstruală. Acelaşi dezechilibru hormonal cauzează inflamarea şi creşterea în volum a ţesutului mamar, tensiunea şi înţepăturile sânilor.

Aceste manifestări apar cu până la o săptămână înainte de menstruaţie şi fie încetează la debutul ei, fie persistă până la finalul acesteia. Durerea din perioada menstruaţiei afectează întotdeauna ambele glande mamare. Intensitatea ei diferă de la o femeie la alta. Unele simt doar o uşoară tensiune în sâni, în vreme ce altele au dureri atât de puternice, încât nu pot purta sutien şi nu suportă nicio atingere.

| Rukhsandra a răspuns:

Da este normal deoarece sani cresc in perioada asta

| Aѕнℓєу♥ a răspuns:

Buna.
Da este normal, mai ales daca sanii tai incep sa se mareasca.

Mastodinia sau mastalgia se caracterizeaza prin dureri si tumefiere a sanilor (marirea volumului acestora din cauza unei infectii, a unei traume etc.) ce se succed ciclic, premenstrual.

Durerea apare cu cateva zile inaintea primei zile de menstruatie, poate fi determinata de o mastoza fibrochistica sau poate preceda, uneori, menstruatia cu 1-2 zile dar se poate intinde pe intreaga perioada a menstrei.

Mastodinia are intensitati diferite: simpla jena, tensiune dureroasa, durere intensa continua.

Bafta,

Ashley

| Anileda a răspuns:

Da este normal.

| Laura_2393 a răspuns:

Da, mai ales daca sanii tai sunt in crestere.

| A.be.ce a răspuns:

Da, fiecarei fete i se intampla lucrul asta. E un simptom normal in ceea ce priveste menstruatia.

| ĐǿŁŁY a răspuns:

Buna!
Este foarte normal. Uita-te aici: http://www.musetel.ro/articol.php?id=938
Si mai poti sa-i trimiti o intrebare la noifetele.ro

Bye-bye!

| florynnaa a răspuns:

Da mai ales daca sanii sunt in crestere.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da normal