| elena_8328 a întrebat:

Este posibil sa fi ramas insarcinata in cazul in care ...am luat anticonceptionale (yasmin ) din prima zi a menstruatiei ..in fiecare zi, aproximativ la aceeasi ora.dar am pierdut ultima pastila. adica ceea de aseara ...contact sexula avand si aseara si alalta seara dar sotul meu nu si-a dat drumul in mine.
va rog sa imi raspundeti civilizat
va multimesc

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Nu, + că dacă ai uitat puteai lua în următoarele 12 ore, citiți prospectul de aceea este făcut!

Da
că aţi întârziat mai puţin de 12 ore
, eficacitatea
Yasmin
se păstrează. Utilizaţi comprimatul
imediat ce vă amintiţi şi administraţi următorul comprimat la ora obişnuită.
-
Dacă aţi întârziat mai mult de 12 ore
, eficacitatea
Yasmin
poate fi redusă. Cu cât
aţi uitat să
utilizaţi mai multe comprimate consecutiv, cu atât riscul de reducere a efectului contraceptiv este mai
mare.
Există îndeosebi un risc crescut de a rămâne gravidă dacă uitaţi să utilizaţi comprimatele de la
începutul sau de la sfârşitul blist
erului. Ca urmare, trebuie să urmaţi regulile de mai jos (vezi şi
diagrama de mai jos).
Un comprimat omis în săptămâna 1
Administraţi comprimatul omis imediat ce v
-
aţi amintit c
hiar dacă aceasta înseamnă să administraţi
două comprimate odată
. C
ontinuaţi cu celelalte la ora obişnuită. În următoarele 7 zile utilizaţi metode
contraceptive suplimentare
, de exemplu un prezervativ
.
Dacă aţi avut contact sexual în săptămâna
dinaintea om
iterii administrării comprimatului
sau aţi uitat să începeţi un blister nou după perioada de
pauză,
există posibilitatea să rămâneţi
gravidă
. În acest caz
, contactaţi
medicul dumneavoastră.

Un comprimat omis în săptămâna a 2
-
a
Administraţi comprimatul omi
s imediat ce v
-
aţi amintit
,
chiar dacă aceasta înseamnă să administraţi
două comprimate odată
. C
ontinuaţi cu celelalte la ora obişnuită. Eficacitatea contraceptivului se
menţine
şi n
u sunt necesare metode contraceptive suplimentare.

Un comprimat omis în să
ptămâna a 3
-
a
Puteţi alege una dintre următoarele opţiuni
;
1.
Administraţi comprimatul omis imediat ce v
-
aţi amintit
,
chiar dacă aceasta înseamnă
să administraţi două comprimate odată
. C
ontinuaţi cu celelalte la ora obişnuită.
Începeţi următorul blister imed
iat ce aţi terminat blisterul curent,
fără pauză între
blistere
.
Nu veţi prezenta sângerarea menstruală până la sfârşitul celui de
-
al doilea blister, dar
puteţi avea mici pete sau sângerări neregulate în zilele în care administraţi
comprimatele.
2.
Nu mai ad
ministraţi comprimatele din blisterul actual, faceţi o pauză de 7 zile sau
mai puţin (
numărând şi ziua când aţi omis administrarea comprimatului
)
Dacă
doriţi să începeţi un blister nou în ziua de start fixată, lăsaţi perioada de pauză mai
mică de 7 zile.
Dacă aţi urmat una dintre cele două recomandări, veţi rămâne protejată împotriva unei sarcini.

Dacă aţi omis să administraţi un comprimat şi nu aţi avut sângerare menstruală în
prima
perioad
ă
de
pauză
, puteţi fi însărcinată. Adresaţi
-
vă medicului înaint
e de a începe un nou blister.

| LolaLollita a răspuns:

Nu, nu e nicio problemahappy

| elena_8328 explică (pentru LolaLollita):

Scuze...poti sa ma mai ajuti sa iti mai explic o data

buna.eu am luat pentru prima data anticonceptionale.(yasmin).le-am luat de pe data de 21 decembrie 2012 (din prima zi de ciclu )..mentionez le-am luat aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi.dar am o problema..am pierdut ultima pastila din greseala asta fiind joi (aseara 10 ianuarie ) si nu am mai luato...am avut contact sexual si miercuri seara si vineri dimineata...iar acum ma tem sa nu fiu insarcinata..mentionez ca sotul meu nu si-a dat drumul in mine.
va rog ajutati-ma urgent. spuneti-mi ce sa fac..noi inca nu ne dorim copiii

| LolaLollita a răspuns (pentru elena_8328):

Nu cred ca este nicio problema.
@Azµre ti-a explicat tot.

| Nim3niAltul a răspuns:

Nu! daca sotul dvs nu si-a dat drumul in dvs sansele scad tot mai mult cu atat cu cat ati luat si anticonceptionale.nu mai fiti ingrijorata.succes:*

| elena_8328 explică:

Am pierdut pastila