| anonim_4396 a întrebat:

Este posibil sa te saturi de iubire? Sa incep, ne cunoastem de 3 ani (eu si fosta), in acesti 3 ani ea a tot incercat sa "formam" un cuplu insa eu nu am fost de acord deoarece sentimentele mele pentru ea erau altele, tineam la ea ca la o "sora". Timp 3 ani, am vorbit, dar nu foarte des pentru ca cea care a devenit acum 1 luna jumatate marea mea iubire avea prieten (acesta ii interzicea sa vorbeasca cu absolut oricine, sa iasa in oras...etc).Vorbind cu ea..ne povesteam orice...toate ofurile,pana intr-o zi cand ne-am hotarat sa ne intalnim,nu ne veazusem de mult,era foarte emotionata,tremura toata, ochii i straluceau mai ceva ca soarele, atunci a avut loc si primul sarut. Dupa vreo 2 saptamani s-a certat cu iubitul ei si au pus punct relatiei. Vorbeam foarte mult, exagerat de mult, cate 300-400 de mesaje pe zi, ne vedeam cat de des puteam.Eh,usor usor m-am indragostit foarte taresi am inceput sa-i arat ca inseamna foarte mult pentru mine. Dupa o perioada de 1-2 saptamani i-am spus ca o iubesc,era foarte emotionata (eram intr-un cadru destul de romantic) Insa totul s-a terminat brusc,ea s-a racit foarte mult, nu ma mai baga in seama ca inainte si am purtat o discutie mai serioasa si ce credeti ca mi-a zis? "Am momente cand simt ca te iubesc si momente in care nu simt foarte multe/Mi-ai aratat prea multe dintr-o data si nu mai am ce descoperi la tine". Asta a fost parera ei, nu m-a descoperit nici pe sfert si nu i-am aratat ni macar 10% din ce pot si ce simt pentru ea pentru a putea spune ca "s-a plictisit"! Timpul petrecut alaturi de fostul ei prieten a fos groaznic din cate mi-a povestit,avea interdictie la orice aproape,mereu plangea,dara cum,e foarte schimbata,e ca un leu scapat din cusca si musca tot ce prinde,vrea sa profite de tot, sa recupereze timpul pierdut, parerea mea.De vreo 3 saptamani nu mai vorbim, ea ma mai saluta pe mess si ma intreaba de ce nu-i mai vorbesc, nu pot sa-i spun ca o iubesc si ca ma doare(ea 18 ani, eu 21)! De ce am scris asa mult si cu ce scop? Am incercat sa ma descarc, aici, unde nu ma cunoaste nimeni!

Răspuns Câştigător
| Biu_7672 a răspuns:

Parerea mea e ca nu era obisnuita cu dulcegarii, romantisme si dovezi de dragoste asa bruste. Ma pun in locul ei si ma gandesc. de la fostul iubit ( care dupa cum spuneai, o tinea din scurt ), a trecut la tine, ( un tip destul de sincer si sufletist din cate observ ). Din moment ce fostul iubit era prea posesiv, s-a obisnuit asa, iar cu tine era a fost altfel : o iubeai, o alintai, incercai sa ii demonstrezi ca o iubesti...
Probabil ca din obisnuinta nu arata prea mult ...Cred ca si tu ai gresit putin fiindca i-ai spus " te iubesc " din a 2a saptamana ( nu ar fi un lucru asa de rau ); ai " cocolosit-o " cu atata dragoste ( brusca )...
Incerc sa iti raspund la intrebare... nu cred ca " a te satura " e expresia adecvata... mai degraba intervine monotonia, arati prea mult si deodata ceea ce simti, se plictiseste pur si simplu sau prietenii ei/lui o/il descurajeaza intr-un fel sau altul.
Nici eu nu stiu de ce iti dau raspunsul asta, cam asta simt...
E trist cand dai prea mult si nu primesti inapoi, exact asa mi se intampla mie.
Un sfat? incearca sa nu pui suflet atat de repede si atat de mult. Asteapta sa iti confirme sentimentele.
Oricum cea cu care vei ramane va fi o fata norocoasa.
Sper ca te-am ajutat, daca pot sa spun asa.
O zi buna iti doresc si capul sus! sunt multe fete bune happy trebuie sa stii sa alegi...
zic big grin

8 răspunsuri:
| aryana1991 a răspuns:

Woaw am citit ce ai scris tu aici cu mare interes ca pe o carte parerea mea e ca e o proasta ca nu apreciaza sentimente sincere, din pacate sunt si astfel de persoane si daca ai,, bafta,, sa mai intalnesti genul nu iti mai oferi inima pe tava.

| Biu_7672 a răspuns (pentru aryana1991):

Nu cred ca e o proasta... doar nu stie sa aprecieze ceea ce trebuie si nu a invatat sa iubeasca. are timp, are 18 ani.

in alta ordine de idei, @marlanuu, multumesc pentru funda, nu era nevoie. doar " m-am descarcat " ca si tine.

| kkkmakafull a răspuns:

Wow....lasai putin timp e doar confuza dar ai sa vezi ca totul va fi bine in final..si daca nu este bine nu este inca finalul!

| 4b a răspuns:

Nu-ti fa griji, multi se descarca akileawinking te saturi de iubirea asta, cand n-o mai poti duce, cand simti ca te lupti cu morile de vant sau, in cazul tau, cand nu stii s-o apreciezi la adevarata valoare...cuvintele domn'soarei chiar sunt dureroase, si sper ca toti aceia care ''se satura'' de partener, inainte sa-l cunoasca cu adevarat, sa regrete amarnic decizia.
Multi ani in continuare si baftawinking

| valentingb a răspuns:

Uite ca eu am citit tot.e posibil ca ea sa vrea sa cunoasca ce e aia libertate.mai da-i timp, si poate in timpul asta descopera si pe altii, vede si ea ca se poate si mai alb, si mai negru, si cand se va satura de libertate chiar ea se va intoarce la tine. Sper.
Dar nici tu nu o evita, intreab-o ce a mai facut, las-o sa se laude cu toate lucrurile noi pe care le experimenteaza, incurajeaz-o, sa vada ca tu nu esti un incuiat.
Si da, 400 de mesaje pe zi e bine sa le primesti, nu sa le trimiti.O sufoci

| Biu_7672 a răspuns:

Mai asteapta putin timp, poate se schimba situatia si isi da seama. big grin

| gabitzapapusika2000 a răspuns:

Bravo ca te-ai descarcat nu este bine sa tii totul in tine.

| roxanna9031 a răspuns:

Chestia e. in opinia mea. k i.ai oferit totul pe tava mult prea usor si mult prea repede. si probabil ea nu e genul care sa aprecieze. si daca are 18 ani probabil e genul care are nevoie de "mai multe experiente de viata". cel mai bine e sa mergi mai departe. esti tanar. iar dezamagiri vei mai avea destule. nu iti incarca niciodata sufletul cu cineva care nu te merita. esti mult mai bun de atat happy