| anonim_4396 a întrebat:

Este prima oara cand mi se intampla asa ceva si as dori un raspuns, doua, trei.nu am mai fost inregistrat pe acest forum, dar imi face placere, indiferent de subiect, sa vorbesc aici.asadar, am facut sex neprotejat cu prietena mea. Era data de 6 februarie, in data de 5 trecandu`i ciclu, deci era la o zi dupa ciclu, stiu ca in primele 4-5 zile dupa ciclu e ok sa faci sex. Precizez ca nu am ejaculat in ea, ci afara, dar dupa vreo 10-15 minute dupa ce am scos`o si dupa ce am "frecat`o" bine! Pana aici nu am nici un stres, dar mai este acel lichid prejaculator. picatura placerii, imi este frica de ea, pentru ca nu stiu nici cand apare. oricum am auzit si am citit ca ea nu contine spermatozoizi! contine in cazul in care a mai fost o ejaculare inainte cu 2-3 zile. dar ma gandesc ca urina e acida si elimina spermatozoizii ramasi pe canal.plus spalarea. Iar eu m`am spalat, am mai urinat. De ce scriu aici, nu ca sa imi zica lumea "de ce nu v-ati protejat?" si porcarii de genul.sau ca pe alte forumuri unde citeam, se contraziceau ca tantalaii fara sa ajunga la un raspuns. vreau doar un sfat si o idee.si un raspuns de la doamne si domnisoare! Ma tot gandesc daca ar putea fi insarcinata sau nu. Logic ca voi veni cu un raspuns si eu, daca da sau nu, dar toate astea dupa raspunsurile voastre.si dupa testul de sarcina si ciclu, sper sa ii vina. v-am pupat, astept raspuns! mai adaug ca, nu am facut mai multe numere. o data si bine cum am precizat mai sus! nu ca altii, de 2-3 ori pe noapte.atunci chiar exista risc, mai ales daca o faci neprotejat!

Răspuns Câştigător
| ema69 a răspuns:

Nu cred ca veti avea probleme.Eu spun din proprie experienta.Am facut sex neprotejat ani buni si singura metoda de prevenire a sarcinii a fost "metoda prosopului" ca sa ii zic asa. Faptul ca nu ai ejaculat in ea va scapa de leganat peste noua luni.Va doresc mult bine!

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Lichidul preejaculator contine sute de mii de spermatozoizi.
Cu risc minim sunt primele 5 zile din momentul venirii menstruatiei, nu dupa menstruatie.
Urina spala intr-adevar uretra, dar lichidul preejaculator se gaseste in veziculele seminale, unde patrund spermatozoizi si unde urina nu ajunge.
Riscul de sarcina, in conditiile spuse de tine este in jur de 5-6% daca menstra ei dureaza mai putin de 5 zile si de cam 10-15% daca menstra ei dureaza intre 5 si 7 zile. Test de sarcina va putea face dupa minim 21 de zile de la contactul sexual neprotejat.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Calibrax, eu sunt medic, iar in favoarea afirmatiei mele stau experientele a mii de cupluri si numeroase carti serioase medicale.
Intr-adevar, citatul pe care mi l-ai dat este al unui medic, dar sincer este gresit, fiindca orice student de anul II stie unde sunt situate veziculele seminale si ca secretia preejaculatorie nu este numai rezultatul glandelor Cowper.
In fine, tu faci cum vrei tu, dar ma gandesc ca daca stii mai bine, nu e cazul sa mai intrebi. Stii cum este, cel mai bine vezi pragul de jos cand dai zdravan cu capul de cel de sus. Iti urez succes, fiindca siguranta asta a ta (in prostii) iti asigura multe lovituri strasnice.
Si scuza-ma, afirmatia: "eu stiu ca 4-5 zile DUPA ciclu e ok" este absolut la fel de inteligenta ca: "pot ramane insarcinata daca inghit sperma". Indica o egala cunoastere a fiziologiei umane.

Răspuns utilizator avertizat
| calibrax a răspuns:

Eu stiu ca este o picătură de lichid transparenta care iese din penisul în erecţie ÎNAINTE de a avea loc ejacularea.Că femeia se "udă" înainte de sex e un adevăr care face demult parte din folclor.Rostul acestei picături este de a "uda" şi penisul, uşurînd astfel actul sexual.Este deci o secreţie normală care nu trebuie să sperie pe nimeni. traseul parcurs de lichidul de lubrefiere NU trece prin zona cu spermatozoizi. Aşadar teoretic lichidul de lubrefiere NU CONŢINE SPERMATOZOIZI.Aici însă apare un "dar". Dacă pe traseu există spermatozoizi dintr-un ejaculat anterior e posibil ca ei să fie luaţi de val şi duşi unde le este locul adică în vaginul partenerei. De asta zic.ca inainte nu am ejaculatbig grin

| calibrax a răspuns:

Pai multi nu stiu desteptule! si toti pun intrebari si se contrazic ca tantalaii asta zic mai sus, asta ai facut acum! Un medic mi-a zis ca nu exista spermatozoizi in lichidul acela, picatura placerii, pentru ca e de lubrifiere! iar eu nu mi-am scos`o inainte sa ejaculez, ci inainte cu mult timp! un sfat am cerut, inteligentule, nu "superioritate"! A ascultat`o si pe Brigaela, i-am dat doar sa citeasca ce a scris un MEDIC!

| calibrax a răspuns:

Lora.sincer stiam multe, dar citit pe forumul asta, numai prostii am observat, ca multi se contrazic.de asta am luat si legatura cu medici si am vazut si acel blog, a lui Dr. Weather. Pentru ca pe viitor e bine sa stiu. Si multi...altii nici nu stiu sa se exprime.pun intrebari gen: " era virgina, m`am jucat pe la gura ei, e insarcinata?" eu cand am citit asta m`am scarbit de prostia lor. Eu nu am cum sa pun intrebari de astea! sunt prostesti.

| calibrax a răspuns:

Ok.ms de raspuns!happy e ilogic ca dupa ce inghiti sperma sa ramai insarcinata, ilogic NU e "eu stiu ca 4-5 zile DUPA ciclu e ok", pentru ca nu imi pot da seama ca barbat, dupa atatea sfaturi de mamici, ce organism are o femeie, de asta si am intrebat O FEMEIE SAU MAI MULTE DOAMNE!winking

| calibrax a răspuns:

In plus de asta, de multe ori mai bine ceri mai multe sfaturi si din alte parti, pentru ca doi medici "destepti" mi-au prescris cateva chestii care erau sa ma faca sa ma las de sport pe viata in loc sa ma refaca, cu zambetul pe buze vorbeau!happy

| anonim031333 a răspuns:

Buna! Tocmai am citit postarea ta si ti-as fi tare recunoscatoare, daca mi-ai spune daca a ramas insarcinata prietena ta. Am trecut printr-o intamplare asemanatoare si cum amandoi nu aveam experienta in acest sens, nu am stiut de existenta acelui lichid preejaculator. In tratatul de fiziologie am gasit faptul ca lichidul preejaculator este secretat de glandele uretrale si bulbouretrale, deci, teoretic n-ar trebui sa existe celule spermatice in acest lichid, daca individul a urinat dupa ultima ejaculare. Te rog sa-mi spui daca a ramas insarcinata.