| PlayWithMe a întrebat:

Este prima oara cand postez in aceasta categorie, sunt doar curios de parerea celorlalti.Mi-am dat seama ca nu pot accepta unele lucruri, spre exemplu ma plimb prin oras si observ cupluri nepotrivite din toate punctele de vedere, nu imi pot da seama ce vad unele fetele la unele persoane, multe persoane vor spune vesinicul cuvant "sufletul", asta deja mi se pare stupid ( nu ma refer la suflet cand spun asta, ci la idee). Trecem peste si aud destul de des faptul ca sunt "insensibil", pentru ca sunt prea sincer si cand vad ca cineva greseste fata de mine, eu ii spun fara sa imi fie rusine.Luam un exemplu, daca o fata imi spune "cum imi sta?" si arata groaznic, eu ii spun "Nu iti sta bine" si evident se supara, sau spre exemplu daca imi promite ceva, "Maine iti dau nu stiu ce" si vine ziua de maine si nu primesc nici macar un msg cu scuze, am uitat, evident ii spun cu prima ocazie ca este neserioasa si ghici, se supara.Din pacate eu nu prea pot minti, cum as putea eu sa spun unei fete ca ii sta bine daca ei nu ii sta chiar asa de bine. Poate unii pot minti si au un avantaj si eu pierd pentru asta, pentru a fi placut trebuie sa ii spui " Esti cea mai frumoasa, cea mai desteapta, cea mai tare, etc".Eu de felul meu sunt curios si incep sa le intreb " ce ai vazut la persoane x?", pana acum am primit tot felul de raspunsuri, unele dintre ele asa de bizare gen "are... mare" ( notati si voi in caietel, relatia sta in marimea...), el are bani si masina ( notati si asta, bani si masina sa aveti), sa ai o pasiune pentru ceva bizar ( notati si asta ) si tot felul de tampenii si ca sa vedeti voi un experiment facut de mine in timpul liceului, cand am fost un nesimtit, fumam, beam si umblam numai cu persoane nepotrivite, eram placut de multe fete, eram un fel de "sufletul petrecerii", pe urma cand m-am schimbat extrem de mult de la elevul derbedeu, la cel silitor care ajunge de la nota 4 la 10 intr-un timp relativ scurt si evident mi-am schimbat si comportamentul, am devenit mai bun cu oamenii, mai milos, m-am trezit ca nu mai sunt la fel de "interesant" pnt ele.De aici trageti singuri concluzia, daca vreti sa fiti placuti, trebuie sa va purtati urat, pentru ca observ ca fetele sunt masochiste de fel si acum evident am devenit rece, "insensibil" asa cum spun fetele.Stiu ca multe persoane ma vor critica, vor spune ca sunt nesimtit, cum pot sa jignesc fetele, nu jignesc, spun doar ce mi s-a intamplat pe parcursul a 10 ani.In momentul de fata ma bazez mai mult pe cariera si chiar ma gandesc sa revin la stilul din liceu, dar fara bautura si tigari si anturaje stupide, alta solutie nu gasesc.Astept pareri si va rog fara jigniri, pentru ca eu nu am jignit pe nimeni, iar cine se supara, se simte.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Din p; acate asa sta treaba cu oamenii.Si stai linistit asa este peste tot ca asa ests sau nu oamenii asa vor sa audasi mai ales femeile sa le spui mereu povesti.Ele cind or inainta in virsta mai tirziu or sa isi dea sema dar atunci deja este prea tirziu. Oameni asa cum spui tu ca esti cam rar gasesti si sigur iti pot spune ca nici nu ai asa multi prieteni.Nu ai pentru ca tu alegi prietenii ca si tine. Dupa vorba aia cei care se aseamna se aduna si deci cum nu-s multi asa ca tine tu ai f putin prieteni de obicei. Iara femeile ca sa te aprecieze vor trebui sa aiba contact cu tine si tu cum ai alt stil de viata cam greu sa ajunga sa te vada asa cum esti. Eventual sa apara asa o tipa acolo unde iti desfasori tu activitatea sau mai stiu eu undeva unde esti invitat daca esti sa apara o situatie in care tu sa sari in ochii lor asa cum esti si nu cum arati.Cu situatii de genul tau si eu ma confrunt si eu ramin la fel nu ma schimb ca nu vreau si nu am de ce.Fiecare merge inainte cu cit are si cit poate duce.Nici eu nu am prieteni asa multi din acelasi motiv.Cind ma intilnesc cu cineva sau un grup de persoane ei fiind in gasca unu daca spune o balarie toti o aproba si eu daca stiu ca aia e balarie le spun uite nu e asa e altfel si ei ma privesc mai altfel deci nu fac parte din gasca lor.Si cu femeile la fel daca le spui ca nu-ti sta bine asa le jignesti.Eu zic ca chiar de o sa vrei sa te schimbi nu o sa poti pentru ca asa e felul tau dea fi.Cind ai fost la liceu probabil era alta viata aveai sau nu obligatii erau toti de aceiasi virsta si multi si de aia era asa, plus ca banui ca esti si o persoana agreabila si cum ai zis asa cu care poti face multe chestii.Si cum viata aia nu mai este acum ai felul tau dea fi adica esti matur, ai obligatii si alte ocupatii.La mine si managera se uita naspa ca ma intreba cum arata ca s-a tuns si sa-i zic cum ii sta.Si eu la fel ca si tine spuneam iti sta naspa.Si vai cum asa.Pai zic uite asa cu parul ceva mai lung e mai bine te arenjeaza bla bla.Se uita urit deci nu prea sint agreat.Dar nu ma schimb.Cu femeile asa e ste trebuie sa le spui povesti.Ele asta vor sa auda ca faci bani la greu, ca ai nu stiu ce masini si ca acum chiar daca ai ceva probleme tu o sati revii si dai bufuri si faci milioane si impreuna o sa faceti casa o sa aveti o viata super. Elwe cind aud asa ceva deja sint pe spate.Eu am experimentat si te asigur ca functioneaza.Asa sint femeile asa ca ce sa le faci.Bine siont si femei care apreciaza oameni ca tine dar f putine si cam ghreu de gasit.Ca urmare daca asa e normal sa vorbim ca asa fac majoritatea hai sa o facem si noi si atunci nu o sa mai parem diferiti.Scuze ca am lungito dar cam asa sta treaba.Baga si tu povesti apoi cauiti sa cunosti exact cum e si daca se merita rami cu una daca nu alta la rind si asa mai departe.Ca femeile desi cauta ce cauta pina la urma tot trebuie sa accepte ce gaseste ca nu-s toti cu bani si masini nu toti sint bogati.Dei spor la povestit si la cit mai multe femei.Conteaza sa te pricepi sa spui povesti.Bafta

4 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Cu alte cuvinte, faptul ca esti sincer si neprefacut, desi tie iti place, nu place celorlalti si asta te-ar cam impinge sa te schimbi in rau...nu mi se pare o solutie,dimpotriva!
Cred ca ai de pierdut in fata falsilor,a prefacutilor,a lipsitilor de creier si originalitate,nu in fata unui om adevarat,autentic.
Nu-ti nega calitatile,nu incerca sa fii ca lumea,lumea e rea,prefacuta si parsiva,crezi ca te-ai simti mai bine sa fii asa?
Eu nu cred!
Candva si nefericita cu aspiratii de diva,va intelege ca nu-i sta bine cu orice,si cel care a promis ceva si n-a onorat,va invata ca in viata cuvantul dat trebuie respectat.
Lasa-i sa se supere,lasa-i sa se imbufneze,le face rau la orgoliu,dar cineva trebuie sa le-o si spuna!
Ramai la principiile tale,pentru ca in mod sigur exista si persoane ca tine, doar ca inca nu le-ai descoperit!
Nu am nici cel mai mic motiv sa te critic, consider ca esti pe drumul cel bun, iar fata care va reusi sa se faca iubita de tine, va fi o norocoasa.Si,in mod sigur, o fata deosebita si plina de calitati.
Macar de-ar fi mai multi ca tine!

| Felys a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord ca minciuna ar aduce vreun beneficiu, dar putina diplomatie nu strica

| Raiiiisa a răspuns:

Dupa viata ce ai trait-o in liceu cu bautura si anturaje ..acum dupa ce te-ai schimbat poti privi altfel oamenii si sa faci diferenta dintre ei si cum erai tu.
Faptul ca ai reusit sa te schimbi este bine pentru tine si vreau sa-ti zic ca nu are rost sa te schimbi doar pentru niste fete care sunt frustate doar din cauza ca nu arata bine in momentul acela, iar tu le spui adevarul.Nu ai intalnit acea fata care sa se bucure ca un baiat chiar are curajul sa spuna lucrurilor pe nume. Daca fata aceia era putin desteapta in loc sa se supere iti cerea un sfat iar tu nu mai ajungeai sa-i spui ca arata rau.Iar in ceea ce priveste relatiile, nu cred ca au vazut sufletul inainte sa le placa fizicul si sa zici ca au vazut marimea si banii, e clar ce fel de caracter au..si daca a fost asa nu sunt lucrucruri cu care sa te lauzi.Nu se candesc ca in viata nu traiesti doar cu marimea, iar in ce priveste banii au si ei importanta lor.
Faptul ca nu minti (ma refer la alte lucruri) unii o sa te aprecieze iar altii o sa profite de sinceritatea ta.
In primul rand tu sa fii multumit de viata pe care o duci, sa nu te schimbi niciodata pentru altii(mai ales fetele lipsite de cheieras)si gandeste-te care dintre fetele alea s-ar schimba pentru tine.Niciuna.Cand o sa gasesti o fata care sa se bucure si cand ii zici ca "aranjeaza-ti parul ca esti ciufulita" sau "nu te-ai dat bine cu ruju" o sa vezi ca o sa fie altfel.Eu m-as bucura sa fiu inconjurate de baieti dinacestia si nu de prefacuti care in fata imi zic ca arat bine, si de fapt ei se gandesc la altceva.
Eu zic sa nu te schimbi, pentru ca daca vei ajunge sa fii prefacut, sa nu zici lucrurilor pe nume.o sa ajungi sa te plictisesti si sa vezi ca aia nu e viata pe care ti-o doresti.

| darnme a răspuns:

Eu cred ca esti foarte bine asa! De ce sa te schimbi? Duci lipsa de fete? Atunci cauta altundeva unde o sa gasesti oameni care sa te aprecieze.
Eu din contra mint foarte usor, adica mai tot timpul si intr-adevar am observat ca de cand fac asta parca m-am apropiat mai mult de colegii mei (fata de anul trecut, cand eram mai sincera).
Eu cred ca ar trebui sa existe mai multi oameni ca tine, diferiti fata de ceilalti prefacuti din jur.
Acum este alegerea ta daca vrei sa te intorci la cum erai inainte. O zi placuta!