| maiamichel a întrebat:

Este recomandat sa ti legatura cu fostul iubit?

Răspuns Câştigător
leonardk
| leonardk a răspuns:

Si nu si da. Daca nu vrei sa ai mereu proaspat in memorie tot ce a fost frumos si nu mai este ca sa te chinui - Nu. Daca vrei sa demonstrezi ca nu porti ranchiuna (cui foloseste?) - Da

12 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Depinde daca mai simti cv pentru el si vrei sa nu mai simti, atunci nu e indicat sa ti legatura, dar daca nu mai ai sentimente de iubire fata de el, de ce nu?

| psiholoaga a răspuns:

Da, e bine sa pastrezi legatura, insa trebuie stabilite de la inceput niste reguli de functionare a relatiei, daca vreti sa ramaneti prieteni. Altfel, o sa fie multa vreme ciudat, mai ales daca despartirea nu a fost de comun acord.

Anna
| Anna a răspuns:

Depinde. Daca ai un alt iubit, nu e cazul sa mai tii legatura cu fostul, cel mult il intrebi de sanatate si atat. Daca nu ai, poti sa tii legatura cu el, sa te mai vezi cu el din cand in cand dar sa stiti care sunt limitele relatiei voastre. Tine de amandoi, daca reusiti sa deveniti "amici", dar e mai greu, pentru ca intotdeauna unul va suferi mai mult dupa o despartire.

mlm
| mlm a răspuns:

Daca pastrati inca o relatie de prietenie, de ce nu, fiecare isi vede de treaba lui, dar voi va comportati ca doi vechi prieteni.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Da.atata timp cat sunteti buni prieteni si nimic mai mult nu vad care este problema.happyDeci este ok sa ti legatura cu el.big grin

| lia a răspuns:

Iti spun din propria mea experienta ca... daca te-ai despartit tu de el, singurul motiv pentru care vrea si el sa tina legatura cu tine, este ca traieste cu speranta ca va veti impaca. Oricum depinde si cat de lunga a fost relatia...cate amintiri va leaga. Este recomandat sa treci peste... oricat de greu ti se pare pentru ca nu cred ca vei reusi vreodata sa te uiti la el fara sa iti amintesti de trecut.

| JustMeFlory a răspuns:

Poi daca va'ti despartit pe o cale amiabila si acum fiecare isi vede de viata lui de ce nu? puteti ramane amici fara nicio problemahappy

| want2bMajestic a răspuns:

Depinde de amintiri

| alexam a răspuns:

NU! Daca ti-e teama ca mai simti ceva pentru el, mai ales! Daca esti genul de om care poate sa il aibe ca amic, atunci ok, si iarasi vine o conditie: depinde de gradul de gelozie al actualului partener al tau...

| dulshe a răspuns:

Daca v-ati inteles bine si ideea cu despartirea a venit din partea la aman2 cred ca e ffff bine sa fiti prieteni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca nu trebuie sa mai comunici cu fostul, mai ales daca vrei sa o iai de la inceput... incepe de acum sa te indepartezi de el, ca mai apoi cind vei avea pe altcineva alaturi sa nu sufere din cauza prieteniei cu fostul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca v-ati despartit in conditii decente, peste ceva timp, eu zic ca ar fi ok sa mai schimbati o vorba din cand in cand...mai ales daca ati fost destul timp impreuna. dar trebuie sa mai astepti pana va reveniti amandoi.