| Mkeynes a întrebat:

Este riscant sexul dupa menstruatie?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, este riscant mai ales daca esti in perioada fertila.
In plus, mai exista riscul contaminarii cu boli cu transmitere sexuala, cand ai sex neprotejat, indiferent ca-i inainte, in timpul sau dupa menstruatie.

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

Si in a 3a zi tot perioada fertila este?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mkeynes):

Ovulatia se produce la mijlocul perioadei dintre 2 cicluri menstruale.
Perioada fertila incepe cu 33-4 zile inainte de ovulatie sis e termina cu 3-4 zile, dupa ovulatie.
Ovulatia si perioada fertila se pot calcula, numai daca fata are un ciclu regulat.
Daca ciclul este neregulat, se recomanda protectia la sex tot timpul, pentru ca nu se stie cand se intampla ovulatia si nici nu se poate calcula sau aproxima.

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

Nu prea inteleg laughing
Daca ovulatia ei a avut loc inainte
Asta nu mai e nicio problema cred?laughing normal ar fi sa i vina ovulatia a 14-15 zi dupa terminarea menstruatie nu? Deci daca faci sex dupa a treia zi
Si sa zicem ca a scapat cativa xxxx acolo
Pana in ziua 14 deja moare nu?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mkeynes):

Nu se numara niciodata DUPA terminarea menstruatiei.
Numaratoarea incepe intotdeauna din prima zi a ciclului menstrual, pana in prima zi a urmatorului ciclu menstrual.
Ovulatia producandu-se exact la mijloc, intre cele 2 cicluri menstruale.

La un ciclu de 28 de zile, ovulatia producandu-se in ziua a 14-a, cand este CEA MAI FERTILA ZI din luna.
Pentru a ramane gravida, este de ajuns 1 singur spermatozoid de la 1 singura picatura de sperma (1 picatura de sperma contine cateva milioane de spermatoizi).
Deci, daca ai scapat ceva acolo, chiar si 1 singura picatura in perioada fertila (sanse marii fiind in zilele 11-16) atunci o lasi imediat gravida.
Asadar, ziua a 14-a este cea mai fertila zi (ovulatia).
Spermatozoizii traiesc 3-4 zile in interiorul femeii.

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

Exemplu a inceput menstr 17-22 si pe 25 am avut contact...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mkeynes):

Tot nu pot calcula nimic, deoarece nu stiu daca:
- are sau nu ciclu REGULAT (se succede lunar, la acelasi numar de zile), sau NEREGULAT (nu vine la regulat, adica nu vine la acelasi numar de zile).

In orice caz, fiind in a 9-a zi dupa ciclu, cand ai avut partida sexuala, nu era in perioada fertila (daca are ciclul regulat de 28 de zile). Daca ciclul este neregulat, orice este posibil, inclusiv ovulatie si chiar posibil sarcina.

| Mkeynes explică (pentru Violleta2022):

Ok multumesc

| corbulalbrosu a răspuns:

In cele mai multe cazuri, procesul sangerarii menstruale se desfasoara intr-o perioada de circa 3-5 zile, astfel ca din acest motiv ultima zi a menstruatiei de obicei poate fi de fapt cea de-a 4-a, a 5-a, sau a 6-a zi a ciclului menstrual. Pentru informarea ta corecta, dar si a celorlalti tineri, trebuie sa stiti/sa intelegeti ca ciclul menstrual incepe odata cu prima zi de menstruatie si din acest motiv intotdeauna trebuie specificata prima zi de incepere a menstruatiei fiindca nimenu nu este in stare sa ghiceasca cate zile a tinut sangerarea in fiecare caz prezentat. Avand in vedere ca de regula majoritatea ciclurilor menstruale au lungimea in jur de 26-30 de zile, reiese ca tot de regula prima zi a PERIOADEI FERTILE cel mai devreme se suprapune peste cea de-a 8-sau a 9-a zi a ciclului menstrual. Astfel ca pe baza acestei prezumtii, se poate aprecia ca in prezentul caz actul sexual a fost intretinut probabil in cea de-a 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual actual, adica cu circa 3-4 zile inainte de a inceape PERIOADA FERTILA, care reprezinta singurele zile in care se poate forma o sarcina. Atunci cand NU ajunge sperma in vagin reiese ca d.p.d.v. teoretic formare sarcinii devine imposibila, iar in cazul in care accidental sau intentionat sperma ajunge in interiorul vaginului in primele 6-8 zile ale ciclului, aprecierea cat se poate de acceptabila, este aceea ca intr-o asemenea situatie atat posibilitatea cat mai ales probabilitatea de a se putea forma o sarcina este de cel mult 2 -3%, care in fapt inseamna ca si practic formarea sarcinii este apoape IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Mkeynes explică (pentru corbulalbrosu):

A inceput sa sangereze pe 17-10-2018
Pe 22 deja nu mai avea nimic
Si pe 25a avut loc contactul
in fine nu stiu ce sa inteleg multumesc frms

| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual are loc imadiat dupa menstruatie nu este pericol de sarcina.

| Mkeynes explică (pentru Emilian65):

Am avut la 3-4 zile.