| r0x1 a întrebat:

Eu am 14 ani adica in martie fac 15. este vreo problema daca mi-am inceput viata sexuala iar mama stie si ma duce la medic? adica ma refer ce o sa se intample cu mine mai incolo... o sa arat mai naspa sau alt ceva mai rau...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

90% dintre femeile care isi incep viata sexuala inainte de 18 ani vor face, de-a lungul vietii leziuni precanceroase sau canceroase de col uterin. Ca sa eviti o tragedie, trebuie sa te duci la fiecare 6 luni la ginecolog, ceea ce este un mare handicap, tinand cont ca va trebui sa faci asta toata viata. Practic esti dependenta de ginecolog ca o persoana bolnava cronic si asta te va impiedica sa ai o viata perfect normala. In plus, in mod cert vei fi supusa de-a lungul vietii la numeroase investigatii dureroase, invazive, scumpe (de tip colposcopie) si poate la interventii chirurgicale care iti vor afecta negativ calitatea vietii.

8 răspunsuri:
| I'mPerfect(a)! a răspuns:

Nu stiu... o sa ne povestesti tu, poate!

| adi4ever a răspuns:

Chiar sunt curios ce fata a avut maicata cand a aflat sau a sarit de fericire?laughing

| bianca a răspuns:

Nu stai linistita
doar sa nu faci sex cu orice baiat care iti iese in cale(nu zic ca asa esti tu, e un sfat)
sa ai grija sa folosesti intotdeauna prezervativ, e sfant:te fereste de bolile cu transmitere sexuala si sarcinile nedorite(e pacat sa faci un avort, sa omori un copil care nici macar nu poate sa se apere)
nu trebuie sa iti faci probleme de ce zic altii ca esti prea mica si deja te-ai inceput viata sexuala. daca ai fost pregatita si ai simtit ca el a meritat nu trebuie sa te intereseze ce zic "gurile rele"
te pup

| radu75 a răspuns:

Nu sunt aiureli deloc. Sunt rezultatele unor cercetatori si profesori doctori pe un esantion de naive ca tine fetito. Brigaela are perfecta dreptate. Aceste studii au fost facute din nevoia de a afla adevarul. Nu te lua dupa cele care spun ca ele nu au nimic si ca e "misto", ele nu au decat 3, 5 sau 10 ani mai mult decat tine, nu aveau cand sa le apara problemele, de abia acum incep. Mare grija la sarcini nedorite si la parteneri multipli, in rest... o sa ti aduci tu aminte peste vreo 15 ani de Brigaela si Tomcruise...

| dannny a răspuns:

Eu zic ca e varsta potrivita pentru a incepe viata sexuala adica. 15-17 ani... dar ai foarte mare grija.nu lua anticonceptionale ca iti fac fundu cat casa.si ai grija sa nu cumva sa ramai insarcinata ca e urat la varsta... daca faci avort in timp vei avea dureri si daca il pastrezi la fel vei avea dureri de cap! dar se merita un copil e o binecuvantare. dar sa speram ca nu o sa se ajunga aici. oricum mult succes si fericire!
bafta

| addme a răspuns:

Nu. Daca esti destul de constienta de pasul pe care l-ai facut si nu regreti, nu o sa ai nicio problema. Insa, tine-ti capul pe umeri si fi responsabila si nu o sa se intample nimic. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! fa in continuare.eu am 18 ani si am facut si la varsta ta si e suuuuuper misto!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa fie nici un fel de schimare doar in interiorul tau.nu o sa-si dea nimeni seama de nimic
sunt tot felul de superstitii cum ca ti sar lasa fundu,, sani
sunt doar aiureli:*stai linistita