| anonim_4396 a întrebat:

Eu asa stiu ca sperma e alba, de ce mie imi iese de culoarea apei cu cateva pete albe?

16 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Anamariadenisa,exista o contradictie intre intrebarea si nick name-ul tau,dar daca te referi la sperma, deocamdata e in formare, banuiesc ca nu esti la varsta la care ai ajuns la stadiul sa ai o secretie normala de sperma, drept pentru care exista diferente inca.
In concluzie, ar trebui sa mai astepti.
Daca ai depasit varsta de 13-14 ani,atunci din nou nu ar fi vreun motiv de neliniste,consistenta ei variaza in functie de starea de sanatate, dieta, frecventa ejacularilor, uneori are un aspect cremos, mai ales imediat dupa ejaculare, si poate sa ajunga lichida, mai tarziu.
Cu alte cuvinte, hraneste-te cat mai sanatos si fa sport.
Si ai rabdare.

| whattt a răspuns (pentru greece12):

Nameul lasa=l deoparte

| greece12 a răspuns (pentru whattt):

Ok,oricum ti-am explicat netinand cont de el...
happy

| whattt a răspuns (pentru greece12):

Dar cantitatea de sperma este limitata se mai reproduce?

| greece12 a răspuns (pentru whattt):

Barbatul este capabil sa produca sperma toata viata, nu cred ca mai e ceva neobisnuit sa vezi barbati destul de in varsta devenind tati!
Singura diferenta este ca, inaintand in varsta, volumul spermei scade, ca si motilitatea si structura spermatozoizilor.
Ceea ce este imperios necesar sa stii, este ca cu cat sanatatea ta este mai buna cu atat mai indelugata va fi perioada de viata in care spermatozizoi tai vor fi mai sanatosi.Pentru ca, repet, barbatul produce sperma intreaga viata.

Răspuns utilizator avertizat
| Vizitiul a răspuns:

Nu mai consuma apa de la retea(contine clor).

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca esti un copil.Nu te poti compara cu un adult.Este cam devreme pentru tine sa iti faci asemenea probleme.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Sperma nu e alba ca o crema la toti barbatii, uneori e apoasa asa cum o descrii tu. Poate indica anumite probleme sau poate fi vorba doar de fiziologia persoanei in cauza. Doar o spermograma poate arata daca exista probleme fie de motilitate (viteza spermatozoizilor) fie de numar de spermatozoizi eventual o dereglare a prostatei etc.

| darrio2007 a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ce spui tu este pentru adulti.El este inca un copil.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru darrio2007):

Este inca un copil ceea ce nu il scapa de deficiente dobandite la nastere, genetic. Exista de exemplu barbati sterili, si asta nu se dobandeste in timp. La fel e si cu motilitatea sau cantitatea de spermatozoizi, consistenta spermei. Un barbat va avea relativ aceeasi consistenta a spermei de la pubertate pana cand alte motive legate de varsta a 3-a o vor influenta. Culoarea nu se schimba brusc, exista sperma foarte apoasa, semi apoasa dar si cremoasa. Nu culoarea si consistenta dovedesc musai o problema, asta se investigheaza printr-o spermograma chiar daca e mic asa ceva se poate face la orice varsta de la aparitia spermei.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Stii foarte bine, s-ar putea sa ai lipsa de calciu, consulta urgent un doctor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai nume de fata si intrebii de sperma ta?

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Contul este al sora-si.Asa spune, cel putin.

Răspuns utilizator avertizat
| bogboy101 a răspuns:

Faci laba prea des asa faci si eu cand am la ce sa ma gandesc.