| Leonardo_3192 a întrebat:

Eu nu inteleg porunca sa nu fi desfranat? De ce nu am voie sa fac sex? Mai inteleg partea cu masturbatul dar cea cu sa faci sex cu iubita ta nu?

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai voie dupa ce devine sotia ta in fata oamenilor si a lui Dumnezeu.

| NickiMinaj a răspuns:

Nu o intelegi pentru ca nu are sens. Nu faci rau niciunui 'aproape' prin asta, nu afecteaza nici planeta ( e eco), ba chiar uneori perpetueaza specia.

| glamour a răspuns:

Dumnezeu nu accepta sexul in afara casatoriei.

| Narfundo a răspuns:

Ai inteles gresit.Nu e bine sa te masturbezi.Mai bine fa sex.

| Impossibl3 a răspuns:

desfranatul se refera la sex din obligatie din motivul banilor viol etc.:d fundabig grin?

| andreeaemmma a răspuns:

Doar du[pa casatorie

| OFM a răspuns:

Dumnezeu nu a zis nu sex-ului el dinpotriva a si spus sa ne inmultim sa fim cat mai multi oameni dar putem sa facem asta numai cand suntem casatoriti intelegi asa am inteles eu dintr-o carticica. sper ca te-am ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce faci

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu fi desfranat inseamna sa nu umbli cu una si cu alta din floare in floare si sa o faci doar din placerea de a baga cutitu in unt si nici macar sa nu stii numele fetei cu care ai facuto.si sa stii vremurile pe atunci nu erau ca acum mai ales daca femeile erau prinse cu alt barbat chiar si daca erau obligate sau violate erau omorate cu pietre pentru ca erau considerate murdare pierdand-si virginitatea inainte de casatorie dar acum timpurile sau schimbat si acum poti sa tragi si singur o concluzie punandu-ti urmat intrebari:vrei sa faci dragoste sau sex cu iubita ta pentru ca desi par la fel e o diferenta mare intre ele; o iubesti cu adevarat sau vrei doar o noapte nebuna si dupa aia ii dai papuci; te vezi langa ea si pe viitor sau e doar o relatie de dragul ca ceilalti va spun ca va sta bine impreuna. Daca o iubesti cu adevart si ai de cand ca intr-o zi sa o duci la altar mai bine asteapta pana in noaptea nunti si iti carantez ca o sa ai o placere si mai mare atunci cand vei stii ca e a ta pentru totdeauna.

| Lemnaru_Albert_1989 a răspuns:

Barbatul si femeia pot intretine raporturi intime doar dupa casatoria religioasa ortodoxa si doar cu scopul de a face copii. (fara metode contraceptive, fara ca barbatul "sa se fereasca", etc.)