| LuckyMe28 a întrebat:

Eu si cu prietenul meu facem sex fara prezervativ iar el si-o scoate chiar mai devreme inainte sa-i vina. Dar intrebarea mea este daca lichidul acela cu rol in lubrifiere poate contine spermatozozi? Am tot auzit. Daca s-a masturbat in urma cu cateva ore iar noi facem dragoste, exista sansa ca lichidul acela sa contina spermatozoizi si pot ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In privinta LICHIDULUI PREEJACULATOR am dat de mai multe ori raspunsuri la toti cei care absolut gresit vehiculeaza idei false si eronate explicatiile fiind urmatoarele. Pentru informarea corecta atat a ta cat si a celorlalte persoane care nu au cunostintele medicale necesare dar mai ales corecte, trebuie sa stii ca acel lichid este inofensiv fiindca are rolul de a lubrifia glandul (capul penisului) pentru a usura decalotarea (belirea) penisului, dar are principalul si adevartul sau rost si anume cel de a curata uretra (canalul) din penis de eventuale ramasite si urme de URINA, in vederea inlaturarii aciditatii din uretra si asigurarea unui mediu propice vietii cu pH-ul neutru, pentru ca in cazul in care s-ar putea sa urmeze o posibila/probabila ejaculare de sperma, viata si calitatea spermatozoizilor sa nu fie deloc afectata si acestia pentru o scurta perioada de timp chiar si doar de cateva ore, sa aiba/gaseasca conditii normale de supravietuire. Lichidul preejaculator este produs de 2 glande specializate denumite bulbouretrale (glandele Cowper) care nu sunt interconectare/legate cu niciuna dintre glandele si organele aparatului reproducator masculin, cele care produc atat lichidul/plasma spermatica cat si spermatozoizii, sau altfel spus cu vezicula seminala, cu prostata si/sau cu gonadele/testiculele
Deci se poate afirma fara teama de a gresi, ca lichidul preejaculator in momentul producerii si deversarii acestuia in uretra penisului, NU are spermatozoizi in continutul sau. Insa dupa ce se produce deversarea acestui lichid in uretra, poate exista posibilitatea ca acolo IN URETRA sa se poata contamina prin amestecarea sa cu posibile resturi de sperma ramase de la o ejaculare anterioara care s-a produs chiar si cu cateva ore mai devreme si astfel spermatozoizii ramasi in uretra sa patrunda/sa ajunga in continutul lichidului preejaculator. Dupa procesul de ejaculare a spermei provocata de masturbare sau la terminarea sexul, in uretra raman ramasite de sperma care pot sa ramana, si sa persiste in uretra penisului in jur de 3 maxim 4 ore daca intre timp nu se produce o urinare. Deci in urmatoarele 3-4 ore doar asa printr-o amestecarea celor doua lichide cel spematic si cel preejaculator, spermatozoizii au posibilitatea de a ajunge vii si motili din vagin in uter. Insa se poate concluziona ca datorita faptului ca lichidul preejaculator asa cum este produs initial este ''steril'' si complet inofensiv, rezulta ca NU se poate forma o sarcina prin intermediul acestui lichid, fiindca acesta de fapt are un cu totul alt rol. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Da, e posibil să aveți și acest ghinion. Între timp, s-au descoperit și prezervativele, și spermicidele și alte metode anticoncepționale - de ce vă place să vă jucați cu focul?!?

| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca vrei sa ramai, ai SANSA; dar daca nu vrei, AI GHINION Coana Joitico

| HazelEyes77 a răspuns:

Lichidul preejaculator nu contine spermatozoizi contrar parerii unora. Dar in cazul unor acte sexuale consecutive sau a masturbarii inainte de partida propriu-zisa fara ca barbatul sa si goleasca vezica si sa si faca igiena riguros in zona exista riscul ca urmele de sperma ramase in uretra sa ajunga in vagin. Sansele ca acest lucru sa se intample sunt foarte mici avand in vedere ca s-a masturbat cu cateva ore bune inainte de sex.

| Ana1687 a răspuns:

Da este posibil, daca nuva place cu prezervativ te sfatuiesc sa incerci pilulele anticonceprionale sau pilula de a doua zi

| Marcela2018 a răspuns:

Nu ramai, fara grija!