| Adrianaadi14 a întrebat:

Am 17 ani si aseara m-am culcat cu prietenul meu. Nu a folosit prezervativ si nu si-a dat drumul in mine, dar din ce am citit pe diferite retele, exista un lichid produs care poate contine spermatozoizi. Tin sa precizez ca a fost primul meu act sexual si acum chiar ma framanta intrebarea, pot ramane insarcinata? As lua pastila de a 2 a zi, dar am auzit ca poate avea efecte adverse puternice. Ori asta, ori astept pana imi vine menstruatia, insa e ca si cum mi as astepta moartea laughing) vreau sa stiu si parerea voastra... Exista vreo sansa?

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

O fata/femeie NU poate sa ramana insarcinata oricand si in orice conditii. Sarcina se poate produce NUMAI in cazul in care sexul este intretinut intruna dntre cele 4-5 zile ale perioadei fertile a ciclului menstrual si NUMAI in cazul in care SPERMA ajunge IN VAGIN in mod cert/sigur. Lichidul preejaculator asa cum este produs de glandele bulbouretrale NU contine spermatozoizi. Folosirea pastilei contraceptive fara a fi foarte sigura/convinsa ca exista posibilitatea reala de a se forma o sarcina sau fara indicatia data de un medic ginecolog, adica in mod INUTIL reprezinta un act de grava IRESPONSABILITATE. In cazul in care sexul de dezvirginare s-a produs in afara zilelor fertile a actualului ciclu menstrual formarea unei sarcini este practic IMPOSIBILA. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca erai in perioada fertila, este posibil sa fii ramas gravida.

| AnonimiiiiX8 a răspuns:

85% ai ramas însărcinată

| D4rk1337 a răspuns (pentru AnonimiiiiX8):

Taci ma in **** mea ca sperii oameni.