| GabiAndrei1234 a întrebat:

Eu si iubita mea n-am facut inca sex, insa am facut "chestii". Acum o saptamana eram amandoi dezbracati si eu avea putin lichid de pre-ejaculare pe varful penisului. Ea s-a pus pe mine insa, nu pe cap, ci pe "corpul" penisului (cum ar veni). I-a intarziat ciclul. E posibil sa ramana insarcinata de la atata? Adica care ar fi sansele sa ramana insarcinata daca eram putin murdar si pe "corp"?

Răspuns Câştigător
| Dianaㄨ a răspuns:

Sunt sanse extrem de mici sa poata ramane insarcinata.
Eu consider ca sunt dereglari de la stres, caldura si alti factori ai mediului.
O sa vezi ca o sa fie bine.
Sunt foarte foarte rare cazurile in care ramane insarcinata din atat.

18 răspunsuri:
| Crocaa a răspuns:

Depinde daca era in perioada fertila, dar nu va speriati oricum, mai ales ca nu a existat penetrare, plus ca sunt sanse foarte mici sa ramana de la lichidul preejaculator.Eu zic ca puteti sta linistiti.

| Criiistinutsa a răspuns:

Cati ani are ea?

| Criiistinutsa a răspuns:

Lichidul preejaculator contine spermatozoizi, dar cred ca nu are cum sa fie insarcinata fara penetrarea propriu-zisa. Poate nu are ciclul reglat. Sa faca un test de sarcina pentru siguranta!

| Ekcstsy a răspuns:

LIchidul de pre-ejaculare nu contine spermatozoizi. Daca nu a intrat deloc nu ai de ce sa iti faci griji.

| andrey96 a răspuns (pentru Ekcstsy):

Ba contine dragutul tatei.

| Ekcstsy a răspuns (pentru andrey96):

La 16 ani ma iei pe mine cu dragutul tatei? Documenteaza-te FIULE!
Prostata este locul unde se amesteca fluidele din compozitia spermei chiar inainte ca aceasta sa fie ejaculata. Intre ejaculari, spermatozoizii asteapta pe traseul ductelor spermatice si in epididim iar lichidele ce compun sperma sunt depozitate in prostata si veziculele seminale. Drumul parcurs de sperma spre iesire este compus din canalul ejaculator (un tub aflat in interiorul prostatei si care se varsa in uretra) si uretra.

Dupa o ejaculare, pe acest traseu raman spermatozoizi. O parte din ei poate fi spalata odata cu eliminarea urinei. Totusi e estimat ca pe traseul canalului ejaculator pot ramane cantonati spermatozoizi viabili pana la 2 zile dupa o ejaculare. Acestia pot fi preluati de lichidul prespermatic care se secreta foarte aproape de acest loc.

Asa cum e produs, lichidul prespermatic nu contine spermatozoizi dar ii poate prelua din vecinatate. Distanta mai mare de 2 zile de la ultima ejaculare si fluxurile repetate de urina scad pana la zero acest risc. Uneori nu se gasesc deloc spermatozoizi in lichidul prespermatic si uneori, daca sunt prezenti, sunt neviabili.

Alteori acest lichid contine spermatozoizi viabili in principal datorita timpului scurt trecut intre ejaculari. Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii.

| andrey96 a răspuns (pentru Ekcstsy):

Pai domnul stie tot sa afli ca au fost cazuri in care au ramas fete insarcinate din lichid preejaculator...dar ma rog, stirea asta ti-a scapathappy

| Ekcstsy a răspuns (pentru andrey96):

DA ok atotcunoscatorule, dar nu ne referim ca cazuri generale ci la cazul celui care a pus intrebarea. Si daca nu indeplineste conditiile care le-am scris mai sus... nu are cum sa o lase insarcinata. Si nu trebuie sa repeti ceea ce am spus si eu mai sus "Deci in mod accidental, lichidul prespermatic poate provoca aparitia sarcinii", pentru ca stiu foarte bine ce am scris. Cand vei mai creste poate vei mai invata si tu ceva.

| Dianaㄨ a răspuns:

Lichidul pre-ejaculator contine mai putini spermatozoizi decat sperma, normal, si nu poate ramane insarcinata, acum depinde si in ce perioada era.
Poate nu are ciclul regulat si din cauza aceasta. Poate fi de la caldura, stres, etc, nu de la faptul ca s-a atins de corpul penisului tau.
Pentru mai multe intrebari, acceseaza:
http://educatiasexuala.ucoz.ro/

| Shin a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Mai putini spermatozoizi insemna ca automat nu poate ramane insarcinata?

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Si, spermatozoizii au viata foarte scurta in mediul aerian.

| Shin a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Vroiam doar sa subliniez ca este o diferenta intre "nu poate ramane insarcinata" si "sanse extrem de mici/cazuri foarte rare" tinand cont ca persoana in cauza este foarte putin informata. Trebuie sa fim foarte atenti la ce spunem.

Numai bine,
Shin happy

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Shin):

Acum, sincer, eu sunt si foarte suparata pe cei care nu se informeaza destul si ajung in astfel de situatii, deoarece, inceperea vietii sexuale nu e chiar asa o gluma cum o iau ei.

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Dianaㄨ):

Daca te uiti putin la anul lui de nastere o sa vezi de ce zic asta. De aia am si creeat site-ul acela campanie.

| GabiAndrei1234 explică (pentru Dianaㄨ):

Mersi mult pentru ajutor happy
Dar eu am pus intrebarea pentru a o asigura pe ea, deoarece eu i-am zis exact ce mi-ati raspuns si voi si vroiam sa-i arata ca nu i-am spus prostii (asta ca paranteza la chestia cu "informarea". si nici nu vreau sa par nesimtit sau in vreun fel ostil).

| Possible a răspuns (pentru Shin):

Nu.Eu stiu fete care au ramas si de la acel lichid.

| andrey96 a răspuns (pentru Possible):

Corect...dar uni mai necititi nu le au cu aste treburi.

| Dianaㄨ a răspuns (pentru Shin):

Sunt sanse extrem de mici sa poata ramane insarcinata.
Eu consider ca sunt dereglari de la stres, caldura si alti factori ai mediului.
O sa vezi ca o sa fie bine.
Sunt foarte foarte rare cazurile in care ramane insarcinata din atat.

| ?lexxy? a răspuns:

La 15 ani ai deja ganduri din astea? fata cati ani are?