| Denis2706 a întrebat:

Eu si prietena mea am facut sex protejat oarecum iar dupa un timp prezervativul s-a rupt, si posibil sa fi atins/ajuns niste sperma in vagin, imediat dupa ce a facut dus a constatat ca ii curge sange. Ideea e ca ei ii venise stop acum vreo 3 zile si s-a oprit azi dimineata, dupa sex i-a venit iar, credeti ca poate ramane insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In perioada/zilele de menstruatie in mod teoretic exista probabilitatea formarii si instalarii unei sarcini insa este considerata ca fiind extrem de mica de circa 3-5%, in cazul in care ciclul menstrual este unul mediu de circa 28 de zile. In cazul descris rezulta ca sexul a avut loc spre sfarsitul perioadei de menstruatie, intr-un moment in care acesta inca nu era terminat complet, deci se poate concluziona ca posibilitatea unei sarcini exista insa in procente este extrem de mica, teoretic aproape imposibila. Totusi ar fi indicat ca pe viitor sa folositi o metoda de protectie, pentru a nu mai avea alta data astfel de temeri si nici dureri de cap.

2 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

In momentul cand ati facut sex nu i se terminase ciclul menstrual. Deci nu poate fi gravida.

| WolfGhost a răspuns:

Da e posibil sa ramana insarcinata.