| andrey2012 a întrebat:

Eu sunt roman si desi imi pare rau ca spun asta, multumesc bunului Dumnezeu ca am reusit sa plec din tara! Voi, restul tinerilor din tara, ce credeti? Veti reusi sa va realizati acolo? Sa va faceti un viitor? Sau si visul vostru(ca a celor mai multi)este sa aveti sansa sa plecati in strainatate?

Răspuns Câştigător
| pink10 a răspuns:

Iti dau mare dreptate happy Eu sunt plecata de 6 luni si totul e foarte bine :X Si ca sa raspund, in Romania nu, nu exista niciun viitorwinking Ai mei au decis sa plecam pentru binele meu si pentru ca'mi putea termina scoala intr'o tara in care dupa absolvire ai un viitor asiguratwinking Nu ca la noi, unde termini 10 facultati si nu ai unde sa lucrezi si esti mai analfabet decat ai intrat laughing) Nu zic, sunt si exceptiiwinking Daca vrei sa vb mai multe lasa'mi id'ul pe privatwinking :*

6 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Stai sa mananci paine straina 20 de ani, si sa vedem daca mai multumesti lui Dumnezeu!

| BRG a răspuns:

Și ce crezi că faci în străinătate, crezi că te îmbogățești? Rău o să vină în curînd în toată lumea.

| Gabitza a răspuns:

Buna
Ce pot sa zic, tara asta merge din ce in ce mai prost! Sunt dezamagita de tot ceea ce inseamna Roamania. Sunt clasa a 12 a... mai am foarte putin pana la BAC. Abia astept sa termin! Dupa ce il iau am de gand sa merg la o facultate unde diploma sa-mi fie recunoscuta macar pe plan european. Nu am de gand sa raman aici. Este suficient ca tara asta nu m-a ajutat sa cresc. Pentru ce sa raman? Sunt constienta ca nu am niciun viitor! Toate se invart in jurul banilor. Daca ai dat mita, poti fi ce vrei tu. Si uite asa ajungem sa fim condusi de toti fraierii cu 4 clase. Nu sunt apreciate valorile tinerilor. Nu mai e apreciat nimic, de fapt! Am de gand sa plec de aici, sa ma stabilesc si sa-mi iau parintii cu mine. Este tot ce imi doresc enorm de mult la ora actuala. Destul au fost chinuiti si asupriti de Ceausescu. Si acum, se mai gasesc si altii care sa le taie din salarii, din pensii, bietilor batrani! E de necrezut asa ceva. Nu zic, poate si in alte tari se intampla diferite lucruri, dar conteaza foarte mult ca unui om sa nu-i rapesti speranta. Sincer, am toata stima pentru tine ca ai reusit sa pleci de aici. Desi e trist, asta e adevarul. Stii, e o vorba ce mie imi place "Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul".

| JustMeCata a răspuns:

Si eu sunt in strainatate in Franta si am 15 ani si sunt la scoala sunt mandru ca sunt roman daca nu tot timpul. Cand ma intreaba cineva ca ce sunt spun ca roman si ma intreaba ca rrom iar eu zic ca nu si zic majoritatea ca romanii sunt rromi si domne feri cati rromi sunt care ne fac tara de ras, nu imi place aicea in Romania parca ii mai fain discoteca lucruri faine si aici sunt lucruri urate ca oamenii sunt mult mai rai copii in general si dupa ce termin scoala ma intorc in Romania sa am ceva scoala aici si dupa aia zice ca tie recunoscuta in tara.

| inutzza21 a răspuns:

Si eu sunt romanca, sunt de 3 ani in Londra si ma bucur ca sunt aici si nu in Romania, deoarece in tara nu ai sanse sa faci nimic, atata timp cat coruptia e din ce in ce mai mare, nici intrarea in UE nu ne-a servit la nimic, am ajuns sa fim sub Bulgaria la nivelul de trai, am fost de 2 ori in tara anul acesta si de fiecare data preturile s-au ridicat, vreau sa zic la un interval de 3 luni, mai multe drepturi ai in tari straine decat la tine in tara. Dar totusi ma mandresc ca sunt romanca, deoarece suntem printre putinele natii curate si civilizate si bine educate, dar nu ma mandresc sa spun ca sunt din Romania, pentru peste tot in lume se stie ce este Romania, orice strain aude Romania stie de coruptie si rromi... Din pacate viitorul nu ti-l ofera tara ta... iti rupi oasele in tari straine ca sa fii un om realizat. Mare pacat!

| SHPP2win a răspuns:

Tara asta e naspa
aici nu poti avea un viitor in nimic fara sa fii luat in ras
pentru unii orice lucru li se pare stupid dar ei nu isi dau seama ca o sa ajunga sa caute prin tomberoane sau mai rau
incrc sa plec de aici cat mai repede posibil
ce mai probabil sudul spaniei (gibraltar) sau in maldive