| nury a întrebat:

Exista Dumnezeu? ati simtit vreodata ca exista? credeti in el? eu vreau sa cred ca exista acum mai mult ca niciodata.

22 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, au fost momente in viata mea in care credeam cu tarie in existenta lui Dumnezeu, dar am avut si clipe de indoiala, ca oricine de altfel ...cred pentru.ca asa am fost invatata de mica si trebuie sa ai o credinta, oricine trebuie sa creada si sa nu cerceteze ca cu cat cercetezi mai mult, cu atat te indepartezi de credinta.

| Vizitiul a răspuns:

Da, sunt crestin, cred in Dumnezeu, dar nu calomniez ateii. Cu ocazia asta-i rog sa nu ma "intepe" nici ei.

| Duhovnicul a răspuns:

Eu sunt ateist convins, nu cred in asa ceva, dar nu am nimic cu cei care cred, am realizat ca pentru unele persoane mai slabe ( nu vreau sa jignesc pe nimeni ), credinta le este chiar benefica si m-a surprins acest lucru.

| Octavutzu a răspuns:

Eu cred ca exista. nu stiu ce cred alti. Am auzut din gura unor persoane care au fost in coma pentru o perioade de cateva saptamani ca a zimtit ca e in rai tot acest timp, ca a avut tot felul de viziuni gen vise cu ingeri si chesti in timp ce era in coma. Deci eu zic Exista Dumnezeu, exista Dragoste, exista Durere si n in cele din urma existam noi care creem toate cele 3 elemente. :*

| GdX a răspuns:

WTF? Fiecare crede in ce vrea, uite spre exemplu, dar nu e cazul aici, daca te apuci si citesti si descoperi ce e universul si ce inseamna tot o sa iti dai seama ca acel Dumnezeu e forta Universala, cea ce a creat totul, nu cum spun oamenii, sa intrebi preotii ca iti spun si ei. Si totul se intampla daca iti doresti cu adevarat ceva, nu doar sa ceri si sa astepti, oamenii de stinta o numesc Forta Universala sau Energia Creatoare. dar aceeasi chestie cu Dumnezeu, Alah, Budha.si altii.

| stweety10 a răspuns:

DA. Dumnezeu exista in fiecare lucru bun pe care il facem, exista in inima si mintea noastra. Ai incredere in el si totul se va rezolva.

| Eu4EverX a răspuns:

Exista! Daca crezi cu adevarat in el atunci cand ii ceri ajutorul te va ajuta.

| 31957319 a răspuns:

Simplu fapt ca pui intrebarea asta El iti dovedeste ca exista. Tu acum il cauti, ceea ce ii bine. Sunt momente cand El ne incearca si ne simnti neputinciosi, atunci ii momentul sa luptam. Iar El ne v-a lua din nou in palma Lui protectoare. Vei vedea. roga-te la El si iti v-a trimite raspunsul. Multumeste-i ca ai posibilitatea sa ii vorbesti. Vei fi fericita. Era sa uit... Tu esti ce vrei dar nu esti naiva. Cei din jurul tau nu stiu sa pretuiasca faptul ca tu le acorzi incredere.

| AlndChocolate a răspuns:

Dumnezeu exista chiar daca nu ni se arata.
Roaga-te daca vrei sa te ajute, du-te la biserica si mai vezi tu ce sa faci cand te spovedesti :*

| nury explică:

Multumesc guardyan79happy mersi la toti happy

| nury explică:

Pot sa va declar pe toti "raspuns castigator''?batting eyelashes

| nury explică:

Vitas nu sunt nebuna, fara glume proaste!

| un copil:x a răspuns:

Da, cu siguranta exista! Desi poate avem unele momente grele, dureroase cand ne simtim singuri, simtim ca nu este nimeni acolo sus sa ne ajute, ca viata noastra este o tragedie, ca El nu ne asculta, nu este asa, deoarece El este mereu alaturi de noi. Iar atunci cand te astepti mai putin Dumnezeu te ajuta si iti lumineaza viata.Crede-ma ca si eu trec prin clipe care nu sunt deloc placutesad, simt ca sunt urmarita de ghinion, ca sunt sortita sa sufar mereu si ma doarecrying. Dar trebuie sa avem incredere in El si o sa vezi ca totul va fi bine, daca crezi cu adevarat in Dumnezeu.

| Bianca18 a răspuns:

Căci Eu ştiu gândurile, pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, gânduri de pace şi nu de nenorocire, ca să vă dau un viitor şi o nădejde.
Voi Mă veţi chema, şi veţi pleca; Mă veţi ruga, şi vă voi asculta.
Mă veţi căuta, şi Mă veţi găsi, dacă Mă veţi căuta cu toată inima. [Ieremia 29:11, 12, 13]

Dumnezeu exista. Priveste adanc in inima ta si vei simti asta. El ne asteapta la El...trebuie sa il cautam, iar El se va lasa gasit. Daca ai nevoie de dovezi, exista. Arheologice, astronomice, fizice, etc. Dumnezeu este real... Vezi tu, in viata te vei simti de multe ori singura si descurajata dar Dumnezeu va fi mereu cu tine, atata timp cat tu ai credinta. Iti spun asta din proprie experienta.

| guardyan79 a răspuns:

Nu fi suparata, nu iti pierde credinta stii cum se spune ca dumnezeu nu ne da mai mult de cat putem duce, considera ca asta e un obstacol in viata si te controleaza sa vada daca poti trece peste el.Stii cum se spune ca ce nu ne omoara ne intareste

| guardyan79 a răspuns:

Buna nury sunt guardyan79 am incercat sa-ti raspund la ambele intrebari.Nu stiu pe cat ti-au fost de utile dar dand ai probleme da-mi un mail pe adresa mea valentinoungureanu@yahoo.it putem vorbi doar seara ca am timp sunt la munca si ma plictisesc

| vyvyana a răspuns:

Cu siguranta exista.Nu trebuie decat sa crezi cu adevarat in El si vei vedea ca te va ajuta.

| rooxxaanna a răspuns:

Sunt 2 idei care se bat cap in cap:1.omul se trage din maimuta iar a2a e ca omul a fost facut de Dumnezeu...eu dese ori inainte sa ma kulk am un gol in stomac si o fericire imi vine din interior, iar fara sa-mi dau seama zis:multumesc Doamne! asa ca eu cred si la bine si la greu, nu ca altii care doar cand au probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da nury exista Dumnezeu nu a sculat pe tot timpiti care spun ca nu exista.

| vitas a răspuns:

Normal ca exista si cred in el da ce-ai patit de nu vrei sa crezi ca exista esti nebuna?

| andre19 a răspuns:

Biblia e dovada ca El exista, o sa vina ziua cand o sa ne dorim sa fi crezut in El si va fi prea tarziu