| EmaS a întrebat:

Exista iubire neconditionata in relatia de cuplu?
Cat investesti in ea?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că numai dragostea necondiționată are valoare. Condițiile înseamnă pretenții, adică indică egoism... ceea ce nu cred ar trebui să-și aibă locul într-o familie adevărată. Nu sunt căsătorit, dar cartea asta: http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=21909 chiar cred că merită citită de toți care își doresc familii fericite. Nu e o investiție de bani și timp prea mare, iar informațiile sunt de cea mai bună calitate.

| EmaS explică (pentru anonim_4396):

Am citit aceasta carte, este de un real folos pentru cei ce isi doresc familii fericite si binecuvantate. Multumesc mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Cu plăcere. happy Cineva recomanda a citi zilnic 1 Corinteni 13... Cred că merită, mai ales în timpul nostru când suntem asaltați din toate părțile de alternative ale dragostei adevărate.

55 răspunsuri:
| OOOLEOOO a răspuns:

In majoritatea relatiilor de cumplu exista atractia sexuala.
Instinctul de reproducere.
Nevoi psihice/sociale

Minoritatea se bazeaza pe adevarata compatibilitate
Citeste
''Cum sa il faci pe cupidon animalul tau de companie'' de Pera Novacovici

| Esperança a răspuns:

Exista sau asa ar trebui!
Dar din pacate traim intr-o lume atat de rea si egoista in cat lucrurile materiale sunt mai presus decat sentimentele!
Toti cand depun juramant,atunci cand se casatoresc, spun ca vor fi impreuna si la bine si la rau, dar cati dintre ei respecta acest juramant?
Traim intr-o societate in care divortul a devenit ceva normal si la ordinea zilei!
Iubire neconditionata? Greu de gasit in zilele noastre, dar nu imposibil, mai ales daca te increzi in Hristos si iL lasi pe El sa iti conduca viata!

| RAY a răspuns:

Tot ce conteaza intro relatie sunt
banii daca ai sa vezi ce fericire este restul sunt completari, sa numi spui ca nu-i asa nu exista femeie care sa stea cu un barbat asa fara interes material mai ales voi pocaitele numa cu bogati va maritati

| EmaS explică (pentru RAY):

Imi pare rau, dar sotul meu nu a fost bogat.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu ma referam la bogatie, nu inseamna ca toate vreti numa bil gates probabil ca vreti dar va multumiti si cu mai putin, eu vb de interes material

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Eu zic sa te abtii sa dai sfaturi unor femei care au peste 20 de ani de casnicie! Nu stiu cati ani are Ema, insa are copii mai mari decat tine!
Si nu la o investitie in bani s-a referit Ema! Desi clar a avut nevoie de bani pentru a creste doi copii atat de mari!
Pe tine cu ce te-au crescut ai tai?
Sunt lucruri si subiecte care te depasesc Ray! Mai pastreaza-ti frustrarile astea legate de bani si femei frumoase doar pentru tine...
Ema le are pe ale ei, dar pe acest subiect nu esti tu in masura sa-i dai sfaturi!

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu i-am dat sfaturi despre nimic miha, era doar parerea mea

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Miha, iubire, am trei copii minunati. Acum ca a venit fiul meu din Anglia o sa facem niste poze impreuna si o sa iti trimit si tie.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru anonim_4396):

Trei, scuze! Eu doar de doi stiam sigurhee hee

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Asa este, nu i-ai dat sfaturi! Scuze si tie! happy
Comentariile tale sunt oricum deplasate!
"sa numi spui ca nu-i asa nu exista femeie care sa stea cu un barbat asa fara interes material mai ales voi pocaitele numa cu bogati va maritati".

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Pentru o femeie nu conteaza valoarea banului pe care il ai, ci confortul pe care il oferi tu folosind bani.

www.artaseductiei.ro
www.limbajulseductiei.ro

Invata sa indragosesti o persoana de personalitatea ta nu de cea ce detine personalitatea ta.

O femeie trebuie sa vada in tine incostient ca esti un barbat cu potential mare si poti oferi protectie copiilor ei si reproducerea speciei.
Daca tu prin SUBCOMUNICARE spui ca esti slabut, neingrijit, nu ai valoare sociala mare, nu oferi protectie si confort, esti slab din punct de vedere emotional atunci te vor refuza inconstient.
http://youtu.be/AU-NwcWvgdM?t=3m34s

In natura femela alege mereu FEROMONI cei mai puternici.
Cine nu este suficient de puternic nu se reproduce si in final moare.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Lasa bre cu de astea

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Majoritatea din ele nu toate, imi sutin parerea pentru ca o pot demonstra

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Undeva mai sus ai spus toate... putin mai jos ai insistat ca toate, numai ca unele vor Bill Gates, altele vor mai putin, dar tot bani vor...
Majoritatea ta are o limita de varsta? Cat de multe cunosti tu despre cuplurile care au 10-20-30 de ani de casnicie?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Seductia este o arta, daca nu vrei s-o accepti atunci nu arata cu degetul in femei pentru esecurile tale.
Cel mai grav este ca ramai cu aceleasi convingeri negative si nu vei evolua niciodata in acest domeniu.

''daca ai convingeri negative e ca si cum ai fi intr-o masina si ai incerca sa ajungi la o destinatie cu frana de mana trasa, TE VA TRAGE TOT TIMPUL INAPOI"
Marius Simon

Poate te-am pus intr-o stare de ''atac'' cu acest raspuns direct dar observ ca in relatiile de cuplu ai niste blocaje mentale ca si mine.

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Ma miha asta e adevarul eu nu exagerez,ma exprim prin cea ce vad,aud etc

nu inventez povesti deschid tv vad numa bune fete care umba cu mosi din iubire desigur, intreb orice barbat imi spune acelasi lucru, vad un documentar de stiinta imi da acelasi explicati, daca totul imi confima cea ce cred sa nu cred nu?
in ziua de azi sunt multe divorturi, multe cupluri stau impreuna ca au copii si asta le uneste iubirea se duce nu rezista mult
majoritatea mea nu are varsta

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Eu n-am convingeri tiam mai spus si doar ipoteze prvizori despre lumea din jurul meu,desigur daca voi vedea altceva imi voi schimba parerea despre lume,nu stiu daca am avut esecuri sau a fost o lectie de viata ceva bun, eu cred ca fara esecuri nu am evolua, asta vad peste tot asta ma exprim, fetele sunt materialiste ce spun rau asta vad daca e minciuna sunt de acord sa accept, eu accept realitatea asa cum este indiferent cum este n-am de ce sa ma mint singur

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Iar eu imi mentin pozitia ca, daca ai ajuns sa ai 20-30 de ani de casnicie, inseamna ca te leaga ceva mai mult decat banii! happy
Nu cunosc eu secretul! N-am ajuns acolo...si nu-mi permit sa vorbesc din auzite!
Ca asa din Tv, de la vedete sau din melodii si eu pot trage multe concluzii. Una ar fi aceea ca ban la ban trage si paduche la paduche laughing
Deci bogatii se casatoresc intre ei, unii au facut-o ieri... unul dintre cei mai bogati oameni din Romania s-a casatorit cu o tipa destul de bogata! De ce n-a luat o sarantoaca?
Ray, tu esti amagit! Dar nu dispera, iti vei gasi si tu perechea pana la urmahee hee

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

''nu exista esec exista numai rezultate''
''Nu conteaza daca o afirmatie este falsa sau adevarata, conteaza sa fie acceptata de catre creier''

Ai dreptate, realitatea ta este perfect adevarata!

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu sunt amagit, nu stiu de ce vezi tu asta, perechea mea nu cred ca exista

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Uni bogati iau si o sarantoaca gen columbeanca

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ce blocaje ai?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

''Nu pot s-o abordez este prea frumoasa''
''Nu am bani cu ce sa mentin relatia''
''poate nici nu o sa ma bage in seama''
''Femeile vor doar bani, si eu nu am''
''toate sunt la fel''
''si daca?''
Poate si mai multe, momentan nu-mi vin in minte

Studiez seductia de cateva saptamani si incet cu incet toate aceste convingeri isi pierd din valoarea lor.

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Degeaba citesti daca nu pui in practica cea ce citesti si daca nu se potriveste cu cea ce citesti, prima oara trebuie sasi dovedesti tie apoi sa crezi
tu nu ai un blocaj asta e realitatea, ratiunea isi spune asta
cand o sa gasesti o fata frumoasa care sa stea cu un baiat pentru sufletul lui sa ma anunti si pe mine

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu,bani nu sunt tot ce conteaza, ray, sincer eu nu caut pe cineva cu bani, daca e sa ma casatoresc, ma casatoresc o fata care are mai mult acele calitati frumoase decat grosul de bani si te lase balta.

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

''Degeaba citesti daca nu pui in practica''
Ai perfecta dreptate!

Pentru mine raman blocaje care ma impiedica sa merg si sa actionez, inconstient le-am imprimat in minte, acum constient le voi sterge de acolo.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti inca mic inca nu sti cei viata, logic ca ca baiat nu te astepti la asa ceva ar fi ridicol

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ei matusa cu unchiul au peste 10 ani de casnicie si nu au copii, divortul, nici nu vine vorba, deci lasa informatiile proaste si nu generaliza

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Draga nu esti mai mare ca mine, poate doar un an diferenta caci din cate ai spus ai 18/19 ani

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Eu nu spun sa nu incerci ba sa incerci, dar trebuie sa vezi lumea asta materiala din jurul tau bazata numa pe banii si atat, inteleg ca femeile sunt materialiste din en motive nu vad de ce atata suparare pe ceva adevarat, te-ai intarnit cu multe fete?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am 23 de ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Iti recomand o carte "arta de a iubi"

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceva le uneste

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru RAY):

Pentru tine exista cu bani si fara bani. Atat! Pentru tine nu exista cale de mijloc? Amandoi sa aveti un serviciu si amandoi sa castigati decent si sa duceti un trai normal? Nu se poate, Ray?

| RAY a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Sunt doua categori de materialiste
categoria 1 fetele care traiesc pe spatele barbatilor
categoria 2 fetele care inteleg ca fara banii nu ai viitor

daca te uiti in anunturile de matrimoniale vei observa mai multe anunturi de categoria 1
da exista si calea de mijloc desigur, dar multe fete din ziua de azi sunt in categoria 1

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Acolo unde sunt bani multi,sunt si probleme mai multe!
"voi pocaitele numa cu bogati " odata le bagi pe toate in aceeasi oala,apoi vii si spui ca majoritatea,nu toate,pai hotaraste-te, ai ajuns se le cunosti pe toate de generalizezi asa?
Tin sa precizez ca nu vreau sa te contrazic, ai dreptatea ta, dar alea nu se casatoresc numai cu bogati ca sunt "pocaite"ci pentru ca iubesc lumea si lucrurile din lume!
Dar de pocaitele care se casatoresc cu persoane cu dezabilitati, unii chiar fara maini, nu ai auzit? Sau si alea tot pentru bani o fac?

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Acolo unde sunt banii este fericire si liniste,unde e saracie ce fericire poate fi

hai sasi povestesc ceva la mine peste drum o familie de pocaiti cu mai multe fete tiau maritat fetele numa cu bogatasi sigur ca din iubire nu din interes material au facut ele asta desigur, nu stiu daca toate,eu spun de cea ce cunosc e dreptul tau sa nu crezi eu cred cea ce vad,daca vad ca ploaie tu poti sa spui ca nu-i asa e dreptul tau, sigur ca si alea o fac pentru banii cine sar marita cu un invalid sarac
pe mine nu ma dranjeaza asta si faptul ca spuneti ca credeti in isus voi sunteti marmoni nu crestini, nu reprezentati voi mesajul lui isus acum nu il reprezinta nimeni, a fi ca isus inseamna a fi sarac, bun cu cei din jurul tau cea ce voi nu sunteti, imi amintesc de un predicator cu mercedes care vb de isus si marmona

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

"Acolo unde sunt banii este fericire si liniste"din punctul tau de vedere! Esti fericit doar pe partea materiala,dar in interior esti GOL.
Ai prieteni care stau cu tine doar pentru ca ai bani, ai sotie/sot doar pentru ca ai bani (aici vorbesc de oamenii f bogati,care in nici un caz nu s-au imbogatit prin mijloace cinstite,pentru ca in Romania nu ai cum sa ajungi putred de bogat muncind cinstit),ai griji de nu mai stii de ele!
Cunosc persoane care au lucrat la diferite familii bogate,aveau grija de vila lor si imi povesteau ce certuri si balamuc era acolo! Se mint,se inseala, altii se si bat imi imaginez ce de liniste si fericire e. Poate de suprafata, dar numai ei stiu adevarata situatie a lor.
"sigur ca si alea o fac pentru banii cine sar marita cu un invalid sarac " -Uite ca sunt persoane care o fac si aici ma refer la o persoana care ea era bogata la randul ei pentru ca era patroana la o companie renumita de fast food, insa a renuntat la meseria aceasta pentru a merge in misiune si pentru a vesti Evanghelia si asa Domnul i-a scos in cale pe omul acesta, care i-a devenit sot!
A fi ca Isus nu inseamna a fi sarac, ci inseamna sa te multumesti cu ce ai! Sa te increzi in El ca te va ajuta sa iti castigi painea!
Si eu imi amintesc multe si iar revin la ce am zis mai sus, tu cu gura ta spui " imi amintesc de UN predicator" adica din cauza ca ai vazut pe unul, incepi sa spui ca TOTI sunt ipocriti si falsi!
Daca O familie si-a casatorit fetele cu unii bogati, incepi si spui ca TOTI se casatoresc cu bogati... chiar nu realizezi ceea ce vreau eu sa spun?
Daca am vazut pe UN ateu ca a omorat pe cineva, ar trebui sa spun ca TOTI ateii sunt criminali?
Realizezi unde gresesti sau vorbesc degeaba?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Eu prefer sa sustin ca femaia cauta confort, iar materializmul ofera confort.
Daca materializmul nu ar oferi niciun beneficiu, nu ar interesa nimanui nu?

''te-ai intalnit cu multe fete?''
Am avut destul experiente si pozitive si negative.
Cea mai negativa a fost aia in care am ramas in friend zone timp de 5 luni, odata iesit am pierdut un intreg grup social dar mi-am recastigat fericirea si libertatea ''furata'' de chinurile din Friend Zone.
Ce am invatat din asta? Nu fi niciodata cel mai bun prieten cu o fata de care esti atras sexual, principiul friend zone nu rateaza si nu iarta pe nimeni!

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vurt sa o cumpar odata.
Dar am ales materialele lui Allan Pease despre comunicare

| RAY a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Logic ca asa e

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Cu voi crestini e timp pierdut orice discutie, pa

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Asa, dar nu numai lucrurile material, ci si pasiuni, hoby-uri, dar mai ales sentimente, aceasta face o casnicie durabila

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Atunci scuzele mele

| Esperança a răspuns (pentru RAY):

Tu sa spui lucrul acesta, mi se pare ceva... penibil! laughing
Tot timpul cand ti se spune verde-n fata te dai lovit. Pa-pa!

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Daca asta e adevarul il spun, mie nu mie se pare penibil deloc

| RAY a răspuns (pentru Esperança):

Nu ma dau lovit deloc, mi-am spus parerea si atat

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Bre tu traiesti din vise din pacate, dar in timp vei vedea ca am dreptate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu traiesc in vise, ci tu esti prea pesimist, cum a zis si miha tu ai avut experiente negative si acum crezi ca toate femeile vor bani.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Exista,sigur ca exista.

| fuzzer a răspuns:

Da exista, si poti investi in ea, odata ce
ai incredere in persoana iubita, cam de la 20 de ani in sus.

| Dumniezău a răspuns:

Intro relatie tot ce conteaza in ziua de azi sunt banii. Daca ai bani esti smecher, daca nu...asta e

| NnDWtf a răspuns:

Ce e aia? Eu imi iubesc prietena cand imi ia Cola.