| gamerulmalahios a întrebat:

Exista mediator de relatii amoroase?
Salut TPU! Am 17 ani, pana acum n-am avut absolut nicio iubita si nici nu prea cred ca o sa am cine stie ce succes.Cred ca motivul principal pentru care mi s-a intamplat asta se datoreaza faptului ca sunt timid-nu prea ma descurc sa vorbesc cu fetele si cred ca asta ma trage foarte mult in jos.Totusi, daca ar fi cineva langa mine care sa ma ajute, probabil mi-ar fi mult mai usor.De altfel cunosc si un caz in care 2 persoane au intrat intr-o relatie prin prisma unui prieten comun(si dupa cum ii cunosc, niciunul nu cred ca s-ar fi descurcat pe cont propriu).In cazul asta, nu numai ca mi-ar fi mai usor sa vorbesc cu ea, ci imi si deschide o usa spre fete mai timide, cum sunt eu.Si ajuta foarte mult mediatorul ala... daca eu de exemplu(un tip timid) as merge la o intalnire cu o fata timida probabil am vorbi foarte putin si despre lucruri plictisitoare; si asta in cazul in care ne intalnim, pentru ca avand in vedere ca amandoi suntem timizi e foarte probabil ca niciunul dintre noi sa nu faca primul pas, ceea ce rezulta ca nu iese nimic. Daca ar fi un mediator intre noi doi, acesta ne-ar face o intalnire, ne-ar ajuta sa vorbim, sa ne cunoastem si eventual ar iesi o relatie.Sunt dispus si sa-i dau bani daca stiu ca o sa-mi pot face iubita asa.Deci:
EXISTA MEDIATORI DE RELATII AMOROASE(GEN PERSOANE CARE TE AJUTA SA-TI FACI LIPEALA)?
DACA DA CAM CAT M-AR COSTA AJUTORUL LUI/EI? Multumesc anticipat!

P.S.-Va rog nu ma luati la misto, eu aici vorbesc pe bune si sincer nu cred ca sunt singurul care are problema asta...deci daca aveti chef de misto, va rog sa va duceti in alta parte.

9 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De obicei, asa ceva fac prietenii apropiati, o verispara mai mare sau o matusa trecuta prin viata.
Acum vreo 3 zile am postat un raspuns cu un link de unde se poate cumpara o carte despre cum sa scapi de timiditate.
In rest, maxima atentie la tinuta, igiena - sa nu iti miroasa gura, subtiorile, ciorapii - unghiile curate si taiate scurt, sa stii cateva bancuri faine de spart gheata.
Daca poti, gaseste o persoana pe care o placi si admiri pentru ce a realizat, si incearca sa afli ce si cum a facut in viata.
Mergi la expozitii, vernisaje si orice alte manifestari publice, si studiaza oamenii, cum vorbesc, cum se misca, etc.
Success!

| RAY a răspuns:

Eu sunt

| OldSoul a răspuns:

Buna!

Problema ta este una comuna si destul de frecventa.

Ptu, nu-s raspunsurile formale de mine.

Sa revenim.

Multi tipi, multe persoane trec prin ceea ce treci tu acum, multe din aceste persoane se lovesc de acest obstacol al timiditatii.
Timiditatea intervine mai mult din frica, si din lipsa increderii de sine.
Daca e sa investesti bani, incearca sa o faci in dezvoltarea persoanala, incepand cu scaparea de timiditate.

Desigur, exista si acei consilieri/mediatori cum vrei tu sa le spui, dar sa fim realisti, chiar crezi ca vei reusi din prima?
Nu, vor fi necesare incercari repetate, si e posibil sa-ti pierzi rabdarea si multi bani in acest timp incercand sa sari direct la destinatie, omitand pasii esentiali care trebuie sa-i parcurgi pentru a avea un real succes.

Recomandarea mea e sa incerci sa scapi de timiditate.
Stiu ca pare dificil, si mai stiu ca inceputul e cel mai greu.

Iti propun sa faci un joculet, iti vei creea o lista cu 20 de pasi pe care trebuie sa-i parcurgi in 20 de zile.
In fiecare zi, cate un alt pas.
Vei incepe cu ceva usor, si apoi, vei creste progresiv ca intensitate.

Cum ar trebui sa sune acei pasi de pe lista respectiva?
Prima parte din ei ar trebui sa fie usor de realizat astfel incat sa capeti incredere de sine.

Iti voi da cateva exemple de primi pasi:
Ceri indrumari unei persoane necunoscute.
Ceri detalii suplimentare unei vanzatoare.
Intrebi cat e ora unei fete.
Genul de actiuni pe care se intampla sa le mai faci in mod normal.
Aceste actiuni le vei parcurge pe decursul a 5 zile, si vei creste numarul de interactiuni de la o zi la alta.

Mai apoi, vei trece la lucruri de dificultate medie.
Ce inseamna asta?
In general inseamna sa-ti fortezi mai mult limeltele asta insemand ca vei incerca sa lungesti interactiunea cu acele persoane.
Pentru un succes mai mare, ar trebui sa faci unele glume, sa te ajuti de autoironie astfel incat sa destinzi situatia.
As vrea sa-ti ofer un exemplu, dar ar fi dificil, ai fi tentat sa eviti unele imprejurari, ai evita sa devii spontat, si asa iti vei face singur rau.

Acestia au fost doi pasi eventuali, tu singur iti alegi pasii ritmul, tot ce conteaza e sa incepi sa faci o schimbare.

Chiar daca rimtul va fi unul lent, vei ajunge sa capeti incredere, si poate chiar putina nepasare astfel incat sa incepi sa te comporti natural in diferite situatii care acum ti-ar fi incomode.

Important e sa nu te opresti din aceste incercari cand dai de greu.
Poate vor exista si obstacole, poate vei fi privit cu scepticism de unele persoane, dar la sfarsitul zilei, tot ce conteaza e ca tu ai facut un progres in lupta cu timiditatea.

Persoanele cu care vei interactiona pot avea o zi buna, astfel incat sa-ti usureze munca, sau pot avea o zi proasta, astfel incat te pot descuraja fara voia lor, tu nu trebuie sa te descurajezi.

Trebuie doar sa incerci, treptat, vei reusii.

| Subsemnatul123 a răspuns:

Vezi sa nu te combine mediatorul si dupa sa se dea si el la gagica-ta pentru ca stie ca esti timid si n-o sa ai cine stie ce reactie. Probabil nici fata n-ar refuza pentru ca o sa se plictiseasca repede de tine daca esti timid si o sa caute altceva.

| DominikCampbell a răspuns:

Am și eu 17 ani, n-am avut vreo iubită până acum deoarece mă tem să le rănesc. Nu sunt genul de bad boy, doar că, fetele care au fost îndrăgostite de mine li s-au urcat până la cap și au început să mă urmărească peste tot. Ba chiar să caute pe Facebook poze cu mine la bustul gol, ceea ce n-au nici o șansă. Și nu, nu e o glumă, așa s-a întâmplat. Eu le-am refuzat deoarece nu aș vrea nici o iubită momentan. Dar, sper ca peste câteva luni să mă lase și pe mine să trăiesc.

| leiidinbanie7 a răspuns:

Nu ai nevoie de niciun meditator, si nu ai nevoie de "succes". Ramai singur doar daca asta vrei, cineva ti-e predestinat cu siguranta, poate sa vina la 20, 30, 40 de ani, cand a fi atunci e.

| Subsemnatul123 a răspuns (pentru leiidinbanie7):

Nu cred ca-ti mai vine nimeni la 35-40 de ani, poate doar o fufuzula care te-ar vrea pentru bani. Cunosti cazuri de oameni care si-au gasit "jumatatea" dupa 35 de ani?

| PsihoSex a răspuns (pentru Subsemnatul123):

Exista si o carte cu titlul "Cum sa-ti gasesti un sot dupa 35 de ani". asa ca.