| anonim_4396 a întrebat:

Există oameni care plac o anumită sau anumite persoane de sex opus.
Acestea caută să se apropie de acele persoane, dar uneori acele persoane nici nu-i bagă în seamă.
Un bun exemplu este un bărbat care vrea să se apropie de o tipă care arată bine.
Acel bărbat nu e, să zicem, un puști nerealizat sau fară experiență, ci din contră, poate fi un tip carismatic, atractiv și realizat iar acea tipă nici să nu-l ia în seamă.
La polul opus, o altă tipă ar tânji ca acel bărbat s-o bage în seamă, să-i acorde puțină atenție, ei plăcându-i de el dar lui de ea, nu.

Ce părere aveți despre aceste cazuri?

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Viața e o curwă.

| Hammurabi a răspuns:

Trebuie să înțelegi că e o chestiune de preferințe.
N-are nici o legătură cum e bărbatul sau femeia respectivă în ochii tăi. În ochii (creierul) altuia, e cu totul altfel.
Propoziția asta am auzit-o de sute de ori : "De ce a ales-o pe X pentru că Y era mult mai mișto?"
Un om poate să-ți placă sau nu, indiferent cum arată.
Pentru că un om nu e numai o înfățișare goală. E o complexitate de caracteristici, însușiri, reacții, etc, etc.
Iar ca două persoane să fie împreună, nu e decât o loterie.
Să se nimerească, ca fiecare să-l placă pe celălalt.

| Emma30555 a răspuns:

Sunt cazuri obisnuite, se intampla adesea fiindcă atracția este ceva involuntar, inimii nu i poți porunci.

| helpforyou a răspuns:

Nu cred ca au avut rabdarea necesara sa cunoasca cu adevarat cealalta persoana.

Daca vrei sa fii iubit nu este de datoria celeilalte persoane sa te iubeasca. Este de datoria ta sa te faci iubit.

| DjSannan a răspuns:

Este important să înțelegem că atracția romantică și atracția sexuală nu sunt întotdeauna mutuale sau reciprocale. O persoană poate fi atrasă de o alta, dar acea persoană poate sa nu simta aceeași atracție. De asemenea, este important să respectăm deciziile celorlalți privind atracția lor și să nu ne simțim respinși sau ofensați dacă cineva nu este interesat de noi în mod romantic sau sexual. Este important să ne concentrăm pe propria noastră încredere și să nu ne definim prin relațiile cu alții