| ydaa a întrebat:

Exista riscul sa fi ramas insarcinata? daca am facut-o cu prietenul meu fara prezervativ si nu si-a dat drumu? eram virgina si el nu. desi nu i s-a rupt ata pana acum?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista riscul si este considerabil, mai ales ca erai virgina (riscul de sarcina este maxim la primul contact sexual). In principiu, poti aprecia un risc de sarcina de cam 30% daca el este absolut sigur ca nu a ejaculat deloc. daca nu este foarte sigur, sau daca are putina experienta (adica mai putin de 4-5 ani ed activitate sexuala regulata), riscul poate fi dublu sau mai mare.
Frenul (ata) nu se rupe niciodata la 60% din barbati, asa ca partenerul tau poate fi unul dintre acestia.

| fofinha a răspuns:

Este foarte riscant. ar trebui sa folositi prezervativ nu numai pentru a evita o sarcina ci si pentru a evita diferite boli transmise sexualmente. prezervativul masculin este cel mai sigur si eficaz mediu.happy

| Fatadincomunitate a răspuns:

Nu stiu sigur doar o data ati facut? am aflat tot de pe TPU o fata a facut cu un baiat si baiatul a ajuns la inchisoare

| Brigaela a răspuns (pentru Fatadincomunitate):

Baiatul ajunge la inchisoare doar daca fata are sub 15 ani impliniti, asa prevede legea.

| ydaa explică (pentru Brigaela):

Am 16

| Brigaela a răspuns (pentru ydaa):

Deci nu poti lua contarceptie de urgenta. Ramane doar sa discuti cu mama ta si sa mergeti impreuna la ginecolog. Cat despre boli, sper ca macar doua seturi complete de analize si-a facut partenerul tau.