| Superior a întrebat:

Exista riscuri cand vine vorba de sexul fara prezervativ in ceea ce priveste bolile sexuale daca ambii parteneri nu "beneficiaza" de asa ceva?
Adica cica e recomandat tuturor cuplurilor sa foloseasca prezervativ la orice (excluzand cel vaginal unde te trezesti un un bebe,vorbesc strict de bolile sexuale). Pai cei doi se imbolnavesc si daca nu au boli sau cum? Iar atunci cand ei vor sa faca un bebe, iar unul este infectat, cum fac ei bebele fara sa-si imparta pe lunga iubire si o SIDA?

4 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Eu am un coleg de facultate care mi-a povestit ca el o face doar fara prezervativ cu prietena lui, ca na... cica stie el ce face laughing ideea este ca ei si-au facut analizele si nu au vreo boala cu transmitere sexuala. Nu are ce sa se intample din punct de vedere al bolilor mai ales daca se face intr-un mediu curat (adica acasa, nu intr-o scara de bloc sau intr-o ghena de gunoi, de acolo logic ca se pot lua si multe alte boli).
Si cei care au deja virusul HIV, exista medicamente si tratamente (sunt pe net o groaza pe articole pe tema aceasta) ca sa isi tina virusul sub control si sa impedice raspandirea catre alte persoane si unii dintre ei pot avea si o familie si o viata normala.
Din fericire la noi si in intreaga lume, s-a redus numarul celor infectati. Adica sunt mai putini happy Se spune ca virusul acesta a fost creat tot de om cu scopul de a mai scapa din populatie. Ma rog... asta e o alta teorie a conspiratiei si o alta discutie laughing
Keep calm and da-i bataie! laughing
Succes!

| RAY a răspuns:

Logic ca nu, bts nu apar din cauza sexului, ele sunt virusi care se transmit prin sange sau contacte sexuale, ar insemna ca toti oameni care fac sex au hiv sau vreo boala bts, nici vorba de asa ceva

| corbulalbrosu a răspuns:

Doar in mintea unor anumite ''personaje'' de pe acest site care posteaza raspunsuri la aceasta categorie, exista convingerea ca toate infectiile cu transmitere sexuala, adica generic BTS-urile, bantuie mai ceva decat o fac mustele in miezul verii pe hoiturile aflate in putrefactie. laughing Teoretic este exclusa posibilitatea de a fi transmisa infectarea cu un BTS in cazul in care ambii parteneri sunt perfect sanatosi si cu analizele medicale la zi. SanatatE!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cred ca aici trebuie spuse mai mult.
1. Sexul ocazional intotdeauna cu prezervativ.
2. Fara sex oral ocazional la femei. Nu mai explic de ce.
3. Daca baietilor li se face sex oral ocazional, de vazut inainte, ca baiatul sa nu aiba vreo rana la penis, iar fata la gura. Atentie, ca nu numai SIDA, dar si sifilisul se pate transmite pe cale bucala.
3. Cu partenera de lunga durata se poate face orice, chiar si vaginal fara prezervativ daca e in perioada nefertila.
4. Daca ati avut relatii sexuale anterior relatiiei prezente, un test HIV nu ar fi rau, stiindu-se ca virusul acestei boli se incuba in corp cu mult inainte de a aparea simptomele.