| alexronaldo77fde a întrebat:

Exista teste de sarcina care ar putea detecta prezenta unei sarcini mai devreme de o saptamana? Sau la cate zile se poate face dupa contactul sexual cat mai devreme?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Prin testul de sarcina se determina existenta sau lipsa unui anumit hormon denumit hCG in sangele sau in urina femeii. Acest hormon este produs de ovulul fecundat insa hormonul hCG incepe sa fie produs DOAR dupa ce OVULUL FECUNDAT se implanteaza prin asa numitul proces de NIDATIE in captuseala existenta pe peretele intern al uterului denumit ENDOMETRU. Este determinat stiintific si medical ca NIDATIA se produce de obicei dupa trecerea a 8-9-10 zile de la data OVULATIEI deci si a FECUNDARII, astfel ca reiese faptul ca hormonul hCG poate sa apara in organismul femeii cel mai devreme dupa trecerea a minim 1 saptamana dar de regula este produs incepand cu a 9-a sau a 10-a zi de dupa OVULATIE. Insa reactivul existent in testul de sarcina ARE POSIBILITATEA de a detecta/determina si pune in evidenta existenta hormonului hCG, NUMAI incepand din momentul in care in urina se aduna o cantitate suficient de mare de hormoni si se atinge un anumit prag critic adica asa numita CONCENTRATIE MINIM DETECTABILA. Aceasta valoare a concentratiei se atinge de obicei dupa trecerea a circa 5-7 zile dela data nidatiei, astfel ca un rezultat cu o garantie de 85-95% precizie privind existanta sau lipsa sarcinii devine posibila dupa trecerea a MINIM 13-14 zile de la ovulatie iar rezultatul VALID, VALABIL cu o garantie de 100% acuratete corectitudine, se poate obtine NUMAI dupa trecerea a minim 21 de zile de la OVULATIE, sau fata de data intretinerii ultimului sex neprotejat in cazul ciclului menstrual NEREGULAT. Multa sanatate!

Răspuns Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu exista. Toate testele de sarcina identifica in urina sau in sange un hormon secretat de placenta. In primele 5 zile, ovulul inca nici nu s-a implantat, placenta incepe sa se formeze din ziua a sasea, asa ca in mod teoretic, dupa 7 zile (adica in ziua a opta, fara sa numeri ziua actului sexual), un test de sange sau de urina ar putea depista sarcina (se intampla extrem de rar sa fie asa, mai putin de 1% din femeile insarcinate vor testa pozitive, toate celelalte obtinand teste fals negative). Daca vrei un test pe care sa te poti baza, el poate fi facut din sange, la laborator, dupa trecerea a 16 zile de la actul sexual (in a 17-a zi) sau din urina dupa minim 21 de zile.

7 răspunsuri:
| WoKy a răspuns:

Unii zic ca 14 zile, altii 28-29 pentru o precizie cat mai buna sa zic asa.
Doctorul iti zice 100%.

http://www.7p.ro/Default.aspx?PageID=1033

Uita-te acolo si gasesti ceea ce cauti.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, exista un test hormonal din sange HCG, care se face in perioada 8-12 zile de la partida de sex.

Testul facut acasa cu un tester, se poate face DUPA 21 de zile de la ultimul contact sexual! Orice test facut inainte, va arata negativ si va fi eronat, chiar daca esti insarcinata.

| Emilian65 a răspuns:

Nu exista asemenea teste de sarcina. Pentru a fi concludent, un test de sarcina se face la minim 21 de zile de la ultimul act sexual.

| SG1995 a răspuns:

Nu.

| missfatadelatara a răspuns:

Analize de sânge.

| anamaria82726 a răspuns:

Deobiecei poti detecta sarcina la o luna-5 saptamani... ceva de genu dar daca nu vrei, ia anticonceptionale. Omoara spermatozoidul decat copilul... prin avort