| andaaaaa a întrebat:

Exista vreo perioada in care poti face sex neprotejat fara a exista riscul de a ramane insarcinata? am auzit de tot felul de chestii de perioada de ovulatie, etc. din care n-am prea inteles nimic, imi poate explica cineva?

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu exista nici o zi absolut sigura, dar exista zile cu risc minim, pentru femeile cu ciclu perfect regulat.
Incerc sa-ti explic un pic: ciclul menstrual dureaza in general in jur de 28 de zile. Numaratoare se incepe din prima zi de sangerare si se opreste in ultima zi inaintea unei noi sangerari. Pentru ca o femeie sa spuna ca are ciclu regulat, ultimele 6 intervale trebuie sa fie egale, permitandu-se maxim o zi de abatere insumata in cele 6 luni. Pentru femei cu ciclu regulat, ovulatia (momentul de maxima fertilitate) are loc in ziua 14, cu un interval permis intre ziua 12 si ziua 16. Asadar, zilele 12-16 au risc maxim. Tinand cont ca spermatozoizii pot trai in caile genitale ale femeiii cam 3 zile, iar ovulul traieste dupa ovulatie cam 3-4 zile, perioada cu risc foarte mare este cuprinsa intre zilele 10 si 20. Fiindca s-a observat ca anticipari sau intarzieri ale ovulatiei cu 2-3 zile pot sa nu aiba efecte asupra duratei totale a ciclului menstrual, s-a ajuns sa fie considerate perioade cu risc minim intervalele dintre zilele 1 si 5, respectiv 24 si 28. Atentie! se aplica numai pentru femei cu ciclu regulat si numaratoarea incepe din prima zi de sangerare, nu dupa oprirea sangerarii.

Abh
| Abh a răspuns:

Daca ai ciclul foarte regulat, adica iti vine menstra la 28 de zile, poti incerca metoda calendarului, tin insa sa iti spun ca nu e sigura 100%. Primele 9 zile ale ciclului(incepand cu prima zi de menstra numeri 9 zile) reprezinta perioada nefertila(in care riscul de a ramane gravida e minim dar nu inexistent), urmatoarele 9 zile, in care e cuprinsa ovulatia, reprezinta perioada fertila in care trebuie sa te protejezi neaparat altfel risti sa ramai gravida. Ultimele 9 zile sunt din nou perioada nefertila, la sfarsitul careia trebuie sa iti vina menstra.

| Dizzydizz a răspuns:

Da
dupa 1 saptamana dupa mentruatie
Asa stiu eu

| Silvia_6960 a răspuns:

Uite, sunt destul de experta in asta fiindca mama e ginecolog, fetelor, NU EXISTA PERIOADE NEFERTILE! Nu va bazati pe nicio metode de genul calendar! Va asigur ca nu esista asa ceva. Nu poti ramane gravida doar atunci cand esti in timpul menstruatiei, dar chiar si atunci sunt mici exceptii foarte rare, desi nu este deloc igienic. Deci, din toate punctele de vedere prezervativul este cel mai indicat pentru orice act sexual, va protejeaza de boli si diferite infectii, ceea ce este foarte important.