| Iani123 a întrebat:

Femeia după ce rămâne însărcinată mai are ciclu?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Formarea si instalarea sarcinii in uterul femeii provoaca in organism o modificare esentiala si anume intreruperea ciclului menstrual pentru o perioada de circa 10-11 luni in care NU se mai poate produce sangerarea menstruala ciclica/lunara.
Organismul femeii pentru a proteja cat mai perfect satrea de sanatate a viitoarei progenituri, initiaza izolarea cat mai perfecta a uterului de exterior prin crearea in interiorul canalului cervical care face legatura intre vagin si uter, a unui baraj/dop format din ceara speciala impermeabila si inpenetrabila care va exista pe toata durata sarcinii din momentul implantarii ovulului in endometru si pana cu 2-3 zile inainte de ziua in care se va naste copilul.
In consecinta este cu totul IMPOSIBIL ca din uterul respectivei femei sa se mai poata scurge vreo secretie si cu atat mai putin sange menstrual pe toata durata cat exista sarcina instalata in uter. Sanatate!

| Floridori a răspuns:

Absolut nu! Sangerarea menstruala este de fapt eliminarea tesutului endometrial de care o sarcina ar avea nevoie.Din moment ce se elimina, este garantia absoluta ca nu exista sarcina instalata in uter, iar organismul incepe un nou ciclu menstrual.

| tzionut a răspuns:

Nu nu si iar nu...