| Stancuanna a întrebat:

Pot ramane insarcinata la 2 zile după ciclu?

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Teoretic, nu. Nu e perioada fertila.

| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea sa se poata forma sarcina in momentul precizat de tine este de la mica la foarte mica insa NU este si cu totul imposibila.
Posibilitatea ca sarcina sa ia nastere/sa se formeze in urma unui act sexual neprotejat care este intretinut in a 2-a zi de dupa ce s-a terminat sangerarea menstruala depinde de mai muti factori:

-- POSIBILITATEA SI PROBABILITATEA SA SE POATA FORMA SARCINA IN PRIMELE 7-8-9 ZILE ALE CICLULUI MENSTRUAL --

1.) Daca in mod absolut sigur sperma NU a ajuns/intrat in vagin, in acel caz formarea sarcinii devine cu totul imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual. 2. ) Daca actul sexual neprotejat este intretinut in timpul zilelor de menstruatie, uneori in acesta faza a ciclului menstrual poate sa existe situatia ca formarea sarcini sa devina posibila, insa asa cum am amintit numai daca actul sexual se termina cu ejcularea spermei in vagin si asta se intampla in a 4-a, a 5-a sau a 6-a zi de sangerare menstruala sau in una din zilele imediat urmatoare de dupa terminarea perioadei menstruale. Dar trebuie mentionat faptul ca aceasta posibilitate exista numai in cazul in care ciclul menstrual este :
-- un ciclu menstrual foarte neregulat sau extrem de dereglat,
-- in cazul in care ciclu menstrual este foarte/extrem de scurt.
Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui act sexual neprotejat care este intretinut in cea de a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului menstrual (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla NUMAI in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este stabilit stiintific si medical ca OVULUL VIABIL este eliberat cu 14 zile inainte de data la care va incepe viitoarea menstruatie (terminarea ciclului), astfel ca OVULATIA se va produce in a 8-a zi a ciclului de 21 de zile, in a 9-a zi a ciclului de 22 de zile, a 10-a zi a ciclului de 23 de zile.
Pe baza celor precizate reiese/rezulta ca in cazurile in care ciclul menstrual este foarte scurt, de 21, 22 sau 23 de zile, prima zi a PERIOADEI FERTILE poate fi a 4-a sau a 5-a zi a ciclului. Avand in vedere si faptul ca spermatozoizii care ajung in vagin in acest moment, fiindca pot sa supravietuiasca uneori chiar si 4-5 zile, apare posibilitatea ca ovulul care apare in a 8-a, a 9-a sau a 10-a zi a ciclului sa poata fi fecundat si astfel sa apara sarcina. Multa sanatate!

| piuletea a răspuns (pentru corbulalbrosu):

N-am mai intrat pe TPU de multi ani, intru si eu linistit, si tot de "corbulabrosu" aka"Bebe-sexologu" dau! Bai ...lasa prostiile astea cu sexul si treci la treburi serioase! Aceleasi mesaje cu iz didactic, care se incheie cu "Multa sanatate".Te-a copiat si ala din fruntea tarii, care de cate ori apare la tv-u, ne ureaza la sfarsit"Multa sanatate".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

La doua zile dupa ciclu, te referi dupa ce se termina? Sau in a doua zi dupa ce apare?
Daca este prima varianta, adica la 2 zile dupa ciclu, de exemplu ziua 7-8 in functie de perioada ciclului tau, atunci exista sansa de sarcina. Daca te referi in prima si a doua zi de ciclu, acele zile sunt 100% infertile.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca esti in perioada nefertilă.

| Teo29 a răspuns:

Fa-o protejat pe viitor, exista risc de sarcina cu 1-2 zile inainte de ovulatie si cu 5-7 zile dupa ovulatie ( ovulatia - a 14-a zi cu aproximatie inaintea menstruatiei)

Sfat > folositi prezervativul corect, de fiecare data pe viitor

| #sexplicatii a răspuns:

Salut,

Experiențele sexuale nu sunt mereu ca în filmele porno, iar din cauză că nu cunoști unele lucruri, poți ajunge în situații urâte.

Podcastul #sexplicații se specializează în educație sexuală.

În ediția despre filmele porno am discutat cu Anne-Marie Chelariu despre problemele abuzului de materiale pornografice, de ce sexul în realitate nu e ca acel din filmele XXX. Anne-Marie ne-a spus despre experiența sa când a văzut prima dată un film porno și în ce circumstanțe, dar și cum a reacționat. Am vorbit și despre statisticile din România și Republica Moldova, cum filmele porno afectează percepția de sine, cine sunt cei mai activi utilizatori și de ce.

În episoadele podcastului vei descoperi mai multe lucruri despre primul sex, menstruație, pastile contraceptive, poluții nocturne, orgasme, filme porno, masturbare și alte subiecte despre educația sexuală.

Ne poți asculta:

Pe canalul de Youtube Sexplicații: https://www.youtube.com/channel/UCxLfJnlwaxdjO7QjN92F5sg

Pe Apple Podcasts:
https://podcasts.apple.com/......1497343891

Pe Google Podcasts:
https://podcasts.google.com/......N0L3Jzcw==

Pe Anchor:
https://anchor.fm/sexplicaii

Pe Spotify:
https://open.spotify.com/

Dar și pe Instagram:
https://www.instagram.com/sexplicatii/

De asemenea, ne poți contacta la adresa de mail: podcast.sexplicatii@gmail.com

| Ancandf875 a răspuns:

Daca ai facut-o neprotejat indiferent de perioada sunt sanse sa ramai doar ca in cazul descris de tine sunt sanse reduse.

| candyboxdanutttzaa a răspuns:

Se poate din 2 motive:
Sperma rezista pana la 5 zile in vagin, iar daca iti prinde perioada ferita exista șansă
Si unele femei care nu au ciclu foarte regulat pot avea perioada ferita fix înainte sau după menstruație.
Oricum sansele sunt reduse, dar exista.

| Stancuanna explică (pentru candyboxdanutttzaa):

Am ciclu neregulat și imi vine si de 2 ori într-o lună.