| RAY a întrebat:

Femeile iubesc barbatul sau ce in spatele barbatului?
O femeie nu are nevoie de un bărbat pentru a-l iubi. Ci mai degrabă are nevoie de un bărbat pentru: siguranță; pentru o situație financiară stabilă (nu s-a referit la femei pe interes); pentru nevoia de a nu fi singură. În ansamblu, o femeie are nevoie de un bărbat pentru nevoile ei

Răspuns Câştigător
| noob a răspuns:

Da

| RAY explică (pentru noob):

Da ce anume?

23 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

De unde stii tu ce simte o femeie?
Ai fost femeie intr-o viata anterioara?

| RAY explică (pentru Kaℓi):

Am afirmat eu ca stiu? daca stiam nu adaugam intrebarea, ala e un citat atat, cei drept femeile stau cu un barbat pentru nevoile sale si barbatul la fel, fiecare cu nevoile lui, ce e rau in asta? cimpanzeii dau banane pentru sex si ce e rau in chestia aia?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ba tu te cam risti. Zau asa. Nu stiu cum nu au aparut deja o cohorta care sa te faca misogin. Uite cum e, eu zic din prima - Ma, eu sunt misogin. Imi atrag uri, critici si toate alea. Dar dupa ce le sperii incep a ma scoate si le spun - Nu m-am nascut asa. Nici nu am visat sa devin, nici nu am luptat pentru asta, posibil ca altcineva s-a straduit pentru mine.Am fost si eu om normal, tanar, cu vise si dorinte, ca o masina noua din fabrica. Dar dupa ce se da cu tine de toti peretii cum naiba sa nu ranjesti si putin stramb? E vina masinii ca nu mai e simetrica si lucitoare? Bun. Si nu sunt misogin cu toate femeile ca ele sunt mai multe feluri si o femeie e diferita de la o zi la alta pe parcursul vietii. Asa ca ma intreb uneori daca intr-adevar sunt misogin, s-ar putea sa ma insel eu. Plus ca avem si noi o oarecare vina cand ele nu sunt cum trebuie, si ele sunt produsul nostru si noi produsu lor. In rest cat Dumnezeu, cat natura toti suntem facuti pe baza la niste mecanisme de conservarea si perpetuarea speciei, asta spun cercetarile avansate de ultima ora. Sa fie clar ca daca nu esti responsabil degeaba esti tu plin de romantism ca nu asta hraneste copiii. Si invers la fel, degeaba cari tu cu camionul acasa daca ea nu se achita sa hraneasca si sa spele copiii. Deci dragostea e chimie, e saptamana orbilor, apoi devine ceva ce se cheama iubire ( adica primo tempo pentru asta e increderea, tot instinctul de conservare ) si dupa aia toti mosnegii si babele din studiile de sociologie zic ei ceva de o mare prietenie care ia urmarit pe tot parcursul vietii taram- tam-tam. Deci, spuneai tu de maimuta cu banana, eu zic de flori - au dezvoltat culori si mirosuri care sa atraga insectele. Fiecare iese cu nevoile satisfacute si pleaca fiecare in drumul lui. Noi, suntem capabili sa scriem poezii, sa visam etc. Primele 2 necesitati stabilite de stiinta de baza ale vietii sunt -1-Mancarea, 2- Sexul. Restul sunt nascocirile omului bagate in san de Dumnezeu si natura cand l-a facut creativ si artist sa se deosebeasca cu ceva de animal si sa aiba impresia de superior. Pana una alta eu nu ca am fost f serios dar inca o burta de ras nu strica nimanui. Si cititi psihologie, multa psihologie. Ajuta la relatii, daca nu stii pe ce principii functioneaza motorul nu stii sa-l intretii. Deci sa radem cu folos. https://www.youtube.com/watch?v=4uf3Prl8JWA

| RAY explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Eu personal nu ma consider a fi misogin adica cred toti oamenii trebuie sa aiba acelasi drepturi indiferent de rasa,sex,culoare etc
eu am fost dezamagit de multe fete in care am crezut si am realizat poate gresit ca ele nu iubesc cu adevarat barbatul, apoi am vazut documentare, cartii din care mi se confirma asta ca femeia isi satisface nevoile cu barbati materiale in special si ca exista o mica parte de barbati care satisfac femeile, am vazut si eu fete care dupa cateva zile erau deja cu altul, nu pot intelege iubirea feminima, eu am suferit si 2 ani dupa una si astea dupa 2 zile deja sunt cu altul

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Mai studiaza, studiaza, si incearca sa le intelegi ca ai sa fugi mai a dracu de ele. Daca femeile erau lasate pe pamant pentru a fi intelese pana acum dupa milenii si cica vo 108 miliarde de pamanteni cati au fost pana acuma le dadea careva de cap. Dar nu a fost sa fie asa. Schimba butonul ca e clar ca nu sunt puse langa noi sa le inteleaga cineva ca ele nu se inteleg ele pe ele, ce sa mai intelegi tu? Un mare luminat a spus - Femeile nu sunt ale barbatilor care le iubesc ci a celor care le folosesc. Eu am 53, vrei sa ajungi ca mine sa dai sfaturi din astea din constatarile si intelepciunea ta?

| RAY explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sincer eu nu dau sfaturi, imi place mai mult sa ascult oamenii apoi sa trag concluzi provizori, nu am convingeri nici nu ma consider apt sa dau sfaturi, fiecare invata din propile greseli sau le repeta, multi inainte

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru RAY):

Nu-ti fa iluzii, o femeie mai devreme sau mai tarziu te va dezamagi. Ele nu au logica si nici ratiune, functioneaza dupa principiile emotivitatii si instinctelor. Cand te astepti mai putin si zici ca e batrana si a prins la minte atunci ai surprize de nu te vezi.

| RAY explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Si noi calcam strampt daca avem ocazia nu suntem sfinti, asta e natura umana, nu suntem perfecti

| Pool77 a răspuns:

Chiar nu stiu ce sa zic.
Am sa urmaresc raspunsurile de mai jos, m-ai facut curios.

| Printesa10TM a răspuns:

De ce e vrajeala?! Daca te-a ranit una nu inseamna ca toate sunt la fel. Probabil nu e fata potrivita pentru tine, dar de ce dau eu sfaturi...

| Printesa10TM a răspuns:

O sa intalnesti fata care te iubeste asa cum esti, care nu va sta cu tine doar pentru a-i satisface nevoile.

| Axde a răspuns:

Asta cu cimpanzeii n-o stiam laughing))
Are nevoie si pentru a-l iubi, dar cred ca femeile astea sunt rare, ce-i drept.
Parerea mea e ca un barbat nu trebuie sa,, finanteze" doar el, ci sa ofere doar protectie.

| AleisterHN a răspuns:

Eu nu iubesc bărbatul pentru că îmi oferă siguranță financiară. Muncesc, am proprii mei bani, că vorba aia, femeile vor să fie independente. Spunându-ți strict despre mine, dacă e să iubesc ceva la un bărbat, e ceea ce face, e detașarea față de dragostea cea de toate zilele, spontaneitatea, și îți spun sincer că nu am mai avut un bărbat „normal", de ceva timp, fiindcă nu mă atrage. Am fost în schimb cu poeți, cu actori, cu cântăreți, nici unul nu era plin de bani, dar momentele petrecute cu ei echivalează cu o noapte pe lună, nu știu, alte universuri. Și tocmai asta e interesant, pentru că genul acela de bărbați nu îți oferă siguranță, în schimb te fac să treci printr-o pluralitate de trăiri. ( iar eu fiind nebună, nu pot spune decât că ceea ce am trăit a fost literatură pură ).

| RAY explică (pentru AleisterHN):

Ma bucur sa citesc asta, sper sa ai o relatie candva serioasa, desigur e viata ta faci ce vrei

| AleisterHN a răspuns (pentru RAY):

Nu plănuiesc asta. Toată viața e o improvizație, trebuie doar să fie una bună. Și crede-mă nici n-ai idee peste cine poți da, fie că ești sau nu implicat într-o relație, dacă încă poți simți ceva, totul e în regulă, nu ai greșit cu nimic.

| RAY explică (pentru AleisterHN):

Acei barbati sunt frumosi sau au si carcater?

| AleisterHN a răspuns (pentru RAY):

Au caracter, toți facem parte dintr-o anumită tipologie. Ideea e că nu are rost să te consumi într-o singură legătură decât dacă simți că e foarte înaltă. Ce am învățat de când am intrat în acea lume e să nu fiu niciodată tristă, nimănui nu îi plac oamenii triști, mai ales din dragoste.

| Coquina5 a răspuns (pentru AleisterHN):

Scuza-mi indrazneala si curiozitatea...
interventia mea o poti asemana cu o linie trasa ludic pe foaia ta de cineva absolut random, pot fi o personificare a colegului de banca din fata ta, care doreste sa te enerveze, sau sa scoata o alta parte ascunsa din tine, o reactie intrinseca strengareasca...
foaia avand doua sensuri: fiind viata ta, viata jucata pe o scena teatrala...si de asemenea, fiind patul in care s-au desfasurat toate aceste orchestre de ordin ezoterico-filosofico-sentimental...
ca sa ma exprim desigur, si pe limba modernizata a amatorilor de retele de socializare, si anume facebook, imi poti asemana interventia si cu un poke, o ciupitura de fundulet in timp ce-ti consumi actul animalic impreuna cu acele tipologii de barbati descrisi de tine...
o ciupitura care a nu se vrea un mesaj pervers si murdar pe cearsaful tau imaculat, ci doar sa te fac o clipa sa reflectezi asupra tiparului feminin care ne inconjoara...

si ca sa revin la subiect:

intrebarea este: ai intalnit vreodata si o poezie, o proza, un roman de femeie de care te-ai indragostit? o femeie similara tipologiilor de barbati cu care ti-ai armonizat acordurile orchestrei de care spuneam mai sus? o fata care a deschis cu cheia ei Sol, un nou lacat pe portativul inimii tale?

| CetateanulFrantuzit a răspuns:

Femeile iubesc coada din fata a barbatului

| Larrisssa a răspuns:

Inseamna ca n-ai găsit niciodata femeia ideală pentru tine. Cand te vei simti cu adevarat iubit si cand vei iubi cu adevarat, iti vei da seama ca femeile știu sa iubească.

| RAY explică (pentru Larrisssa):

Asta e vrajeala