| anonim_4396 a întrebat:

Fetelor, a mai luat cineva pastila Ellaone? Ați avut simptome? Eu am luat-o aproape acum 4 ore și nu am nici un simptom, dar vreau sa știu la ce sa ma aștept.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Dupa ce au fost folosite pastilele din gama contraceptivelor si anume, Escapelle, Postinor2sau EllaOne, efectele lor adverse sunt resimtite in mod foarte diferit de catre femei. Adevaratele efecte NEGATIVE provocate de aceste pastile (nenorocite) se manifesta cu adevarat in lunile urmatoare si simptomele pe care le provoaca pot fi foarte mici/slabe si se manifesta pe o scurta durata de doar 2-3 luni dar la fel de bine dereglarile hormonale pot fi si extrem de grave/severe si sa se manifeste uneori pe durata a 8-12 luni de zile, sub forma unor cicluri menstruale incomplete si foarte scurte de 15-20 de zile sau a unor cicluri interminabile care uneori pot avea si lungimea de 2-3-4 luni, Deasemenea si modul de desfasurare a sangerarii menstruale poate fi mult modificata si acesta sa se produca anormal si/sau cu totul atipic prin sangerari foarte de slabe sau din contra extrem de abundente (hemoragice) si pe o durata lunga 9-12 zile. Adevaratele efecte negative NU se produc acum ca urmare a administrarii pastilei ci pe urma, de obicei din ciclul menstrual urmator. Totul depinde pur si simplu de organismul tau si de asemenea de cat de norocoasa vei fi in aceasta privinta. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Simptomele apar dupa 1-2 saptamani si tin 12 luni, deoarece este o bomba hormonala care iti va da totul peste cap, hormonal.
Ca atare, urmatoarele 6-12 luni, nu mai ai ciclul menstrual la aceleasi zile, nu se mai poate calcula ovulatie, perioada fertla, pot apare sangerari intre menstre, pot apare chisturi sau fibroame uterine samd.