| Larybella a întrebat:

Tocmai ce am fost pusă in ipostaza de a lua pastila EllaOne cu prescriptie medicală de la GPul meu sici in UK. Am administrat pastila după 12/14 ore. Eram in ziua ovulatie, ziua a 14a eu având un CM extrem de regulat. Am luat pilula și nu am avut nicio reacție niciun simptom. A funcționat oare? Sunt destul de stresată. Ce opinati, fetelor?
Va mulțumesc anticipat de răspunsuri

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pastila avortiva EllaOne este considerate ca fiind cea mai eficienta metoda prin care se poate opri din evolutie o sarcina incipienta si de a se impiedica producerea procesului de nidatie adica de implantare a sarcinii in endometru. Pastila avortiva EllaOne poate fi administrate cu eficienta maxima de circa 98%o perioada de pana la 5 zile dupa actul sexual cu probleme. In cadrul unui studiu exprerimental, Ellaone s-a administrat unui numar de 1 533 femei care au folosit contraceptivul de urgenta in intervalul de 2-5 zile dupa un contact sexual neprotejat sau cu probleme si grad ridicat de a ramane insarcinate. Principalul indicator al eficacitatii pastilei EllaOne a fost numarul de femei care nu au ramas gravide. In urma administrarii pastilei Ellaone ca medicament contraceptiv de urgenta. dintre femeile care au participat la experiment au ramar gravide doar 26 din cele 1241 de participante adica doar 2, 1 %. Astfel se considera/apreciaza ca eficienta pastilei EllaOne este foarte ridicata, fiind de regula de peste 98% in cazul folosurii acestei pastile chiar si dupa 2-3 zile. Insa de obicei are efecte secundare foarte intense care se pot manifesta pe o durata foarte indelungata, uneori chiar de peste 9-12 luni Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca nu ai imediat nici un simptom asta nu inseamna ca nu si a facut efectul. Luand pilula in primele 12 ore cum ai mentionat tu are eficienta maxima te asigur. La unele femei pilula deregleaza ciclul menstrual cateva luni deci efectele se resimt dupa un timp. Numai bine

| Matei_Ciprian_Ciobanu_1990 a răspuns:

Baga cu seringa